Vuokranantaja irtisanoi,vaikka en edes kerennyt muuttamaan...

Einaripeinari

Eli allekirjoitin vuokrasopimuksen maanantaina,muutama tunti myöhemmin vuokranantaja soittikin ja sanoi ettei vuokraakaan, kun sukulaistyttö tarvitseekin asunnon. Vuokrasopimus oli määräaikainen vuoden ajaksi. Luojan kiitos en kerennyt sanoa itseäni irti edellisestä. Onko vuokranantaja velvollinen korvaamaan minulle jotakin.. Ihan törkeää toimintaa.

3

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Korvausta voi saada

      Käsittääkseni määräaikaisuus koskee molempia osapuolia, joten korvausvaatimus on asiallinen vaatimus. Finlexistä löytyy pykälä 55 kohdalta tietoa. Kannattaa muutenkin lukea koko huoneistovuokralaki läpi.

      "Vuokrasopimuksen sillä osapuolella, joka ei ole sopimusta irtisanonut, on oikeus saada kohtuullinen korvaus sopimuksen ennenaikaisesta päättymisestä hänelle aiheutuneesta vahingosta.

      Vuokrasopimuksen toiselle osapuolelle on varattava tilaisuus tulla kuulluksi tässä pykälässä tarkoitetussa asiassa.
      56 §"

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/19950481

    • ei ja voi
    • roopeankka599

      Sopimus kyllä sitoo, ja irtisanomisaika koskee myös vuokranantajaa. Toisaalta, nyt voi olla haastavaa osoittaa että olet kärsinyt tappiota. Toki, asian voi aina riitauttaa.. jos oikeasti haluat ko. asunnossa vuoden asua ja sinne muuttaa..
      Itseäni ärsyttää tälläiset vempulat molemmin puolin, itse varmaan lähettäisin vuokranantajalle vaikka 150e (tai vaikka kk vuokraa vastaavan summan jos oikein innostuisi) laskun sopimuksen ennenaikaisesta irtisanomisesta. Tämäkin periaatteessa tarkoittaisi sitä, että voisit muuttaa asuntoon, ja asua siinä 3kk.. -Jos ei maksa, niin perintään.

      Tässä tosin herää kysymys, haluaako kukaan asua asunnossa, jota omistaja ei oikeasti halua sulle vuokrata... ja sama toisinpäin. Onko vuokranantajan kiva pitää vuokralaista, joka ei jostain syystä halua asunnossa asua.

      Jokuset vuokralaisen tekemät oharit on tullut vastaan, seuraavalla kerralla kirjoitan jo sopimukseen, että sopimus purkautuu x päivään mennessä mikäli vuokravakuutta ei ole suoritettu, ja vuokralaiselle tulee sopimusssakkona kk vuokraa vastaava määrä, joka sitten pitää maksaa joko hyvällä tai sitten pahalla korkoineen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      96
      2005
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      286
      1827
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      320
      1644
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      197
      1520
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1081
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      29
      1036
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1027
    8. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      994
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      988
    10. 67
      964
    Aihe