Valmistelut käynnissä, reissu lähestyy...

käyty ja käydään

Nyt on hommattu halvat sankakuulokkeet ja lentokoneadapterit, jotta saadaan muksujen kanssa katsella leffoja ilman korvasärkyä. Finskin koneessa jaetaan nappikuulokkeita ja nehän ei meidän perheen korviin sovellu, joten omilla sangoilla mennään. Antiikkiselta tuntuu myös tuo Finnairin kuulokkeiden tupla-blugi, mutta minkäs teet. Mummille on hommattu matkalaukku ja iselle ostetaan varmaankin sitten vasta jenkkilästä lisälaukku(ja). Aina suht' tyhjillä mennään ja täydellä latingilla tullaan takas, mutta miksipä ei, on se jenkkilä kuitenkin halvempi ja valikoimaltaan parempi.

Pisin yhtäjäksoinen lento lasten kanssa on tähän mennessä ollut 9,5h ja nyt porskutetaan finskillä sitten reilu 11h mennessä! Toivottavasti siellä olisi vähän uudempia leffoja myös eikä aina niitä 2-4v. vanhoja "klassikoita". Virginin lennolla oli aikanaa todella hyvä leffavalikoima ja olivat aivan uunituoreita, osa leffoista ei ollut tullut vielä edes vuokraamoihin.

Puistoliput on edelleen hankkimatta vähän vielä kahden vaiheilla, että minne puistoihin tälle kertaa mennään. Vapauttavampaa olisi päättää vasta paikan päällä eli "go with the flow", mutta ei jaksaisi niissä lippujonoissakaan notkua. Tällä hetkellä varmaa on 1pv Disney Worldissa, 2pv Universal Studioilla ja vielä lisäharkintana 1pv Legolandissa tai 1pv Sea Worldissa...en osaa valita näiden kahden välillä : / Legoland olisi varmaan mukavampi nappuloille (7v. ja 5v.), mutta Sea World taas yleismukavampi kaikille. Kummassakaan ei olla käyty. Myös Cirque du Soleil esitystä harkitaan, kun sinne maksaa jenkkilässä liput n. 30-40% vähemmän kuin täällä (riippuu toki paikoista).

Melko vanhaa reissukaavaa nytkin noudatetaan eli majoitutaan 5 eri kohteessa pitkin Floridaa ja osa kohteista samoja kuin edellisellä reissulla, mutta halutaan nähdä niitä vielä lisää. Auto otettiin Alamolta (taas), koska se on edellisillä reissuilla hyväksi havaittu ja ainakin Orlandossa auton löytäminen oli helppo nakki...tuskin Miamissakaan sen kummempi, kun vaan seuraa opasteita ; )

Vielä pitäisi pari kuukautta jaksaa malttaa, mutta reissua on nyt odotettu jo huhtikuusta asti, kun liput ostettiin, joten eiköhän sitä tässä vielä jakseta. Tämä talven pimeys vaan vie ajatukset Floridaan, palmuihin, aurinkoon, leppoiseen tunnelmaan ja trooppisiin juomiin.

2

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yankee doodle

      Jenkit kylla asuu ihan vastakkaisessa ilmansuunnassa. Florida on etelavaltio eika siella tykata jenkittelysta.

    • käyty ja käydään

      Legoland vs. Sea World kuvio selvisi sillä, että sain Legolandiin liput, joilla lapset pääsee aikuisen seurassa ilmaiseksi. SW:sta on muutenkin nyt tullut vähän synkkää juttua sieltä sun täältä, joten jätetään väliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      138
      5828
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      397
      2642
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      136
      2584
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      11
      2107
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      15
      1703
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      73
      1266
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      4
      1094
    8. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1072
    9. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      52
      948
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      84
      890
    Aihe