miten ruotsissa lääkäriin

uuno_kun_olen

Heippa

Semmoista kyselisin, ihan perustietoa muttakun en nyt netistä löydä kunnon vastausta.

Noin viikko sitten kirveli vessassa käynti, luin netistä, että kannattaa kitata puolukkamehua ja kun näin tein hävisivät oireetkin. Nyt kuitenkin pari tuntia sitten alkoi taas tarve käydä vessassa, ja kipu, mutta nyt uutuutena tuli lopuksi selvästi myös verta. Jätän yksityiskohdat tähän, mutta:

Minne nyt sitten otan yhteyttä? En ole Suomessakaan koskaan terveyskeskusta tai sairaalaa tai mitä lie tarvinnut, ja nyt olen ihan pihalla kuin lumiukko siitä, mitä tapahtuu sueraavaksi. Soitanko minä jonnekkin, vai menenkö johonkin paikanpäälle, ja siis mihin?

Netistä löysin useita vårdcentraleja tästä läheltä, mutta sinnekkö kuuluu mennä ja voiko ihan vapaasti päättää että mihin niistä ja mitä nyt.

6

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :-)

      Mene ihmeessä, ettei vaan sulla oo canceri rakossa??????

    • 14+15

      Jos maksat ruotsiin veroja oot oikeutettu mut jos et maksa ruotsiin niin tarviit oman maasi (sä kai suomesta) kansainvälisen Eu kortin. Suomessa sen saa kelasta, ruotsissa se on försäkringskassa. Jos asut ruotsissa niin sun pitäis tietää tuo kun katot oman kotikuntasi nettisivua vaik alkuun etkä kysy täällä tuommosta.

      • uuno kun olen

        En maksa veroja suomeen enkä ruotsiin, koska olen opiskelija enkä käy töissä... Mulla on se eurooppalainen saisausvakuutuskortti, sitäkö tarkoitat? Jollei mulla ole sellaista, niin miten käy? Eihän ne nyt hoitamatta saa jättää, vai?


      • Voi mahoton!
        uuno kun olen kirjoitti:

        En maksa veroja suomeen enkä ruotsiin, koska olen opiskelija enkä käy töissä... Mulla on se eurooppalainen saisausvakuutuskortti, sitäkö tarkoitat? Jollei mulla ole sellaista, niin miten käy? Eihän ne nyt hoitamatta saa jättää, vai?

        Oppilaitoksestasi saat tiedot siinä tapauksessa. Älä nyt ole noin uusavuton, sama systeemihän on Suomessakin. Kanslis neuvoo.


    • 123#33#1#4#

      Soita vårdcentraliin. Sieltä kyllä tulee jotain ohjetta, kunhan olet jonottanut ja naputellut eri numeroita ja fyrakantteja.
      Varaa aikaa soittamiseen!

      • cucu u u

        Kylläpä taas on ihme neuvojaa. Jos henkilö on kirjoilla Ruotsissa niin silloin kuuluu myöskin Ruotsin sosiaaliturvan piiriin. Aloittaja menee johonkin vårdcentraaliin niin kyllä homma sieltä etenee. Käynti vårdcentralissa maksaa noin 300-400 kruunua, mutta jos oot pa saat laskun mukaan. Jos et tiedä ootko ruotsissa kirjoilla niin kirjoita nimesi ratsit.se:hen niin tiedät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4433
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3108
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2864
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2645
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2509
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2357
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2255
    8. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2244
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2015
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe