Itseoppineita huuhaa hierojia !!

Ihan p....

Olin tilannut hierojan kotikäynnille pöydän kanssa Espoossa, kun postiluukusta oli putkahtanut mainos jokin aika sitten.

Kaveri tuli tuli paikan päälle sovitusti pöydän kanssa. Hieronnan aikana alkoi miehen ammattitaito ja tietämys epäilyttämään, kun otteet ja jutut olivat sen verran haparoivia, että se oli kaukana ammattilaisen meiningistä.

Aloin jälkeenpäin selvittämään, että mikä tämä Hierontahoito Matilainen oikein on, niin ei mitään ei löytynyt netistä. PrePaid-liittymä ei anna tarkempaa tietoa jne. Käteisen kanssa piti varautua, kun pankkikorttikonen oli rikki

Toimiiko tällaisia amatöörihierojia muitakin ja muuallakin ? Eikö toiminta vaadi sentään koulutuksen ?

4

345

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei-amatööri

      Kannattaa pyytää kuitti jossa Y-tunnus. Myös kannattaa varmistua, että hierojasi on nimikesuojattu koulutettu hieroja joka takaa sen, että kyseinen ihminen löytyy Valviran rekisteristä ja sen voi itse tarkistaa julkiterhikistä netistä. En todellakaan suosittele itseoppineita hiippailijoita kotiinsa.

      Käteisen pyytäminen on ihan OK! Itsekin pyydän asiakkaalta vain käteistä tai tilisiirron. On siinä määrin niukassa asiakkuudet, että minkäänlaiseen maksupäätteeseen ei ole tässä "kakkostyössä" varaa eikä tarvetta. Kuitin kirjoitan ja merkkaan siihen Y-tunnuksen jotta ei ole kellään nokan koputtamista.

    • Valehierojat kuriin!

      Minulle eräs hierontaa harjoittava kaveri väitti, että hieroja nimellä voi toimia, eikä se vaadi mitään koulutusta edes välttämättä. Hieroja nimike ei olisi mikään suojattu ammattinimike... Kuulemma nämä itseoppineet hierojat ja ns. kansanparantajat eivät kuulu minkään viranomaisen valvontaa ja niiden ei tarvitse tehdä mitään ilmoituksia mihinkään taikka ottaa vakuutuksia.

      Voiko homma mennä todellakin näin, että vain koulutetut hierojat kuuluvat valvonnan piiriin ? Valelääkärin toiminta on tuomittavaa, mutta hieroja voi häärätä ihan miten haluaa.

      Pari tällaista heppua tiedän ainakin Tampereella. Mainokset pyörii Facebookissa ja hinnat ovat 30 - 40 % alle keskitason.

    • Ei-amatööri

      Hierojana voi periaatteessa toimia vaikka pystymetsästä repäisty hahmo, siis mitään estettä ei ole siihen, että mainostavat itseään hierojina ja tarjoavat palvelujaan.

      Näillä itseoppineilla harrastelijoilla ei ole potilasvakuutusta koska sitä ei voi heille myöntää. Kuittia eivät yleensä kirjoita parista syystä. Ensinnäkin he joutuvat maksamaan toiminnastaan alv:ia ja eivät muutenkaan toimi kuin pimeästi.

      Jos kyseisen hierojan valitsee, ottaa aikamoisen riskin jos käy niin, että sattuu jotakin.

      Potilasrekisteriä eikä potilaskortteja heiltä yleensä löydy.

      Itse käräytän kaikki nämä huuhaa-hierojat pilaamasta alan mainetta. Jos kuittia ei kirjoiteta, ilmoitus välittömästi verottajalle.

    • öljynlevitystä vaa

      kyllä nää diilien myyjät on just niitä. mitään ymmärrystä miten hierotaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      586
      1413
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      43
      777
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      470
      680
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      539
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      519
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      494
    7. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      480
    8. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      39
      477
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      151
      438
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      432
    Aihe