Minkälaista on olla töissä Mcdonaldsissa tai jossain muussa hampurilaisravintolassa? Kertokaa! Mua kiinnostaa koska aion hakea kesäduuniin hampurilaisraflaan.
Työ Mcdonaldsissa
15
9521
Vastaukset
- tämmöistä
kiirettä ja töitä pitää oikeasti tehdä. Olin itse Mäkkärillä. Siellä on kaikki niin tiukkaan ohjeistettua ja säädeltyä, että kyllä hiljaisiinkin hetkiin löytyy aina tekemistä. Mene ihmeessä, suosittelen ihan oikeasti. Siitä saa ainakin käsityksen siitä, mitä työ voi olla. Ja Mäkkäri on aika hyvä lisä cv:hen.
- mitä?
miten niin mäkkäri olisi hyvä lisä Cv:hen?
- niin...
mitä? kirjoitti:
miten niin mäkkäri olisi hyvä lisä Cv:hen?
Työnantajat tietää että Mäkkärissä tehdään oikeasti duunia. Itse olen aikoinaan ollu kolme kesää Mäkissä töissä (viihdyin siis hyvin). Myöhemmissä työnhaku tilanteissa tota Mäkkärin kokemusta on pidetty plussana. Työnantajan näkökulmasta olen varmempi työnhakija koska olen tehnyt kiireistä ja (varsinkin kesällä keittiössä) fyysistä työtä ennenkin.
- bic mac
katsoppa Työ ottaa päähän -osiosta "Mäkkäri"-otsikolla. aika kauheita juttuja!
- Hese Koira
Joo niin olikin! Mäkkäriin en mene!! Onkohan Hesessä samanlaista p#skaa?
- JaniCa
Oon ite opiskelujen ohessa iltasin ja viikonloppusin töissä Rollsissa. Joskus on tosi kiire ja joskus tosi hiljasta (Aika huonolla liikepaikalla sijaitsee..)
Kyl sitä hommaa viitin kuitenki tehä palkkaan nähden..
Ite aattelin kyl kesäks ettii muita hommii, kuumuus on silloin sanoin kuvaamatonta! - hamppari
Olin ite hesellä töissä opiskelujen ohella pari vuotta. Täytyy sanoa että välillä meinas kyllä hermot mennä ihan totaalisesti, mutta olihan siellä hyvätkin hetkensä. Kokonaisuudessaan voisin sanoa, että ainoa asia mikä mut siellä niin kauan piti oli mukavat työkaverit. Porukka kun on yleensä aika saman ikäistä/henkistä.
- liisi
olin kolme vuotta mäkkärissä töissä opiskeluaikana ja oikeasti pidin siellä olosta. Työ ei ollut aina kivaa, mutta ainakin meidän ravintolassa yhteishenki oli mahtava ja jokainen uusi/vanha hyväksyttiin joukkoon varauksetta. Työmoraalia paikka opetti, ja nykyisin kun olen oman alani töissä, en ole kertaakaan valittanut kiirettä, sillä tällä alalla ei kiireestä tiedetä mitään verrattuna mäkkiin (hoitoalalla olen). Jos on aktiivinen ja hyvin ihmisten kanssa toimeen tuleva, niin suosittelen mäkkäriä työpaikaksi esim. opiselujen ohella.
- Ranskis-kissa
oon ollut aika tarkkaan vuoden hesessä töissä, nykyään enää heitän vuoron tai pari silloin tällöin.Totta on että työporukan merkitys on iso siellä viihtymiseen koska asiakkaat on aika paljon täysiä kusipäitä(johtuu varmaan siitä että on nuoria töissä niin on asennevammoja).Työ on joskus/usein kiireistä ja silloin kun ei ole kiireistä niin yleensä siivotaan.
Vaatii oma-aloitteisuutta paljon eikä siellä katsella mitään lahnoja kovin pitkään, meiltäkin tälläisiä potkittu pois.Suosittelen kuitenkin koska hesekin tuo paljon kokemusta työstä yleensä.Palkkakin on parempi kuin esimerkiksi parempi kuin kavereilla jotka on kaupankassoilla lisät.- hesen työntekijä
Ai onko muka palkka parempi ku sellasilla jotka on kaupan kassalla ? palkkahan on 8.1 e ,iltalisät olemattomat , kaupassa tuntipalkka samaa luokkaa mut hyvät lisät siihen päälle, pitäis olla kaupassa parempi palkka....
- sama
...nii oot tietenki esimies?
- Ex-heseläinen
Ai on paremmat palkat Hesellä kun kaupankassalla??? Lähdin pois Heseltä ainoastaan siitä syystä, että nyk.työssä kaupan kassana tienaan n.300e enemmän kuussa kun Hesellä! Tuntipalkkani on 8.7e ja Hesellä lopettaessani oli 7.8e .. Kaupanalalla esim. iltalisä on parempi kuin ravintola-alalla yölisä. Jos olet esimies niin väitän silti vastaan. Vertaileppa alojen TES:sejä keskenään ja kirjoittele vasta sitten. Ja harjoitteluajallahan on molemmilla aloilla paskapalkka niistä ei voi keskustella tämän asian yhteydessä.
- Pomo
Itse työskentelen esimiestehtävissä eri alalla ja arvostan kyllä, jos työnhakija on ollut pidempään Mäkkärissä tms. paikassa duunissa esim. opiskelujen ohella. Silloin on melko varma, että pärjää työssä kuin työssä eikä valita turhista.
- mcHese
mitä jos tilaat orjalaivan kehitysmaasta?
- monetkasvot
Itse olen ollut kanssa yhessä hampparipaikassa töissä, jossa siis paistan pihvit sekä pyörin kassalla. Iltaisin pyörin aika usein yksin, ja olihan se vittumaista kun piti olla samaan aikaan pihviä paistamassa ja samaan aikaan kassalla ja sai juosta niiden välillä, ettei pihvit pala ja ettei samaan aikaan asiakkaat vittuunnu. Sitten kun asiakkaat ei tiennyt mitä tilasi niin siinähän paloi perkele pihvit ja uudestaan vaan paistumaan... ja asiakkaat vittuuntu...
En tiedä mitään ärsyttävämpää, kuin kahta minuuttia ennen sulkua tulee asiakasryhmä ja sanoo niille, että no, kaksi minuuttia tässä ollaan enään auki, Pakko se on tehdä niille ne 10 juustoateriaa, ja samalla tulee lisää asiakkaita, mutta työnantajamme mukaan täytyy ottaa kaikki asiakkaat eikä lappua saa laittaa luukulle. Sitten kun asiakkaille sano, että tämä on nyt kiinni jo, mutta nuo nyt kerkesi juuri ja juuri, niin sitten ne mankuu, että pliis pliis juustoateria vielä ja plaaplaa, näin ei saa tehdä palipali... Ei juku.
Tai sitten ärsyttäviä on ne, että kun ne tilaa jonkun aterian, on maksanut, niin sanoo, että voisiko vielä hei vaihtaakin.. Sit vänkslätään ja huipsiltaan ja menee taas aikaa.
Mutta joo, ärsyttäviä asioita riittää paljon ja on kyllä jumalaton kiire koko ajan. Olen alkanut arvostaa muita hampparipaikkoja ja itse yritän tehdä tilauksen niin selkeästi ja siivota omat sotkuni niin hyvin kuin vaan voin.
Mutta toisaalta tykkäsin olla töissä työntekijöiden takia, ja hiljaisina päivinä motivaatiota riitti kyllä ja ilomielin sitä paistoi hampurilaista ihmiselle ja tykkäsi siivouksesta. Kiireisinä päivinä ois kyllä tehnyt mieli rätillä asiakasta heittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821319Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021098Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä631093Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ1631023Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121019Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103963Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68886Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍119801- 77735
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t121734