Mun 1000e tietokone on ollut rikki paripäivää ja aattelin viedä sen takuuseen ku sitä vielä on. Niin ajattelin kysästä että saanko 1000 lahjakortin verkkokauppaan vai huolletaanko se kuntoon. Kun tarttisin uutta tvtä ja aattelin että hommaan lahjakortilla tv 400e ja tietokoneen 600. Että aattelin kysyy vaa että onkse mahollista että saan lahjakortin ku kyseistä tietokonetta ei edes myydä verkkokaupassa.
Tietokonneen takkuu
Seppo.p58
557
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Aika varmasti huoltavat, turha edes kuvitella lahjakortteja. Ja kuudellasadalla et saa tietokonetta, saat sillä rahalla lelun.
Miten tämä liittyy kehoon?
ei se aivan noin ole niin kuin "lelu3" kertoi.
600€ valmispaketi koneista ei voi paljon odottaa. Mutta 600€ saa aika hyvänkin kootun koneen, eikä enään todellakaan puhuta mistään leluista. Mutta itse pistäsin ainakin 200€ vielä lisää eli Budjetti olisi siinä 800€ hujakoilla niin kone olisi kaikilta komponenteiltaan lähestulkoon tasavertanen. Mutta budjettihan määräytyy sen mukaan mihin käyttöön kone tulee. Toimistokoneeksi tuollanen 800€ koottu kone olisi aivan turhan tehokas mutta pelaamiseen se olisi aivan kuin tehty.
Oletko tyhmä? Et tietenkään saa lahjakorttia.
Kone korjataan kuntoon,kun se vielä takuuseen kuuluu.
Et todellakaan saa mitään lahjakortteja.
Ja vie se koneesi ihan nopeesti huoltoon.
Mutta takuu ei korvaa,jos vika johtuu jostain ohjelmista,jotka eivät ole olleet koneen mukana.
Eli korvauksen piiriin kuuluu lähinnä tietokoneen omat viat.
Tuli vaan mieleen,kun mun yks kone hajosi,se lakkas vaan jäähdyttämästä yllättäin.
No se kävi Ruotsissa korjattavana vaan ja tuli mulle.Paskat,ihan sama vika,vaikka ne oli korjanneet dvd soittimen vian ja muitakin.
Ei kun uudestaan,pistin ruotsiksi vielä ison viestin,jossa selvitin mikä on vikana.
No kaikki ei varmaan pysty ruotsiksi asiaa selvittään.
Aika ongelmia tulee jo siitä.
Ai,niin kone tuli takas ihan oikein korjattuna,mutta ilman konetta jouduin oleen aika kauan.
Tiedoksi vain kaikille että ohjelmalliset viat ei kuulu takuun piiriin, on se sitten koneen mukana tullut ohjelma tai ei.
Koneen takkuamiselle on monia asioita mitkä voivat vaikuttaa. tässä muutamia esimerkkejä, pölyisyydestä johtuva jähytyksen puute, koneella on viirus tai jokin vakoiluohjelma (Spyware) tai (Troijalainen). En luettele tähän kaikkia asioita koska niitä on niin pitkä lista, mutta siinä on muutama esimerkki.