Tummunut ja lattiasta irti oleva parketti

Huolissaan:(

Ostimme reilu vuosi sitten 80-luvulla rakennetun rivariasunnon jonka olohuoneen lattian rajassa on noin 20 cm x 10cm kokoinen alue jossa parketti on hieman tummunut ja kun sitä jollain naputtaa kuullostaa siltä että parketti olisi irti lattiasta. Huomasimme kyseisen alueen kun aloimme vaihtaa tapetteja ja listan alla oleva tapetin reunakin oli kastunut, joskin myös kuivunut. Se ei ollut tumma tai homeinen. Tapetin alta paljastui muuten varsin siisti vaalea seinä mutta juurikin tuon alueen yläpuolella oli kaksi mustaa täplää jotka sai hiomalla pois. Lattian rajassa myös oli paljon viileämpää kuin muualla, hieman jopa vedon tunnetta koko tuolla seinustalla. Mieheni arvelee, että kyseiselle alueelle on vain joskus kaatunut jotain eikä siitä tarvitse olla huolissaan. Itsekin aluksi näin ajattelin kunnes nyt kun meille syntyi muutama kk sitten vauva ja hän on ollut lähes koko ajan tukkoinen, silmät rähmii ja nyt myös yskä vaivaa, olen alkanut miettimään voisiko olla kuitenkin jotain vakavampaa.?? Tilanne ei vuodessa ole muuttunut miksikään, eli vaurio ei ole ainakaan näennäisesti pahentunut.

3

3211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex putkari

      Näkemättä asuntoa ja piirustuksia menee täysin arvailuksi.
      -Jotain kaatunut lattialle
      -Putki vuotanut/vuotaa edelleen siihen
      -Maaperästä noussut kosteutta

      Varsinkin piilosokkelitaloissa on ongelmana, että kosteus nousee maaperästä lattialaattaan, varsinkin, jos tontin salaojitus puuttuu tai ei enää toimi. Kostea lattialaatta ruostuttaa lämmityslinjoja, eli patteriverkosto tihkuu vettä ulos. Vuoto voi olla myös kausittaista, välillä ruostuu umpeen, sitten taas alkaa vuotamaan uudelleen. Voi olla kyse myös viemäristä, joka kulunut puhki.
      Viemäriremppa rivarissa on äärettömän kallis, koska viemäreitä ei pääse vaihtamaan alakautta, kuten kerrostalossa, jossa asunnon viemäri on kerrosta alempana alaslaskussa, vaan lattiat pitää piikata auki, ja asuntojen väliseiniäkin avata linjan kohdalta.

      • Huolissaan:(

        Meillä kyllä viemäritkin haisee, mutta luulisin että kyse olisi kuitenkin enemmän tuosta mahd. maaperän kosteudesta. Tuo seinä kun on juurikin hieman rinnettä vasten ja vaikka tässä yhtiössä salaojat on, hieman epäilen niiden toimivuutta. Mitähän sellainen remppa tulisi arviolta maksamaan jos pitäis tuo lattia ja seinä avata ja mahd. kuivattaa? Vai mitä sille nyt sit pitäis tehdä? Salaojat tarkistaa tietty. Minä nyt olen näissä asioissa ihan vasen käsi ja ärsyttää vielä tuo miehen asenne että mun päässä on vaan vikaa eikä meidän talossa.


      • ex putkari
        Huolissaan:( kirjoitti:

        Meillä kyllä viemäritkin haisee, mutta luulisin että kyse olisi kuitenkin enemmän tuosta mahd. maaperän kosteudesta. Tuo seinä kun on juurikin hieman rinnettä vasten ja vaikka tässä yhtiössä salaojat on, hieman epäilen niiden toimivuutta. Mitähän sellainen remppa tulisi arviolta maksamaan jos pitäis tuo lattia ja seinä avata ja mahd. kuivattaa? Vai mitä sille nyt sit pitäis tehdä? Salaojat tarkistaa tietty. Minä nyt olen näissä asioissa ihan vasen käsi ja ärsyttää vielä tuo miehen asenne että mun päässä on vaan vikaa eikä meidän talossa.

        Kyseessä taloyhtiö, joten mahdollisissa teknisissä vioissa vastuu on taloyhtiöllä. Osakas ei edes saa mennä itse omatoimisesti purkamaan mitään rakenteita.
        Ihan ensimmäisenä ilmoitus taloyhtiön hallitukselle ja isännöitsijälle, että tällaista ilmennyt. Jos eivät halua alkaa tutkimaan vian syytä, ei osakas voi sille mitään. Jos paljastuu, että osakas menee omin päin purkamaan seiniä, se oikeuttaa huoneiston haltuunottoon.
        Mitään seiniä ja parketteja ei kannata edes uusia, ennen kuin vian aiheuttaja on selvinnyt. Muuten voi käydä niin että muutaman kuukauden päästä uusi seinä ja parketti on taas laikukas ja pilkukas.

        Tilanne on aika hankala, jos taloyhtiön hallituksella ei ole halua pitää taloyhtiötä kunnossa. Jos päätätte laittaa asunnon myyntiin, kyseinen vika pitää kirjata kauppakirjaan, kuvien kera, ettei ostajan asianajaja seuraavana päivänä kiikuta sinulle haastetta käräjille. Toisaalta, tuollainen karkoittaa ostajia aika tehokkaasti. Jopa naapurissa asuva huumehörhö ei ole niin paha karkoittaja, koska siitä pääsee häätämällä eroon, toisin kuin mahdollisesta kosteusvauriosta, ja siitä johtuvista remonteista, jotka nostaa kaikkien osakkaiden asumiskuluja.

        Hinta riippuu tilanteesta. Jos siihen on vain kaatunut jotain, sen voi sitten itsekin korjata, hinta muutaman satasen. Jos kyseessä pahin skenaario eli putkivuoto, ei paikkaaminen ole järkevää, koska putket on todennäköisesti muualtakin jo käyttöikänsä päässä. Se tarkoittaa noin tonnin/asuinneliö remonttia koko taloyhtiöön. Eli sadan neliön asunto -> 100 tonnia putkiremppaan, jos tehdään samalla kertaa viemäri, käyttövesi ja lämmityslinja. Siinä samalla menee sitten parketit uusiksi, sekä kylppäri, koska vesieristyksen takia ei voi purkaa turvallisesti ja vesitiiviyden säilyttäen vain osaa lattiasta/seinästä.
        Tuo tonni/m2 on koko homma alusta loppuun avaimet käteen periaatteella. Sijaisasunnon kulut joutuu sitten itse maksamaan, asuntohan on vedetön ja viemäritön putkiremontin ajan, ja sen kesto riippuu taloyhtiöstä, mutta sanoisin 3-6kk. Todella isoissa kerrostaloissa voi mennä jopa vuosi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7565
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4173
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3685
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3170
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2856
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      57
      2471
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2388
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2329
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      45
      2322
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2266
    Aihe