Pomeranian pentu.

koirahullu4

Olisiko kellään tietoa minkä hintaisia ovat pomeranian pennut? Sairastelevatko pomeranianit paljon ja millaiset ovat eläinlääkärin kustannukset? Minkälaiset ovat rodun ruoka-kustannukset? Kiitos paljon vastauksista! Muutakin yleistä tietoa pomeranianista saa laittaa :)

7

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikeasta osoitteesta

      Ota puhelinyhteys kasvattajaan. Älä osta katukaupasta koiraa, ne voi tai ovat laittomasti maahan tuotuja tai pentutehtailijan tuotoksia.
      Aina olisi syytä nähdä molemmat koiravanhemmat. Silloin selviää niiden luonne ja terveyskin joltakin osin.
      Koiran hinta selviää soitolla. Lisäksi tulee lääkärikuluja, rokotukset, ruoka, mahdollisesti erityisruokavalio jne. Talutusvälineet, hihnat, valjaat jne. peti myös ja vaihtotamineitakin tarvitaan. Koiran peti hajuttaa kuukaudessa, on "lakanoiden" vaihtoaika.
      Pomerian voi olla haukkuherkkä. Katso esittelyä koirat sivuilta.

      Karvaisen koiran omistajana voin sanoa, että pari kertaa vuodessa karvaa on joka paikassa. Sitä on kammattava ja tarpeen vaatiessa kurakelillä myös pestävä koirashamppoolla. Oman pyyhkeenkin se tarvitsee.
      Kaikki nuo maksavat.

    • suloinenkin vielä

      900 - 1000 euroa. Pieni ja sitkeä. Ei näillä pienillä koirilla ole meidän kokemuksen mukaan ollut ihmeempää.

      • paperillinenkannattaa

        Paperilliset koirat ovat puolet kalliimpia.


    • maksaahan se

      Rekisteröity pentu maksaa 1600-2000 €.

      • vanhaketjuvastaansilti

        Voi se maksaa yli 2000€ myös -riippuu kasvattajasta ja astutettavista koirista. Hinta heittelee paljon ja parhaiten saa selville, kun soittaa kasvattajalle.

        Meidän pommi maksoi 2000€. Tuurilla saimme nartun ja vieläpä mustan. Mitä ihanin koira, kunhan on määrätietoinen koulutuksessa (niin kuin kaikkien koirien kanssa). Koiramme on haukkuherkkä, mutta eipä se täällä maalla haittaa, kun ei ole naapureita lähellä. Kai se osaisi asua kerrostalossakin, jos olisi siihen pienestä pitäen tottunut. Kannattaa opettaa se olemaan yksin pienestä alkaen, ettei myöhemmin tule eroahdistusta.

        Hampaat tulisi pestä päivittäin ja antaa dentastixia sekä kunnon luuta toisinaan. Paradontiitti on hyvin yleistä kääpiöpystykorvilla (ikävä kyllä meidän koiramme siihen sairastui).


    • doggibokki

      jos kyselee nyrkinkokoisen koiran ruokakustannuksia, on parasta unohtaa koko koira. kaikki muuhan siinä koirassa maksaa. Desi nappuloita päivässä ja ruokalusiallinen jauhelihaa , jos se ajaa konkunrssiinn, anna olla. Sen ehkä ymmärtäisi, jos jonkun benharfialisen tai tanskandoggin ruokien hintaa kyselisi

    • spitzi

      Lyhyt kuonoinen koira, varmaan trakeakollapsia on niilläkin.
      2000e saat maksaa pommin pennusta, ei paljon alle sen irtoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1329
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      906
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      32
      644
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      600
    5. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      578
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      25
      555
    8. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      547
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      543
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      523
    Aihe