Mullistaako tämä suomalaiskeksintö leivän- ja pastanvalmistuksen

Ihastunut!

Huikea suomalaiskeksintö: Gluteeniton proteiiniherkku mullistaa leipä- ja pastamarkkinat !

http://www.herkkusuu.fi/huikea-suomalaiskeksinto-gluteeniton-proteiiniherkku-mullistaa-leipa-ja-pastamarkkinat/


Proteiinipitoista härkäpapua on tähän asti viljelty suomalaisilla pelloilla lähinnä eläinten rehuksi – mutta luultavasti ei enää kauan.

VTT on kehittänyt menetelmän, jolla härkäpavusta saadaan valmistettua jauhetta joka soveltuu hyvin leipomiseen. Ensimmäisten aistinvaraisten testien perusteella jauheesta valmistettu leipä ja pasta maistuivat paremmilta kuin vastaavat soija- maissi- tai riisijauheesta valmistetut tuotteet. Härkäpapupastan maku on koehenkilöiden mielestä hyvin lähellä tavallisen durumvehnäpastan makua. 100-prosenttisesta härkäpapujauheesta valmistettu pasta on luontaisesti gluteenitonta, joten se sopii myös keliaakikoille ja gluteeniyliherkkyydestä kärsiville.



Kotimaisten peltojen proteiinipommi

Härkäpavussa on jopa kaksinkertaisesti proteiinia vehnään verrattuna. Lisäksi härkäpapu sisältää monia terveydelle tärkeitä hivenaineita, ravintokuituja ja bioaktiivisia yhdisteitä. Näiden ominaisuuksien vuoksi härkäpavulle voi povata hyvää tulevaisuutta: Se toimii erinomaisena lihan korvikkeena osana monipuolista kasvisruokavaliota.

Härkäpavun hinta on ollut tähän asti huomattavasti alhaisempi kuin esimerkiksi herneen ja soijapavun.

Lisääntyvä kysyntä tehnee härkäpavusta yleisemmän näyn myös kotimaisessa maalaismaisemassa.

2

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      190
      5120
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      18
      1822
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1527
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1527
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      52
      1197
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1094
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      860
    Aihe