Minua kiinnostaisi saada tietää Japanin uskonnoista. Siellä siis ilmeisesti harjoitetaan shinto-buddhalaisuutta? Miten uskonto vaikuttaa modernin Japanilaisen elämään? Minkälaisia seremonioita siellä pidetään? Mitä elämäntapahtumiin liittyviä toimituksia siellä harjoitetaan? Millainen on Japanin alkuperäiskasan, ainujen uskonto?
Japanin uskonto
3
158
Vastaukset
- Kuka Mitä Häh?
Etkö löydä googlaamalla vastauksia? Etkö löydä tietoa kirjastosta? Etkö löydä tietoa historian kirjoista? Mikä sinua vaivaa? Janoatko tietoa vai janoaako tieto sinua?
- ptruu
Jos verrataan kalakala_:n ja Kuka Mitä Häh?:n viestejä keskenään, niin näyttäisi paremminkin siltä, että Kuka Mitä Häh?:iä vaivaa jokin.
- Janis Petke
Saamasi vastaukset ovat niin hölmöjä, että minäkin lisään omani sekaan. Shintolaisuudesta on kirjoitettu suomeksi melko paksu kirja. Selailin sitä kerran kirjastossa, mutten lainannut, koska aihe ei varsinaisesti kiinnosta minua.
Buddhan opit saapuivat Japaniin vajaat tuhat vuotta sitten. Harvat nykyjapanilaiset omistavat aikaa dharman harjoittamiseen, koska moderni elämäntapa on niin kiireinen, mutta japanilaisissa peleissä, piirretyissä ja elokuvissa on helppo nähdä buddhalaisia teemoja, jos haluaa.
Ainut ovat erittäin pieni ja ahtaalle työnnetty vähemmistö. Heidän asemansa vastaa luullakseni saamelaisten asemaa suomessa. Tietoa heidän kulttuuristaan voi olla vaikea löytää menemättä paikan päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....1779494Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3577221Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?1066072Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen284268- 1724118
Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht983854Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu933752Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.363331- 1973130
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik172754