Eli allekirjoitin vuokrasopimuksen maanantaina,muutama tunti myöhemmin vuokranantaja soittikin ja sanoi ettei vuokraakaan, kun sukulaistyttö tarvitseekin asunnon. Vuokrasopimus oli määräaikainen vuoden ajaksi. Luojan kiitos en kerennyt sanoa itseäni irti edellisestä. Onko vuokranantaja velvollinen korvaamaan minulle jotakin.. Ihan törkeää toimintaa.
Vuokranantaja irtisanoi,vaikka en edes kerennyt muuttamaan...
3
368
Vastaukset
- Korvausta voi saada
Käsittääkseni määräaikaisuus koskee molempia osapuolia, joten korvausvaatimus on asiallinen vaatimus. Finlexistä löytyy pykälä 55 kohdalta tietoa. Kannattaa muutenkin lukea koko huoneistovuokralaki läpi.
"Vuokrasopimuksen sillä osapuolella, joka ei ole sopimusta irtisanonut, on oikeus saada kohtuullinen korvaus sopimuksen ennenaikaisesta päättymisestä hänelle aiheutuneesta vahingosta.
Vuokrasopimuksen toiselle osapuolelle on varattava tilaisuus tulla kuulluksi tässä pykälässä tarkoitetussa asiassa.
56 §"
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/19950481 - ei ja voi
Miksi näitä pitää veikkailla kun tietoakin löytyy.
http://www.vuokrataanasunto.fi/vuokrasopimuksen-irtisanominen-ja-purkaminen.html - roopeankka599
Sopimus kyllä sitoo, ja irtisanomisaika koskee myös vuokranantajaa. Toisaalta, nyt voi olla haastavaa osoittaa että olet kärsinyt tappiota. Toki, asian voi aina riitauttaa.. jos oikeasti haluat ko. asunnossa vuoden asua ja sinne muuttaa..
Itseäni ärsyttää tälläiset vempulat molemmin puolin, itse varmaan lähettäisin vuokranantajalle vaikka 150e (tai vaikka kk vuokraa vastaavan summan jos oikein innostuisi) laskun sopimuksen ennenaikaisesta irtisanomisesta. Tämäkin periaatteessa tarkoittaisi sitä, että voisit muuttaa asuntoon, ja asua siinä 3kk.. -Jos ei maksa, niin perintään.
Tässä tosin herää kysymys, haluaako kukaan asua asunnossa, jota omistaja ei oikeasti halua sulle vuokrata... ja sama toisinpäin. Onko vuokranantajan kiva pitää vuokralaista, joka ei jostain syystä halua asunnossa asua.
Jokuset vuokralaisen tekemät oharit on tullut vastaan, seuraavalla kerralla kirjoitan jo sopimukseen, että sopimus purkautuu x päivään mennessä mikäli vuokravakuutta ei ole suoritettu, ja vuokralaiselle tulee sopimusssakkona kk vuokraa vastaava määrä, joka sitten pitää maksaa joko hyvällä tai sitten pahalla korkoineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4139112Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1893710- 202173
- 861367
- 271125
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta661122- 751100
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss791095- 1081084
- 551053