Vuokranantaja irtisanoi,vaikka en edes kerennyt muuttamaan...

Einaripeinari

Eli allekirjoitin vuokrasopimuksen maanantaina,muutama tunti myöhemmin vuokranantaja soittikin ja sanoi ettei vuokraakaan, kun sukulaistyttö tarvitseekin asunnon. Vuokrasopimus oli määräaikainen vuoden ajaksi. Luojan kiitos en kerennyt sanoa itseäni irti edellisestä. Onko vuokranantaja velvollinen korvaamaan minulle jotakin.. Ihan törkeää toimintaa.

3

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Korvausta voi saada

      Käsittääkseni määräaikaisuus koskee molempia osapuolia, joten korvausvaatimus on asiallinen vaatimus. Finlexistä löytyy pykälä 55 kohdalta tietoa. Kannattaa muutenkin lukea koko huoneistovuokralaki läpi.

      "Vuokrasopimuksen sillä osapuolella, joka ei ole sopimusta irtisanonut, on oikeus saada kohtuullinen korvaus sopimuksen ennenaikaisesta päättymisestä hänelle aiheutuneesta vahingosta.

      Vuokrasopimuksen toiselle osapuolelle on varattava tilaisuus tulla kuulluksi tässä pykälässä tarkoitetussa asiassa.
      56 §"

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/19950481

    • ei ja voi
    • roopeankka599

      Sopimus kyllä sitoo, ja irtisanomisaika koskee myös vuokranantajaa. Toisaalta, nyt voi olla haastavaa osoittaa että olet kärsinyt tappiota. Toki, asian voi aina riitauttaa.. jos oikeasti haluat ko. asunnossa vuoden asua ja sinne muuttaa..
      Itseäni ärsyttää tälläiset vempulat molemmin puolin, itse varmaan lähettäisin vuokranantajalle vaikka 150e (tai vaikka kk vuokraa vastaavan summan jos oikein innostuisi) laskun sopimuksen ennenaikaisesta irtisanomisesta. Tämäkin periaatteessa tarkoittaisi sitä, että voisit muuttaa asuntoon, ja asua siinä 3kk.. -Jos ei maksa, niin perintään.

      Tässä tosin herää kysymys, haluaako kukaan asua asunnossa, jota omistaja ei oikeasti halua sulle vuokrata... ja sama toisinpäin. Onko vuokranantajan kiva pitää vuokralaista, joka ei jostain syystä halua asunnossa asua.

      Jokuset vuokralaisen tekemät oharit on tullut vastaan, seuraavalla kerralla kirjoitan jo sopimukseen, että sopimus purkautuu x päivään mennessä mikäli vuokravakuutta ei ole suoritettu, ja vuokralaiselle tulee sopimusssakkona kk vuokraa vastaava määrä, joka sitten pitää maksaa joko hyvällä tai sitten pahalla korkoineen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      68
      2279
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1516
    3. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      62
      1312
    4. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      71
      1309
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      127
      1184
    6. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      90
      1021
    7. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      70
      1008
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      97
      961
    9. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      72
      943
    10. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      116
      926
    Aihe