Itseoppineita huuhaa hierojia !!

Ihan p....

Olin tilannut hierojan kotikäynnille pöydän kanssa Espoossa, kun postiluukusta oli putkahtanut mainos jokin aika sitten.

Kaveri tuli tuli paikan päälle sovitusti pöydän kanssa. Hieronnan aikana alkoi miehen ammattitaito ja tietämys epäilyttämään, kun otteet ja jutut olivat sen verran haparoivia, että se oli kaukana ammattilaisen meiningistä.

Aloin jälkeenpäin selvittämään, että mikä tämä Hierontahoito Matilainen oikein on, niin ei mitään ei löytynyt netistä. PrePaid-liittymä ei anna tarkempaa tietoa jne. Käteisen kanssa piti varautua, kun pankkikorttikonen oli rikki

Toimiiko tällaisia amatöörihierojia muitakin ja muuallakin ? Eikö toiminta vaadi sentään koulutuksen ?

4

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei-amatööri

      Kannattaa pyytää kuitti jossa Y-tunnus. Myös kannattaa varmistua, että hierojasi on nimikesuojattu koulutettu hieroja joka takaa sen, että kyseinen ihminen löytyy Valviran rekisteristä ja sen voi itse tarkistaa julkiterhikistä netistä. En todellakaan suosittele itseoppineita hiippailijoita kotiinsa.

      Käteisen pyytäminen on ihan OK! Itsekin pyydän asiakkaalta vain käteistä tai tilisiirron. On siinä määrin niukassa asiakkuudet, että minkäänlaiseen maksupäätteeseen ei ole tässä "kakkostyössä" varaa eikä tarvetta. Kuitin kirjoitan ja merkkaan siihen Y-tunnuksen jotta ei ole kellään nokan koputtamista.

    • Valehierojat kuriin!

      Minulle eräs hierontaa harjoittava kaveri väitti, että hieroja nimellä voi toimia, eikä se vaadi mitään koulutusta edes välttämättä. Hieroja nimike ei olisi mikään suojattu ammattinimike... Kuulemma nämä itseoppineet hierojat ja ns. kansanparantajat eivät kuulu minkään viranomaisen valvontaa ja niiden ei tarvitse tehdä mitään ilmoituksia mihinkään taikka ottaa vakuutuksia.

      Voiko homma mennä todellakin näin, että vain koulutetut hierojat kuuluvat valvonnan piiriin ? Valelääkärin toiminta on tuomittavaa, mutta hieroja voi häärätä ihan miten haluaa.

      Pari tällaista heppua tiedän ainakin Tampereella. Mainokset pyörii Facebookissa ja hinnat ovat 30 - 40 % alle keskitason.

    • Ei-amatööri

      Hierojana voi periaatteessa toimia vaikka pystymetsästä repäisty hahmo, siis mitään estettä ei ole siihen, että mainostavat itseään hierojina ja tarjoavat palvelujaan.

      Näillä itseoppineilla harrastelijoilla ei ole potilasvakuutusta koska sitä ei voi heille myöntää. Kuittia eivät yleensä kirjoita parista syystä. Ensinnäkin he joutuvat maksamaan toiminnastaan alv:ia ja eivät muutenkaan toimi kuin pimeästi.

      Jos kyseisen hierojan valitsee, ottaa aikamoisen riskin jos käy niin, että sattuu jotakin.

      Potilasrekisteriä eikä potilaskortteja heiltä yleensä löydy.

      Itse käräytän kaikki nämä huuhaa-hierojat pilaamasta alan mainetta. Jos kuittia ei kirjoiteta, ilmoitus välittömästi verottajalle.

    • öljynlevitystä vaa

      kyllä nää diilien myyjät on just niitä. mitään ymmärrystä miten hierotaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4612
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1867
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1570
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      123
      1100
    5. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1026
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1021
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      923
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      866
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      852
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      818
    Aihe