Koiralla yksinolo-ongelmia, apua kaivataan!

nisutaavi

Taavi on noin 2-vuotias portugalinpodengouros. Ongelmamme on, että Taavi ulvoo yksin ollessaan. Omakotitalossa asuessa tämähän ei mitään haittaisi, mutta tällä hetkellä asumme kerrostalossa. Koira ei ulvo koko yksinoloaikaa.
Normaalikäytäntömme on ollut jättää herkuilla täytettyjä kongeja ja halpoja puruluita olohuoneeseen, antaa koirille lupa syödä niitä ja poistua ovesta. Kotiin palattuamme koirat ovat olleen nukkumassa olohuoneessa tai makuuhuoneessa.

Tilanne kuitenkin muuttui, kun eräänä kertana palatessamme kotiin, kuulimme rappuun asti Taavin ulvomisen. Ajattelimme, että ”noh, se oli vain tämän kerran”, mutta tilanne toistui seuraavan pidempiaikaisen poissaolomme jälkeen. Yritimme pelastaa tilannetta lisäämällä ruuan määrää, mutta se ei auttanut. Nyt olemme alkaneet kokeilla erilaisia keinoja korjata tämä ongelma.

Tapaus 1:Kokeilimme tilan rajaamista. Lukitsimme koirat makuuhuoneeseen. Taavilla on kaverina chihu-uros Nisu, jolla ei ole koskaan ollut ongelmia yksinolon kanssa. Kongi ja herkkuluu sidottiin huoneen eri nurkkiin, jotta molemmat saavat puuhaa. Toimimme, kuten aina ennenkin ja poistuimme kotoa. Tarkkailimme Skypen välityksellä koirien toimintaa poissaolomme aikana. Viisitoista minuuttia Taavi pysyi hipihiljaa, kun samaan aikaan Nisu ahersi kongin kanssa huoneen toisella puolella. Koko vartin ajan Taavi kyttäsi ovea. Sitten alkoi kovaäänisten ulvaisujen sarja. Ruokaan Taavi ei koskenutkaan. Yritimme Skypen välityksellä kieltää koiraa ulvomasta, mutta se ei auttanut.

Tapaus 2: Makuuhuonekokeilun jälkeen päätimme panostaa herkkujen laatuun. Ostimme kunnon lihaisia luita ja barf-raatoja. Jälkimmäisistä Taavi piti erittäin paljon. Ajattelimme, että löytämällä sen yhden herkun, jota koira ei voi vastustaa, saisimme ratkaisun tilanteeseen. Koiran aika menisi ruuan kanssa ja sen jälkeen se pystyisi rauhoittumaan ja käydä nukkumaan. Tässä vaiheessa olimme jo tutustuneet Digital Dogsitter -ohjelmaan, koska ajattelimme siitä olevan apua.
Jaoimme uudet herkut koirille siten, että Taavi sai barf-kanaa ja parhaimman luun ja Nisu sai oman luun ja possunkorvan. Taavin ruuat olivat keittiössä ja Nisun olohuoneessa. Skype kuvaamaan, Digital Dogsitter päälle, normaalit lähtörutiinit ja ovesta ulos. Olimme poissa 20 minuuttia ja palatessamme molemmat koirat olivat edelleen ruuan kimpussa. Tästä saimme hiukan toivoa tilanteeseen. Kaksikymmentä minuuttia ilman ongelmia. Poissaolomme aikana Taavi ei poistunut ruuan ääreltä kertaakaan, eikä luovuttanut ruokaansa Nisulle.

Tapaus 3: Kokeilimme pidentää poissaoloaikaa muutamalla minuutilla. Toimimme samoin, kuten aiemmassa tapauksessa. Laitoimme Digital Dogsitterin vessaan ikään kuin huijataksemme Taavia olevamme kotona. Samalla Skype päälle, jotta kuulisimme koko ajan, mitä tapahtuu ja milloin kone mahdollisesti kieltää koiraa.
Puolen tunnin kuluttua kuulimme, kuinka Taavi tuli keittiöstä (ruuan ollessa lähes loppu) eteiseen. Se ulvaisi kerran, jolloin kone heti kielsi sitä. Hetken hiljaisuus, kun se palasi takaisin ruuan ääreen, takaisin eteiseen, taas ulvaisu ja kone kielsi, mutta ulvaisujen sekoittuessa toisiinsa, kone ei enää kieltänytkään sitä.

Tapaus 4: Kokeilimme jättää kanan pois ja antaa Taaville vain parhaimman luun. Kone eteiseen, Skype olohuoneeseen, ruuat koirille ja ulos. Puoli tuntia välillä inahtaen Taavi jaksoi olla hiljaa. Ensimmäinen ulvaisu tuli lähes tasan puolen tunnin kuluttua lähdöstämme. Kone kielsi sitä ja Taavi oli muutaman minuutin hiljaa. Toinen ulvaisu, ja jälleen kone kielsi. Hetken hiljaisuus. 40 minuutin kuluttua lähdöstämme alkoi kaamea konsertti, kun ulvaisut sekoittuivat toisiinsa eikä kone kieltänyt koiraa.

Yhteenvetona näistä tapauksista: Nisu on joka kerralla hiljaa. Kaikki on niin kauan hyvin kun sitä nimenomaista barf-kanaa on saatavilla. Mutta sekin on niin iso, että kaiken järjen mukaan noin pienen koiran ei pitäisi jaksaa syödä sen kokoista raatoa kerralla. Koiran innostuessa ulvontakonserttiin, kone ei rekisteröi ääntä, jolloin se ei myöskään kiellä koiraa siitä.
Kotona ollessamme koira pystyy esim. nukkua makuuhuoneessa meidän ollessamme olohuoneessa. Koira ei ahdistu lähdöstämme, eikä siihen liittyvistä rutiineista (ulkovaatteet, avainten kilistely).

Nytpä kaipaisimmekin apua tai koulutusvinkkejä tilanteeseen. Voisiko esim. sitruunapanta auttaa, koska koira ei selvästikään ole ahdistunut, vaan lähinnä protestoi.

4

4839

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aika tuskaisaa

      Miten koirat reagoivat, jos jätätte ne kaksin kotiin, mutta ilman hiukopalaa? Entäs osaavatko koirat olla "normaaleita" jos toinen koirista ei olekaan mukana? Siis esim. lenkillä vain toinen koira mukana, toinen kotona tms.?
      Olettekin varmaan testanneet feronomeja ja radion päällä pitämistä ym. näitä yleisempiä. Kotoa poistumista pariksi minuutiksi ja palaamista, tosin tässä tapauksessa pitäisi varmaan palata aina parinkymmenen minuutin kuluttua.

      Mikäli tosiaan asutte kerrostalossa, jossa joko jollakin muulla on koira tai vauva tai joku naapureista on työtön tai eläkeläinen tai kotiäiti, kannattanee se sitruunapanta hankkia. Aika äkkiä naapurit kyllästyy ulvontaan, joulunpyhinä sitä ei kuuntele kukaan. Ja mikä kamalinta, jos jollain naapurilla on koira yksikseen päivisin, ennemmin tai myöhemmin se alkaa vastailemaan teidän koirallenne. Huonoimmassa tapauksessa joku naapuri joutuu lopettamaan koiransa, jonka ulvontaa tai haukkumista ei saakaan loppumaan muilla keinoin.

    • Hyvin koulutettu!

      Muutaman asian teette ainakin väärin.

      Tässä vastaus pienellä leikkimielisyydelläkin :)

      Osoitatte miten kamalaa on lähtönne ja palkitsette siitä. Otatte yhteyttä kun se ulvoo: komentaminen on yhteyden otto. Eli ulvon = he ottavat yhteyttä = ulvominen kannattaa.
      Palaatte ehkä myös väärään aikaan tms. siis jotenkin se koira nyt luulee että se ulvominen auttaa ja kutsuu laumaansa. Mitä teitte kun palasitte ja se ulvoi? Saiko se extra paljon huomiota? Tuossa tarinassa ette ainakaan oikeastaan kun kerran palkitse hiljaisuudesta, mutta ulvomisesta kyllä kerta toisensa jälkeen.

      Tapa 1: rajasitte yht'äkkiä koiran tilan. Sehän ei ymmärrä, miksi enää ei saanutkaan koko tilaa ja se kyttäsi ovea. Olisitte menneet paikalle ajoissa ja kehuneet. Opettaneet miten mukavaa huoneessa onkaan. Sen sijaan te sen nähdäkseen lukitsitte sen huoneeseen ja annoitte sen aloittaa huutokonsertin, mikä toikin toivottua tulosta: ensin te vastasitte skypellä ja te tulitte lopulta takaisin.

      Hyvin opetettu koiraa ulvomaan.

      Mitä olisi pitänyt tehdä: Luoda ensin tilasta mukava ja kiva tila, missä on kiva olla. Ei ruoalla vaan ajalla.
      Tehdä lähdöistä ihan normaaleja elämään kuuluvia tilanteita eikä barfhöpönlöpön hetkiä.
      Jättää vastausmahdollisuudet pois, koira ei ole ihminen. Ääni haudan takaa (=skype) ei ole mikään komennus.
      Teidän olisi pitänyt ehtiä paikalle hiljaisuuden aikana. 15 minuuttia oli aika hyvin uudessa tilassa.

      Te 0 p
      Koira 5 p

      Tapaus 2: Sama hössötys sen barfin kanssa jatkuu.
      Koira ei tarvitse lohtua jos ei ole syytä lohduttaa. Sitä ei tarvitse palkita kotona olosta. Teette numeron lähdöstänne. Melkein kuitenkin onnistuitte jossain.
      Tilanne oli taas normaali, koira sai olla kotona ja tila oli se mikä aina. Mutta mokasitte sitten...

      Te 3 p
      Koira 0 p

      Tapaus 3: Laitoitte koneen vastailemaan sille. Koira on tottunut ruokaan ja kävikin väittelemään koneen kanssa. Koira ei edes selkeästi ole ymmärtänyt kieltoa ja tuolla turhalla hokemisella viette lopunkin tehon siltä. Konetta ei voi laittaa hoitamaan ihmisen työtä. Sitä aikaa olisi pitänyt pidentää pikkuhiljaa mutta te kokeilette kerran jotain ja lopetatte. Koska ette itsekään usko mitään kerralla, miksi koiran pitäisi :)
      Koira sai haluamansa: juttuseuraa, joka vastailee sille ja teidät lopulta takaisin.

      Tähän mennessä ulvominen johtaa, se on kannatavampaa kuin hiljaa olo. Yksinolo ei ole normaalitilanne vaan tilanne mistä palkitaan ja ulvomalla saa juttukaverin ja lopulta seuraakin.

      Te 0 p
      Koira 5 p

      Tapaus 4: Lopullinen mokaaminen.
      Se koira oli jo puoli tuntia hiljaa ja te -voi piip - ette palanneet kehumaan sitä hiljaisuudesta. Te odottamalla odotitte että se pääsee keskustelemaan koneen kanssa ja sitten alkoikin konsertti... ja te palasitte takaisin. Te myöhästyitte satanolla.

      Te 0 p
      Koira 5 p

      Yhteenvetona:

      Te 3 p
      Koira 15 p

      Nisua ei ilmeisesti kiinnosta. Se on kiinnostuneempi jatkuvasta paapomisesta ja turhasta ruoasta mihin olette koirat opettaneet. Taavi sen ehkä innostaa, mutta te olette innostaneet Taavia.
      Taavia kiinnostaa seura ja se on saanut palkintonsa siinä että saa vastauksia ja toivomiaan tuloksia.
      Te olette hieman lapsellisia barffeinenne, skypeinenne ja dogginannyinenne ja olette unohtaneet viestivänne koiran kanssa.

      Innostus on oikea sana. Olette kaikin tavoin nähneet oikein vaivaa opettaaksenne koirallenne että yksinoleminen on erikoistilanne ja näin siitä saa palkinnon. Kannattaa innostua ulvomaan! Viimeistään kun ruoka loppuu, voi alkaa huuto, koska yksinolosta kuuluu saada ruokaa!
      Nyt kun koira on hienosti oppinut, te haluatte rangaista sitä sitruuna pannalla: mitä jos laitaisitte sen myös sitten itsellenne? Olette sen takuulla yhtä paljon ansainneet eikö totta :)

      Koira ei olekaan ahdistunut. Se on hyvin koulutettu.
      Ihan oman työn tulos! :)

      Mutta tässä samassa on myös ne ajatukset mitä minulle tuli tilanteen korjaamikseksi. Ehkä noista skypeistä yms. tulee mieleen että kannattaisi varmaan ottaa yhteyttä johonkin asiantuntijaan. Ei millään pahalla, mutta siis vaikka teillä on hyvät aikeet ja kiitettävä mielikuvitus, niin tuota... Jotenkin en nyt vakuutu teidän omasta asiantuntijuudestanne. Tarkoitan tämän kaikella rakkaudella, mutta että tuota...
      Se voisi auttaa ja kannustaa.

      PS. Ja vaikka nyt tekisitte lähdöistä normaaleja ja alkaisitte palkita hiljaisuudesta (eli ehtisitte paikalle ajoissa), niin kestää tosi kauan todennäköisesti purkaa ensin tuo opettamanne tilanne ja sitten opettaa uusi. Että älkää nyt odottako niitä tuloksia tuolla tavalla kerralla huoneeseen sulkemalla. Tosin, ihan oppivaiselta koiralta se vaikuttaa, että oppihan se tuonkin nopeasti.
      Mutta hei, onnea matkaan, kyllä se siitä. Huumoria vaan, itselleenkin saa nauraa!

      • blbllblbl

        Komppaan sinua.

        Koira ei tee sitä, mitä siltä toivotaan vaan sitä, mitä on vahvistettu.

        Tässä tapauksessa ulvomista.

        Tsemppiä silti aloittajille!


      • Eräs vaan

        Komppaan kans nimimerkkiä Hyvin koulutettu!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      92
      1413
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      184
      1380
    3. 76
      1165
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      89
      1106
    5. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      82
      961
    6. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      81
      955
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      39
      932
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      875
    9. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      61
      845
    10. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      5
      831
    Aihe