Tarkastukset/tutkimukset yms. tehty. Ainoastaan painoa pitäisi saada pois että pääsen polven tekonivelen uusimiseen !!! Pitäisi saada n. 25 kg pois ja liikkuminen kun onnistuu vain rollattorilla niin hidasta on. Onko kenelläkään kokemusta, miten paljon ylipainoiselle (kg) ko. operaatio on yehty ja miten nyt menee ?
Polven operointi edessä Kotkassa...
2
69
Vastaukset
- Painoa oli
En muista tarkkaa painoani kun menin polven tekonivelen laittoon, mutta ylipainoa taisi olla 25-30 kg. Tuosta ylipainosta ortopedi ei puhunut mitään ja kun leikkauskin onnistui spinaalipuudutuksessa, ylipainosta ei ollut riskiä.
Nyt menee hienosti (olisikohan vajaa nelisen vuotta leikkauksesta). Paraneminen tapahtui melko nopeassa tahdissa, viimeisestäkin kyynärsauvasta pääsin eroon kuukaudessa.
Ennen leikkausta kävelin kävelykeppiä käyttäen.- minulla yli
Kiitos asiallisesta vastauksestasi ! En tiedä voiko tätä kysyä mutta oliko leikkausaikana painosi alle vai yli 100 kg ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422772Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423492528- 352184
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta482034- 251713
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251619- 441480
- 1001439
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391395- 361196