Onko näillä suorittimilla kuinka paljon nopeuseroja normaalissa käytössä? Muu tekniikka DDR3 1333 4Gb. Käyttis Windows 7. Intel Core 2 Duo P8600 2x2,40GHz L2 3Mb. Intel Core 2 Duo P8400 2x2,2,26GHz L2 3Mb. Intel -3, -5 sarjan suorittimet. Ovatko Intel Core 2 Duo P8400 ja Intel Core 2 P8600 riittävän hyviä normi käytölle?
Suorittimista
Nopeus
11181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Nopeueroa tuskin huomaa P8400 ja P8600 välillä vai mitä oikeastaan kysyit.
"Ovatko Intel Core 2 Duo P8400 ja Intel Core 2 P8600 riittävän hyviä normi käytölle?"
Mulle ei ainakaan kelpais, hitauden kyllä huomaisi kaikessa.
Niin missä kaikessa? Pelaamisessa yms. raskaassa sen kyllä huomaakin, mutta missään peruskäytössä (mitä läppärillä nyt tekeekin, netinselailu, toimistokliksuttelut, jne) sitä ei kyllä huomaa.
Tottakai huomaa. Ihan sama mitä ohjelmia tommosella prossulla availee niin se tapahtuu hitaasti. VS esim i5 4670 tai muut oikeasti nopeat prossut...
No ei tosiaan huomaa mitään millisekuntien eroja nettiselaimen avaamisessa yms ellei se Windows ole täynnä paskaa.
Ero on valtava esim Intel Core 2 Duo P8600 ja Intel i5 4670 välillä. Nämä eivät todellakaan availe ikkunoita yhtä nopeasti.
Käytännön mittaustulokset missä? Ja muu kone sitten samanlainen / pitkälti samanlainen.
Onhan se i5 huomattavasti tehokkaampi, uudempi ja myös kalliimpi, mutta johonkin nettiselailutarkoitukseen täysin overkill. Muutaman millisekunnin, olkoon vaikka kokonaiset puoli sekuntia nopeampi avaamaan selaimen ikkunoita eivät ole riittävä perustelu lisähinnalle.
Höpö höpö nyt, tiedät itekkin että noi aloituksessa mainitut prosessorit ovat melko laiskoja ja PALJON nopeampia löytyy halvalla jopa käytettynä. Nopeus näkyy kaikessa, ikkunoiden avauksessa ja kaikissa lataus ajoissa, ero on huomattava kun ottaa esim benchmark 2000-5000 pistettä paremman tuloksen saaneen prosessorin.
No löytyyhän niitä halvalla käytettynä vaikka kuinka paljon, mutta kyse kuitenkin läppäristä. Onko kanta yhteensopiva, onko piirisarja yhteensopiva?
On ne nykyaikaiset prossut nopeampia joo, mutta jos sitä konetta ei änge täyteen paskaa, jätä ylimääräisiä palveluja päälle, käytä bloattikäyttistä, paskoja antiviruksia yms niin ei niiden nopeampien prossujen hinta/nopeus kohtaa. Ota huomioon tosiaan toi läppärihomma. Ja lähinnä se perus nettiselailu / toimisto / elokuvat. Latausaikoihin se SSD vaikuttais paljon enemmän.
Ei ole.
i3 - i7:t ovat keskimäärin nopeampia, mutta en tiedä näkyykö se normaalissa käytössä kovin helposti.
Peruskäytön kannalta isoimman parannuksen koneen käyttönopeuteen saat SSD kiintolevyllä.
Kuten sanottu niin ei noilla ole kauheasti eroa. Omassa koneessa on P8700 ja ihan hyvin sillä surffaa, Netflix pyörii myös nykimättä FullHD -televisioissa, näytönohjain saattaa kylläkin avittaa jonkinverran vaikkei nopeimpia olekaan 3D:ssä (Intel 4500MHD). En tiedä miten toimisi sitten esim. vanhemmalla X3100:lla vai olisiko eroa lainkaan..