Kannattaako lomailla Thaimaassa

tomaatti69

Mietimme perheemme kanssa (nuorin lapsi 12 v) lomaa tammikuussa. Onko Thaimaa sopiva kohde perheille? Mikä olisi paras kohde Thaimaassa? Olisiko joku muu maa lähiseudulla sopivampi lomakohde? Pidämme auringosta, uimisesta, snorklaamisesta, hyvästä ruoasta, puhtaudesta, kohteliaista ihmisistä ja rauhallisuudesta. Pienimuotoinen liikunta (kävely, tennis, minigolf) olisi myös mukavaa.

6

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joulu2014

      Koh Lanta tai Khao Lak. Suosittelen!

    • Pattayalle rohkeasti

      Pattaya sopii erinomaisesti lapsiperheille. Maine on mitä on mutta se maine kun ei pidä paikkaansa. Se tyttöbaari kadun pätkä on päivisin siisti, sinne ei illalla tarvitse mennä. Meidän perheen lapset tykkäsivät niin paljon että hiihtolamalla uudellen. Halpa kohde.

    • Kaolakki

      Jos puhtautta haette, niin Khao Lak mielummin kuin Koh Lanta. Rauhallinen ja hyvät rannat. Siistimpi.

      • Me tykkäämme Pattaya

        Khao Lakin ostos mahdollisuuksia ja hintoja ei voi verrata Pattayaan Siksi Pattaya sopii lapsiperheille hyvin. Heinäkuussa Pattayalle avataan Kaakkois-Aasian suurin vesipuisto jonka on suunnitellut sama arkkitehti toimisto kuin Disneylandin.


    • karonbeach

      Phuket.
      Ja pari yötä siinä lähisaarella, vaikka onkin kallis luultavasti. On niin kirkas vesi! Nimi ei muistu mieleen, mutta ei mikään james bond island.

    • Reissaajat

      Useissa Thaimaan kohteissa käyneinä suosittelemme Koh Lantan saarta. Se on sopiva nimenomaan lapsiperheille. Me (aikuinen pariskunta) olimme Krabin Ao Nangissa. Tavallaan sielläkin oli hauskaa, mutta aikamoinen hulinapaikkahan se on. Tietysti shoppailla siellä voi hyvinkin, jos sellaisesta tykkää. Sitten saimme hyvän idean päästäksemme rauhallisemmille rannoille: Ostimme paikallisilta erittäin edulllisen viikonloppureissun Koh Lantalle. Saimme ihan oman pikkuisen mökinkin itsellemme. Vähän matkan päässä päärakennuksessa tarjoiltiin hintaan kuuluvat aamiaiset. Nautimme suuresti tästä rauhallisesta rantalomaosiosta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2176
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1767
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      117
      1603
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1306
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      49
      1012
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1008
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      915
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      827
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      801
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      783
    Aihe