Elikkäs ongelmana on 2009 Corollan käytös maantiellä, sen takapää tuntuu hakevan koko ajan ja ohjauksella joutuu korjaan koko ajan että Corolla pysyy kaistalla. Mistähän voi alkaa etsimään vikaa?
Corolla perä on levoton
Puntter
4140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mistäköhän se vika löytyy? Toyota hakee aina koko ajan. Ominaisuus. MOT
Yleensähän japsiautoissa se on ohjaus, joka tekee maantieajamisesta söheröä.
Jos takapää vetelee, voi olla akseliston kiinnitys tai ainakin kumit huonossa kunnossa. Ehdottomasti kannattaa tarkistaa asia, ettei joku siellä lähde kokonaan irti. Voi käydä niin, että taka-akselisto ohjaa esim. rekan alle.
Väärä rengastus voi vaikuttaa. Jos on kovin jyrkkäreunaiset renkaat ("ratarenkaat"), niin nehän vievät autoa. Jos sellaiset on vain taka-akselilla, voi olla aika huteraa menoa.
Mun eukolla on myös aika levottomat perät..
Auto ylös ja tarkistaa alustan välykset, renkaat yleensä erimerkkisiä renkaita ei kannata asentaa samalle akselille tai renkaiden koko sekä joskus vain on niin ettei tietyt renkaat pelaa ko. auton kanssa, rengas paineet. Myös pyöränkulmat kannattaa katsoa, huonolla tuurilla routakuoppaan osuminen saattaa sotkea ne. Myöskin iskunvaimennusta kannattaa tarkastella.