Moro, eli CE kortillinen nuori mies jolla ei kokemusta alalta, kysymyksenä olisi että mistä kuljetus töistä kannattaisi aloittaa? olisiko jakelu se ensimmäinen hyvä?
mitä noita jakelufirmoja olisi jotka esim vie kauppoihin tavaraa yms?
Ensimmäinen työpaikka?
14
225
Vastaukset
- Tuntihommat jees!
Helpottaisi firmojen nimien antaminen jos kertoisit missä päin maata työtä etsit. Maansiirtohommista ainakin saa kokemusta "oikeista" kuorma-autoista ettei tarvitse millään pakettiauto-luokan kalustolla ajaa. Sitä hommaa on paljon ja ilman kärryäkin moni tekee pelkästään. Joku kaupungin tai kunnan ajot ovat useimmiten leppoisaa tuntihommaa. Sellainen vois olla aloittelijalle myös sopivaa duunia.
Se paikka johon pääset ekana. Eli jos ylityöt, työaika, kalusto, työn luonne yms. ei haittaa, niin taatusti löytyy töitä.
Sanoisin että semmonen 3 vuoden työkekokemuksen jälkeen kannattaa vasta alkaa valikoimaan paikkoja, ja todeta haastattelussa, tai ekan työpäivän jälkeen "tämä ei ole nyt minun hommani, kiitos silti"
Esim. postin ajelua päivällä pikkukuorma-autolla, työaika 13:00-21:00.. Itse en menisi, mutta sinä taatusti pääsisit hommiin jos olisi paikka vapaana- Kuljetuspatruuna
Jaa kuski valikoi itse hommansa mitä nyt viitsii ja suvaitsee tehdä?! Heh heh.... Se on sillä tavalla kuulkaas veltot että te ajatte vaikka silmät sumussa kun käsketään. Ei ei, ei kuulkaas arvon turhapurot, ei tämä maa niin pyöri että rengit itse päättää mitä tekee. Sen päättää isännät, me yrittäjät. Jos jotain viivan alle jää se kuuluu meille.
- Antero Naali
Postin ajoon vaihdoin, kun kevyempää ja helpompaa, mitä kiitolinja&kaukokiito&transpoint jakelut
10v. kokemus, joten sain sitten kai valita, jopa tuntipalkkani. Kuljetuspatruuna kirjoitti:
Jaa kuski valikoi itse hommansa mitä nyt viitsii ja suvaitsee tehdä?! Heh heh.... Se on sillä tavalla kuulkaas veltot että te ajatte vaikka silmät sumussa kun käsketään. Ei ei, ei kuulkaas arvon turhapurot, ei tämä maa niin pyöri että rengit itse päättää mitä tekee. Sen päättää isännät, me yrittäjät. Jos jotain viivan alle jää se kuuluu meille.
Oikeastaan isännät ei päätä mitään. Ette te ketään voi pakottaa jäädä hommiin
- petre
minulle riitti postin ajelu 4 kuukautta juurikin tuota iltavuoroa 12.oo-21.00, kiintiö tuli täyteen kun ei ollut arkisin vapaa aikaa eikä ehtinyt tehdä mitään saatikka jäänyt sosiaalista elämää.
petre kirjoitti:
minulle riitti postin ajelu 4 kuukautta juurikin tuota iltavuoroa 12.oo-21.00, kiintiö tuli täyteen kun ei ollut arkisin vapaa aikaa eikä ehtinyt tehdä mitään saatikka jäänyt sosiaalista elämää.
Siinä paha missä mainitaan http://www.mol.fi/tyopaikat/tyopaikkatiedotus/haku/8596407_fi.htm
Eilen tuli taas paikka hakuun....
- ap43434
Vaasasta päin siis etsin tai jostain lähistöltä, enkä tiedä kuin muutaman firman, esim Piccolo, Risberg,Kiitolinja,Kaukokiito,Itella,Freja,DHL,DSV,Transpoint
- ap43434
Tossa iltasella vielä mietin, että joku sellainen työpaikan valitsen, jossa saa koristella itse autoa (viirejä, ledejä, lisäpitkiä...), vaikkakin pienempi jakeluauto olisikin kyseesä, niissä kun harvemmin on viirejä ym..
Listatkaa Vaasan lähistöltä firmoja mulle. - Vanha p..ru
ap43434 kirjoitti:
Tossa iltasella vielä mietin, että joku sellainen työpaikan valitsen, jossa saa koristella itse autoa (viirejä, ledejä, lisäpitkiä...), vaikkakin pienempi jakeluauto olisikin kyseesä, niissä kun harvemmin on viirejä ym..
Listatkaa Vaasan lähistöltä firmoja mulle.osassa firmoista joudut sitten itse kustantamaan lisävarusteet, se kannattaa muistaa. Monesti vielä on niinkin, että jos lopetat firmassa, niin viirit voit ottaa mukaasi, mutta ledit ja lisävalot sitten jätetään ajokkiin.
- ap43434
Vanha p..ru kirjoitti:
osassa firmoista joudut sitten itse kustantamaan lisävarusteet, se kannattaa muistaa. Monesti vielä on niinkin, että jos lopetat firmassa, niin viirit voit ottaa mukaasi, mutta ledit ja lisävalot sitten jätetään ajokkiin.
Tottakai hankin omakustanteisesti lisävarusteet, tulevat ainakin mieleiset. Mulla on jo useita ledisarjoja ja yksi rosterinen lisävaloteline, jossa 4 sinipitkää parkein.
- asdasd334
Tätä en siis kirjoittanut t: AP:
*Tossa iltasella vielä mietin, että joku sellainen työpaikan valitsen, jossa saa koristella itse autoa (viirejä, ledejä, lisäpitkiä...), vaikkakin pienempi jakeluauto olisikin kyseesä, niissä kun harvemmin on viirejä ym..
Listatkaa Vaasan lähistöltä firmoja mulle.* - 4+9
Isäntä ei kustanna rostereita ja kapseleita, ei ehkä ledejäkään joten ne tulee hommata itse. Saa autosta mieleisensä kun on pystyputkee, lediä kylki täynnä ja katolla kaheksan pesuvadin kokoista ksenonia. Harmillista on se jos niitä ei saa mukaansaa kun firmasta lähtee.
- asdasd334
Eipä nuo ledit ja rosterit yhtä ajokkia kohden paljoa yli kahta tonnia maksa ja voihan työhaastattelussa ottaa asian esille ja laittaa vaikka työsopimukseen, että itsehankitut lisävarusteet saa ottaa siististi ja turhia jälkiä jättämättä ottaa mukaansa, tai isäntä suorittaa niistä käyvän korvauksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk923944Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna922019Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll871823- 1441712
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1091576- 1671551
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.691519Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671452Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j1001364- 861317