Ostin kivan näköisen mustan jakun käytettynä. Jakun toinen "etukaulus" tai miksi niitä sitten sanotaankaan oli ryppyinen, joten ajattelin että silitän sen suoraksi. Jakussa ei ollut mitään pesumerkintöjä tms. joten enpä sitten ajatellut kankaan silityksen kestävyyttä sen kummemmin. Samantien kun silitysrauta osui kankaaseen tajusin että kangas "sulaa" ja nykäisin raudan pois. Mutta olihan kankaaseen kerennyt jo jäädä palanut raita.. Ilmeisesti siis jonkinlaisesta keinokuidusta kyse kun kangas meni ihan tahmeaksi.
Onkohan nyt mitään keinoa enää pelastaa jakkua, saako tuota palanutta raitaa mitenkään piiloon/pois? Tietenkin se piti olla juuri se etuosa minkä menin pilaamaan.. Tyhmyydestä sakotetaan!
Poltin jakun silitysraudalla..
11
9128
Vastaukset
- Sype
Voi vitsi!
- :o(
Ei voi tehdä enää mitään. Se jälki on ja pysyy. Niin ikävää kuin se onkin. Ainoa keino on uusia kaulus ja mieluiten molemmat etukaulukset, että ovat saman väriset/sävyiset. Uusiminen vaatii ratkomista, kaavan piirtämistä kauluksista ja ompeluhommia. Jos et itse osaa, vie jakku ompelijalle. Voi tosin olla, että edullisemmaksi tulee ostaa uusi jakku ja "heittää vanhalla vesilintua".
Kannattaa aina muistaa kokeilla silitystä sisäpuolen kankaaseen hihansuuhun tai johonkin muuhun näkymättömään paikkaan tai silittää heti alusta alkaen kostutetun puuvillakankaan läpi. Siinä ei vahinkoja pääse syntymään. - hmm.
Minä onnistuin joskus polttamaan kauluspaidan kauluksen, materiaali oli jotain keinokuitua...Pidin paidasta tosi paljon, joten ratkoin kauluksen palat irti ja käänsin kauluksen toisin päin. En muista ihan tarkkaan, mitä tein, kun tapauksesta on yli 10 vuotta aikaa, mutta ainakin se onnistui...
- näkemättä
Pitäisi nähdä jakku, että voisi neuvoa. Jos se on tyyliltään sellainen, että voisi palaneen peittää korulla tai toisella kauluksella päälle, ikäänkuin koristeeksi tai voisiko siihen hyvin varustetusta liikkeestä ostaa koriste pitsin vaikka sitä mustaa.
- yks kokenut
näkemättä kirjoitti:
Pitäisi nähdä jakku, että voisi neuvoa. Jos se on tyyliltään sellainen, että voisi palaneen peittää korulla tai toisella kauluksella päälle, ikäänkuin koristeeksi tai voisiko siihen hyvin varustetusta liikkeestä ostaa koriste pitsin vaikka sitä mustaa.
siis koko kaulus pois vain ja uus tilalle tai jos halaut vaikka muuttaa sitä mallia niin että jakku on kaulukseton jatkossa eli suora mallivain siinä tai voithan nyt kun on muotia kaikki sellaiset karvat niissä reunoissa ompelet sellaisen kauluksen tilalle ohuen tai paksun mielen mukaan tulee uudenlainen ja on kyttöä jatkossa ja on jopa muodin mukainen nyt
Kun kerran pidät siitä niin tee vain noita valintoja millaisen siitä halautkin sillä ihan samanlainen se ei ole kuitenkaan enää kun se palanut osa ei korjaannu mitenkään kun ei sitä voi oikein värilläkään peittää se tulee näkyviin kuitenkin siitä kohtaa
Hyvää jatkoa sinulle
- niksikirjassa
Äitini vanhassa niksikirjassa oli ohjeita:
Silitysraudasta tulleet palamisjäljet saadaan poistetuksi, jos niitä heti hangataan etikkaan kastetulla tilkulla.
Toinen keino palamisjälkien poistamiseksi pesukankaista on tahran hankaaminen halkaistulla sipulilla, minkä jälkeen vaate pannaan kylmään veteen. Jos ei ensimmäinen kerta auta, on syytä uudistaa menetelmä pari kertaa. Jos on olemassa tilkku samaa kangasta parasta kokeilla ensin sillä.- Alkup.
Etikka ja sipuli kuulostavat mielenkiintoisilta vaihtoehdoilta, etikalle taitaa olla liian myöhäistä mutta sipulia voisi ehkä vielä kokeilla.. :)
Jakku oli niin halpa että ompelijalla korjauttaminen varmaankin vähintään triplaisi jakun hinnan joten en tiedä kannattaako. Mutta jos fakta on se, ettei palanut jälki lähde millään niksillä (vaikkakin sipuli on vielä kokeilematta) täytynee varmaan kokeilla joko jotain rintakorua, tai kenties ommella jokin koristetikkaus tms. palaneen kohdan päälle. En ole mikään mestariompelija joten mitään liian mutkikasta (kauluksen uusiminen kokonaan) en osaa tehdä.
Katsotaan nyt mitä tässä keksii!
Ja tästedes tiedän kyllä aina kokeilla ensin rautaa johonkin ei näkyvään paikkaan! Eipä vaan ole koskaan elämässä tullut moista tapausta vastaan, eli piti tämäkin oppia sitten kantapään kautta. :(
- mamma
Kun tyttäreni silitysraudalla poltti jäljen uusien housujensa lahkeeseen, ulkopuolelle, peitin sen mustalla värukynällä. Jälki erosi kankaasta kiiltävänä, mutta värikynä vei kiillon pois. Jäki ei näkynyt mihinkään. Ainoa vika on, että joka pesun jälkeen käsittely on uusittava.
- Alkup.
Itseasiassa mietinkin että saisikohan jollain tussilla tahran piiloon, kun se ei suoranaisesti ole erivärinen, vaan kiilloton. Pitääpä kokeilla!
- vinkkaaja
Alkup. kirjoitti:
Itseasiassa mietinkin että saisikohan jollain tussilla tahran piiloon, kun se ei suoranaisesti ole erivärinen, vaan kiilloton. Pitääpä kokeilla!
Onhan niitä kangastusseja.
Jos haluat jotain siihen päälle käytä liimaharsoa joka silitetään "kuvaan" ja ne sitten kankaaseen.
- Anonyymi
mitä teen kun lainasin siskon valkosta leviksen hupparia viel semi uus ja sit meen silitää ja siihe tulee ruskee jäljet😭
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi124023Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2393840Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos622354Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt411783Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi691666- 1051397
Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva111281Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont11268Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221265Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa511104