Lapsiperhe kuukaudeksi malesiaan, vinkkejä!

vinkkejä

Tarkoitus olisi matkustaa noin kuukaudeksi malesiaan kolmen pienen lapsen kanssa. Suunnitelmissa olisi muutaman päivän legoland visiitti ja tämän jälkeen oleilua johor bahrussa josta tarkoitus mennä käymään myös singaporen puolella. Kuala lumpurissa olisi myös tarkoitus olla noin viikko ja langkawissa pari viikkoa. Koskaan ei olla malesiassa käyty ja tiedot koko paikasta aika puutteelliset. Mahdollisimman pienellä budjetilla tarkoitus reissata. Osaisiko kukaan antaa mitään fiksuja käytännön vinkkejä, majoituspaikkoja (myös vuokra-asunnot kiinnostaa) tai muuta mitä reissussa olisi hyvä ottaa huomioon. Onko kualalumpur millainen kaaos paikka lasten kanssa ja olisiko muita vinkkejä missä kannattaisi käydä. Mahdollisimmat helpot siirtymiset paikasta toiseen ja ei mitään extremeä ole tarkoitus harrastaa kun lasten kanssa matkustetaan.

1

691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • werso123

      Kuala Lumburin keskustassa liikkuessa suosittelen nostamaan katseen ylös ja siirtymään liikkumaan liikenteen yläpuolelle rakennettuun putkeen. Nämä kävelyputket ovat ilmastoituja ja helpottavat liikkumista keskustassa huomattavasti.

      Jos menette Singaporeen niin eläintarhassa kannattaa käydä ehdottomasti. Se on yksi maailman parhaista eläintarhoista. Singapore muuten on kallis kaupunki jos pienellä budjetilla aikoo matkustaa.

      Langkawilla mielestäni ei ole mitään, itse menisin mielummin Penangin saarelle Langkawin naapuriin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3282
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1319
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1314
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      971
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      942
    7. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    8. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      849
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      835
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    Aihe