Joskus on tarvetta saada esille koneesta ohjelman lisenssi- ja sarjanumero. Joistakin sovelluksista saa itse ohjelman Help, About tms. kautta suoraan tiedot. Monesta ei kuitenkaan. Ovat usein kryptattuina rekisteriin.
Markkinoilla on useita ilmaisia ohjelmia, jotka etsivät koneesta sovelluksen tiedot.Näitähän voi tarvita, jos joutuu asentamaan vaikka windowsin uudestaan. Ohjelman pakkaus on hävinnyt, netistä ladatun ja maksetun ohjelman tunnukset ovat kadonneet jne.
Tässä on katsaus 22 ilmaisohjelmasta.
http://pcsupport.about.com/od/productkeysactivation/tp/topkeyfinder.htm
Yleensä yksi ohjelma ei löydä kaikkia tunnuksia. Esimerkiksi ohjelma voi löytää tietyn version Officesta, toinen toisen. Joutuukin usein monellai ohjelmalla etsiskelemään tunnuksia.
Lisäksi on maksullisia ohjelmia. Niissä voi olla laajempi tietokanta ja algoritmit, mutta niistäkään yksi ei löydä kaikkea.
Key Finder -ohjelmat
2
135
Vastaukset
- amneb
Ihan hyvä linkki:)
Listan eka, Belarc on todella hyvä. Tosin, en ole muita edes kokeillut... - 220
Itse yritin jossakin välissä asentaa LicenceCrawlerin. Jostakin syystä ei koko asennus onnistunut, vaikka yritin pariin kertaan.
Magical Jelly Bean Keyfinder asentui hyvin. Näytti windowsin ja jonkun apuohjelman lisenssin, mutta ei esimerkiksi Office 2013:n.
Belarc on tosiaankin hyvä, vaikka ei näytä esimerkiksi Office 2013 tunnusta. Mutta Belarc näyttää paljon muuta kattavasti koneesta.
Tuo Office on ostettu laillisesti suomalaisesta verkkokaupasta. Asennusprosessi poikkesi aika lailla vuoden 2007 versiosta, jossa oli täysi myyntipakkaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1462912Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3672047- 401777
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii371742Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321421Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328965Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110948Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782