Minä "hieman" ihmettelen, miten yli 40 hakijasta karsiutui valtaosa kovista ammattilaisista, joilta löytyy yliopistotason koulutus.
Ottamatta kantaa valittuun henkilöön, on Heinolan prosessi tässäkin tapauksessa vähintäänkin hyvin arveluttava. Koko hakuprosessi taisi olla teatteria.
Ottamatta kantaa valittuun henkilöön, on Heinolan prosessi tässäkin tapauksessa vähintäänkin hyvin arveluttava. Koko hakuprosessi taisi olla teatteria.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Minä myös ihmettelen kuten sinä. Mutta eiväthän Heinolan nykypoliitikot osaa toimiakaan muuta kuin ihmetystä herättävällä tavalla. Valinnassa oli kai joku palkioprosessi menossa, ihan tavallista heinolalaista toimintaa. Ei hyvä.
Kaikki on ostettu
Pitihän kaikille sen kuuluisan adressin allekirjoittajille saada palkkiovirka. Sillä tavalla tukittiin allekirjoittajien suut, jotteivat he julki tuo syytä, miksi allekirjoittivat.
Kaikki ne tiedonjyvät, jotka ovat saatu sekä Pyhäjärveltä että Heinolasta, osoittavat, että Raililla oli kiire estää Rinnevaaran pääseminen kaupungin sisäisiin tietoihin, jolloin Tita olisi selvittänyt virheet kaupungin toiminnassa. Titahan on tarkka ja oikeudenmukainen ja helposti puuttuu virheisiin. Tämä ominaisuus tulee esille erään Pyhäjärven luottamushenkilön kuulustelusta. Sama tuli esille siltä entisen koululautakunnan puheenjohtajalta, joka ihmetteli Heinolassa esiintyvää ajojahtia.
Taas "vähintäinkin" arveluttavaa Heinolassa. Vakio määkijä aloittaa rimpsun ja tunnin päästä kirjoittaa ja kiittää itseään. "Minä myös ihmettelen kuten sinä."
Siis näin hyvin menevät "ajatukset" Heinolassa yksiin.
Eli märisijä taas asialla. Minäkin totean, että" huono näytös." Joulukuusen valotkin niin huonot. Vai mitä. Lahjakkuuksia on Heinolan valona yössä.
Viestisi herra kaikki "arvelluttaa" jää hieman epäselväksi ja minä vähän ihmettelen, mitä sinä märinälläsi yrität sanoa. Valitettavasti en voi nostaa sinulle peukkua, koska en ymmärrä määkinääsi. Vai voitko vahvistaa wintershow´n käsityksen, että hakushow oli (kesä)teatteria?
Ei se ole tämäkään asia ihan loppuun käsitelty :D .
Mikään tässä maailmassa ei ole valmista. Se ei ole mikään viisaus, ettei ole loppuun käsitelty.
Kaikissa muutoksenhaku olemassa, ellei ole valmistelua. Heinolassa vaan huonosti menneet läpi tämän tyyppiset rustaukset.
Niin, entä kuusen valot. Kelpaako sulle?
Hyvä Jarmo. Tulkitsen niin, että olet pitänyt silmäsi auki tämänkin rehdin hakuprosessin osalta :)
Luulempa, että hyvin moni on kiinnittänyt huomiota siihen, että kuin ihmeen kaupalla kaikki erittäin korkeasti koulutetut henkilöt saatiin sysättyä sivuun valintaa tehdessä!
Todettakoon nyt, ettei mikään muutu, kun otetaan töihin vain tuttavia eikä anneta tilaa kovalle osaamiselle, jota joku Heinolan kuvioihin ennalta sotkeutumaton henkilö olisi voinut kaupungille antaa. Ilmeisesti tilanne on se, että tietyt tahot eivät haluakaan minkään muuttuvan.
Nm "sfasdfa" tulkitsit oikein ja kuten kirjoitin asiaa ei ole jätetty niinkuin sen annetaan ymmärtää olevan, muutoksia voi tulla ja toivottavasti tulee.
Nm "mikään ei ole" kantani kuusiin/valoihin kerroin siellä ketjussa mihissä sitä käsitellään ja se on luettavissa sieltä minun nimelläni.
No, niinpä niin. Kuusenvalot, mitä ne tähän ketjuun liittyy. Kun lukee näitä viestejä niin pistää silmiin se pikkusieluisuus millä näissä asioissa pyöritään.
Saa vaan sen käsityksen, että kaikki mikä ei ole joidenkin pienenpiirin mukaan, niin se haukutaan ja nujerretaan.
En voi kuin ihmetellä sitä, että kun vaivaudutaan kirjoittamaan näihin "vastauksia" miksi ei sillä samalla vaivalla voi antaa vain asiallista vastausta.
Kuten toi ylempänä oleva kirjoitus 40 hakijan joukosta karsiutuminen.
Siihen olisi varmaankin helppo vastata, paras valittiin, tietysti.
Kyllähän se nyt vaan niin on, että höpöhöpö -jutuilla ei komedia muutu draamaksi :)
Hyvävelihyväveli, näin se homma meillä Heinolassa etenee.
Heikki Mäkilä on toiminut kaupungin valtuustossa (kristilliset) noin 10 vuotta ja kaupunginhallituksen varapuheenjohtajana vuosina, jolloin Heinola oli kriisikunta ja paini suurtyöttömyyden kanssa. Suurtyöttömyys on Heinolassa jo yli 16 % ja kriisi jatkuu, mikä näkyy tyhjinä liikehuoneistoina ja väkiluvun vähenemisenä. Tänä vuonna lähenyt ennätysmäärä eli noin 250 Heinolasta muualle.
Eikö Mäkilän erinomaisuus tullut esiin kaupunginhallituksen varapuheenjohtajana ja valtuutettuna tai hänen työskennellessään selvitystyöryhmän puheenjohtajana henkilöstökriisissä edustaessaan omaa yritystään Dazid Oy:tä ja Heinolan kaupunkia varapuheenjohtajana. Onko kaupunki maksanut Dazid Oy:lle hallinto- ja kehitysjohtaja Malinin tilaamasta asiantuntija-avusta noin 15.000 euroa?
Asiantuntija-apua Mäkilältä tilannut hallinto- ja kehitysjohtaja valmisteli kaupunginhallitukselle elinkeinojohtajan viran. Malin toimi saman selvitystyöryhmän sihteerinä, jossa Mäkilä puheenjohtajana, kunnes jääväsi itsensä. Vieläkö selvitystyöryhmän mielenkiintoinen raportti löytyy netistä? Onko huomautukset annettu ja huolet poistuneet?
Seppä valitti tuosta Sinikka Malinin hankintapäätöksestä, siis asiantuntija-avun tilaamisesta, hallinto-oikeuteen.
Hallinto-oikeus kumosi päätöksen kesällä -14!
Ei siis mennyt ihan nappiin hankinta, josta siitäkin tuli veronmaksajille yli 10k kuluja. Ja tilatusta avusta huolimatta kaupungille tuli turpiin hovissa..
Ottaako kukaan kaupungilla vastuuta hankintapäätöksistä, joita ei ole tehty asianmukaisesti?
On se niin väärin kun virkamiehiä ja politiikkoja aina täällä arvostellaan ja pilkataan.
He tekevät Heinolalle hyvää työtä ja ovat pienet palkkionsa ansainneet.
Heinolan kaupungille ei saa palkata lakimiestä se sotkee vaan asiat.
Sille ei voi mitään jos suku on rasite, pitää vaan elää ja nauttia pienistä eduista.
Kuuset loistaa, hienoa.
Pieni miinus kun ei ole vilkkuvia värivaloja.
Olihan tämä Mäkilän valinta elinkeinojohtajaksi melkoinen riman alitus!
Ei voi paljon odottaa tuloksia, tuskin lainkaan.
Kirsi Timoselle vaalipäällikkö ? Siinä lähiajan tehtävä kuvaus.
"eppä valitti tuosta Sinikka Malinin hankintapäätöksestä, siis asiantuntija-avun tilaamisesta, hallinto-oikeuteen.
Hallinto-oikeus kumosi päätöksen kesällä -14!"
Niin, itsekin mietin, ottaako kukaan kaupungilla vastuuta hankintapäätöksistä, joita ei ole tehty asianmukaisesti?
Kaupunginhallitus otti vastuuta ja valitsi Heikki Mäkilän elinkeinojohtajaksi. Googleta Dazid Oy netistä, niin näet miten suuren yritykse yritysjohtaja valittiin Heinolan elinkeinojohtajaksi.
Yritysten tilinpäätökset ovat julkista tietoa...
Dazid Oy:n tilanne lienee haastava. Vuonna 2013 liikevaihtoa reilu 28 tonnia ja palkkoja maksettu alle 20 tonnia. Tulos vain 3,5 tonnia tappiolla, mutta oma pääoma 37 tuhatta miinuksella.
Konserniyritys: Crowd Relation Oy: sekä oma pääoma että tulos miinuksella.
Osakkuusyritys (20%): Somocon Oy: tilikauden 2013 tulos 22 tonnia miinuksella.
Tarkkana kuin porkkana. Vahditaan, että Heinolan kaupunki ei tilaa mitään konsulltiselvityksiä Crowd Relation Oy:ltä eikä Somocon Oy:ltä.
Heinolan täytyy tehdä tilauksia näiltä yrityksiltä. Verkosto ei muuten toimi.
Surullista, röyhkeä temppu kaupunginhallitukselta valita Mäkilä elinkeinojohtajaksi.
Mitkä olivat kristillisdemokraattien lunnaat.
Nyt ei ole enää perusteita antaa kd:lle hallituspaikkaa enää vuosille 2015-2016.
Alkaa olla todellista lahkolaisten mafiaa.