missä mä voisin opiskella et musta tulis farmaseutti??
farmaseuttihan on apteekissa töissä ja vastaa lääkkeiden myynnistä ja lääheneuvonnasta..
mua kiinostais toi ala aivan hulluna mut mä en oikein löydä siittä mistään tietoa..
oisin tosi onnellinen jos saisin jotain vinkkejä missä vois opiskella farmaseutiksi ja pitääks lukio olla käytynä??
Farmaseutti koulutus???
7
3495
Vastaukset
- Akateeminen öyhöttäjä
Farmaseutti on farmasian alan alempi korkeakoulututkinto, eli oikeampi paikka kysymyksellesi olisi ollut Yliopistot & Korkeakoulut-palsta. Farmasiaa voi lukea Helsingin ja Kuopion yliopistoissa sekä Åbo Akademissa, ÅA:ssa tosin vain farmaseutin tutkintoon asti. Farmasian ylempi korkeakoulututkinto on proviisori, joka antaa kelpoisuuden toimia myös apteekkarina.
Farmasiaa on aika vaikea päästä opiskelemaan, joten se lukio on tietysti itsestäänselvä asia. - heli
osoitteesta www.apteekkiduuni.net. ja ps. farmaseutteja uupuu tälläkin hetkellä työmarkkinoilta, joten varmasti fiksu valinta koulutukseksi. Lisäksi voit hakea jo nyt ilman koulutusta esim. tekniseksi apulaiseksi johonkin apteekkiin. Et voi toimittaa reseptejä tms. mutta apteekissa on hurjasti muutakin duunia, kuten käsikauppamyyntiä, kuormien purkua ym. Ja on kivaa! :)
- VALERIE
...amiksessa voi toki opiskella farmaNOMIKSI,ei farmaSEUTIKSI!Ne tulee yliopistosta.
- valerie
VALERIE kirjoitti:
...amiksessa voi toki opiskella farmaNOMIKSI,ei farmaSEUTIKSI!Ne tulee yliopistosta.
ei pitänyt laittaa tämän"tietoa löytynee" otsikon alle,vaan sen joka väitti että farmaseutiksiopiskellaan amiksesta;)
- pikkupeikko
pääset opiskelemaan farmaseutiksi sosiaali-ja terveysalan oppilaitoksessa. itse opiskelen kyseisessä koulussa, mutta lähihoitaja linjalla.
- farmaseutti
Farmaseutiksi ei todelakaan opiskella missään sosiaali-ja terveysalan oppilaitoksessa...ja lähihoitaja on ihan eri asia kuin farmaseutti. Farmaseutiksi luetaan yliopistossa, joko Kuopiossa tai Helsingissä
- kukkuu
Hah hah hahhaa! Aika huonosti tunnetaan näköjään alaa. Vai että sosiaalioppilaitoksessa, just!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 732795
- 632684
- 681792
- 241637
- 201560
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä101515- 151402
- 481267
- 381243
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91229