Sähkötupakka vessassa osa 2

12+17

Koska edelliseen keskusteluun ei enää voinut vastata.

Myös puhelimet, läppärit, pädit, kamerat yms ovat ihan yhtä suuri räjähtämisriski kuin sähkötupakka. Myös alkoholi aiheiuttaa haittaa ja häiriötä lennoilla ja ihmisten elimistössä. Miksi juuri yksi tuote kielletään vaikka on muita jotka aiheuttavat myös haittaa ? Lopputulos on kuitenkin aina se että kukaan ei tiedä jos joku kieltoa rikkoo ja tupakoi lentokoneen vessassa. Siitä nyt vain ei pääse mihinkään. Miten se voi siis olla kennellekään vaaraksi. Höyry ei vessasta matkustajien joukkoon pääse ja imeytyy samantien ilmastoinnin kautta pois vessasta. Edes tupakoitsija ei sitä kerkeä huomata koska ilmanvaihto on niin suuri.

Kukkahatuille terveisiä. Kyllä se poltti ja minkään et sille mahda.

1

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miehisty. Naisistu.

      Nyt toimii edelliseenkin ketjuun vastaaminen jos siinä aiemmin oli ongelmaa.

      Varsinainen vänkääjä.

      Pääseekö tupakansavu varsin kevyesti tiivistetyn vessan oven ulkopuolelle eli huomaisiko vessatupakoijan oven ulkopuolella? Huomaisi.

      Pääseekö (hajuton?) karsinogeenihöyry kevyesti tiivistetyn vessan oven ulkopuolelle eli huomaisiko vessaimijän oven ulkopuolella? Ehkei jos höyry hajutonta. Pääsevätkö ne kymmenkertaiset karsinogeenit oven ulkopuolelle jos kerran vastaava tupakansavu hajun perusteella pääsee? Pääsevät. Mikseivät pääsisi. Miten ihmiselimistö reagoi karsinogeeneille? Kehittää syövän.

      Alkoholisti tai narkkari voi aina itselleen perustella aineen käytön. Auton ostonkin voi aina perustella kannattavaksi. Nyt sähkötupakka kuuluu samaan ryhmään. Addikti keksii aina jonkun itsensä mentävän porsaanreiän ettei tarvitsisi noudattaa Maailman terveysjärjestön tai lentoyhtiöiden ohjeita.

      Jos sovitut pelisäännöt eivät sovi, niin ei kannata pelata. Mene muulla kulkuvälineellä.

      "IATA recommends that the use of simulated smoking materials (cigarettes, pipes, cigars) should be prohibited to passengers and crew at all times. Electronic cigarettes are allowed in aircrafts but must remain stored unused in carry-on baggage." http://www.iata.org/whatwedo/cargo/dgr/Pages/dgr-guidance.aspx

      "In fact, the vapor that comes out of the device can set off the smoke detectors”, explained Air France. Even the lavatories are off limits." http://www.paylessflights.com/blog/?p=532

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3462
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      185
      1373
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1367
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1060
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1000
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      952
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      869
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      867
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      855
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe