Speedfan - jumittaa koneen

1156

Olen jo vuosia käyttänyt Speedfania lämpötilojen ja tuulettimien kierroslukujen tarkkailuun. En ole käyttänyt sitä säätämiseen. Ohjelma on toiminut hyvin. Nyt lisäsin koneeseen kaksi 3 GB kovalevyä. En ollut niitä osioinut enkä formatoinut vielä. Käynnistin Speedfanin. Käynnistyi ja alkoi skannata. Jäi jumiin. Samoin jäi hiiri ja näppäimistö. Koneesta piti katkaista virrat ennen kuin tilanne selvisi.

Kokeilin vielä tuon jälkeen. Sama tulos. Poistin Speedfanin ja asensin sen uudestaan. Taas sama tulos. Kone jumissa. Mikä tähän oikein on syynä?

1

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1156

      Sen verran vielä, että osioin ja formatoin kummatkin 3 TB (ei GB!!!) uudet kovalevyt kahteen osaan, joissa on nyt käytettävissä kummassakin 1,90 TB ja 843 GB. Samalla lailla jumittaa koneen. Harmillista, että ei voi käyttää Speedfania nyt ollenkaan.

      Koneessa on win7 64 bit ja Z97-lankku.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      223
      4111
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2593
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1298
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      913
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      896
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      891
    Aihe