Japanin uskonto

kalakala_

Minua kiinnostaisi saada tietää Japanin uskonnoista. Siellä siis ilmeisesti harjoitetaan shinto-buddhalaisuutta? Miten uskonto vaikuttaa modernin Japanilaisen elämään? Minkälaisia seremonioita siellä pidetään? Mitä elämäntapahtumiin liittyviä toimituksia siellä harjoitetaan? Millainen on Japanin alkuperäiskasan, ainujen uskonto?

3

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuka Mitä Häh?

      Etkö löydä googlaamalla vastauksia? Etkö löydä tietoa kirjastosta? Etkö löydä tietoa historian kirjoista? Mikä sinua vaivaa? Janoatko tietoa vai janoaako tieto sinua?

      • ptruu

        Jos verrataan kalakala_:n ja Kuka Mitä Häh?:n viestejä keskenään, niin näyttäisi paremminkin siltä, että Kuka Mitä Häh?:iä vaivaa jokin.


    • Janis Petke

      Saamasi vastaukset ovat niin hölmöjä, että minäkin lisään omani sekaan. Shintolaisuudesta on kirjoitettu suomeksi melko paksu kirja. Selailin sitä kerran kirjastossa, mutten lainannut, koska aihe ei varsinaisesti kiinnosta minua.

      Buddhan opit saapuivat Japaniin vajaat tuhat vuotta sitten. Harvat nykyjapanilaiset omistavat aikaa dharman harjoittamiseen, koska moderni elämäntapa on niin kiireinen, mutta japanilaisissa peleissä, piirretyissä ja elokuvissa on helppo nähdä buddhalaisia teemoja, jos haluaa.

      Ainut ovat erittäin pieni ja ahtaalle työnnetty vähemmistö. Heidän asemansa vastaa luullakseni saamelaisten asemaa suomessa. Tietoa heidän kulttuuristaan voi olla vaikea löytää menemättä paikan päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      60
      5105
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4592
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4539
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      297
      1773
    5. 91
      1442
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      82
      1419
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1328
    8. 315
      1049
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      950
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      860
    Aihe