Onko kukaan kuvannut? Mikä olisi paras vuodenaika? Osaisko joku luetella tahoja, jotka järjestää paikkaa kojulle? Millaisella kalustolla? Varmaan tulevat välillä myös niin lähelle, että joku zoomi paras? Täyskenno ja 70-200mm vai tarviiko vielä lyhyempää jos haluaa myös koko kuvaa?
Karhuja kuvaamaan?
14
721
Vastaukset
- khfjjhfg
Pistä hakuun "karhukoju" niin alkaa löytyä.
https://www.luontokuva.org/index.php/nettijutut/40-lehti/nettijutut/239-karhukoju
Yksi kaupallinen: http://www.martinselkonen.fi/index.php?id=8&la=fi - Haaveena ...
Omaa kokemusta karhukuvaamisesta ei ole, mutta jonkun kerran olen ollut tilaisuudessa kuunnella sen genreen kuvaajien kertomuksia kuvien kera. Parhaat kaupalliset kojut ovat sekä hintavia että melko varmoja. Elämyksenä kuuleman mukaan hieno.
Järeä jalusta, koko kenno ja hyvä tele ovat perusvarustus kuvauksessa. Zoom objettiiveja käytetään ehkä enemmän kuin muussa luontokuvauksessa. Muu varustus on sitten normi retkeilyvarusteita: makuupussi, termos, jne. - zoomi paras?
Karhujen ja susien kuvaamisessa oleellista on totuttaa eläimet ihmisen hajuun ja kotieläinten lihaan haaskoilla. Näin saadaan houkuteltua pedot kotipihoille kuvattavaksi niin ei tarvitse palella piilokojuissa.
Sitten vain zoomailemaan täyskennolla. - Paras aika
On nyt kun ne nukkuu eivätkä liiku.
Saat helpommin tarkan kuvan.- kun ne nukkuu
Kannattaako herättää ennen kuvanottoa?
- JohanNytToki
Tietysti pitää herättää, otus on paljon ilmeikkäämpi hereillä ollessaan. Käytä lyhyttä valotusaikaa, tapahtumat voivat olla nopeita ;)
- Canonisti_minäkin
Katselin objektiivisuosituksia yhden yrittäjän sivuilta. Suositeltiin normaalia, 70-200 ja pitkää teleä 300:sta aina 600 mm:iin. Pärjääkö kuvauksessa pelkällä 70 - 200 mm:llä ja 1,4 jatkeella?
- peruscanonisti
"Katselin objektiivisuosituksia yhden yrittäjän sivuilta. Suositeltiin normaalia, 70-200 ja pitkää teleä 300:sta aina 600 mm:iin. Pärjääkö kuvauksessa pelkällä 70 - 200 mm:llä ja 1,4 jatkeella?"
Tietenkin pärjää.
Kun vaan ymmärtää, että jos karhu on suon toisella laidalla, niin siitä ei saa potrettirajausta. - Canonisti_minäkin
Tarkennan kysymystä. Kuinka pitkiä nuo kuvausetäisyydet kaupallisissa kojuissa ovat? Katsoin muutaman yrittäjän sivuilta, enkä löytänyt matkaa haaskalta kojuun yhdeltäkään noista.
- Kuvannut
https://plus.google.com/photos/104135066174913464362/albums/5214296806177241057
Välillä nallet kahden metrin päässä, mutta yleensä 50-100 metriä. Kuhmo Suomus-salmi..sinne. - toteaja--
onko turhempaa kuvattavaa? Voisi yrittää keksiä jotain uutta ja erikoista
- Canonisti_minäkin
Kaikenlaista on tullut metsässä nuorempana nähtyä hirvestä kettuun ja kurjesta huuhkajaan, mutta karhu on luonnossa näkemättä. Nyt keski-ikäisenä arvostaa palveluita ja kuulemani mukaan tuo on aika mukava elämys.
Eikä parane tässä taloustilanteessa unohtaa sitäkään, että jos matkustan Kuhmoon kuvaamaan karhuja jäävät matkailueurot sinne. Työllistän siis suomalaisia! Suosittelen muillekkin ajatusta, että yksi tämän vuoden ulkomaanmatkoista vaihdettaisiin kotimaanmatkailuun. Hyviä ja kuvauksellisia luontokohteita on ympäri Suomea.
Mutta kiitos tuosta etäisyysarviosta. Matka vaatisi siis käytännössä uuden telen ostoa ja ainoa siedettävä tele Fujiin on f/2.8 50 - 140 mm. Minustakin tulisi vuosien tauon jälkeen zoomin omistaja! Täytyy miettiä.
- Kiinnostaa_yhä
Vielä objektiivivalikoimasta, mitä olette käyttäneet kojukuvauksessa, kun kohteena ovat karhut? Tuossa ylempänä oli maininta etäisyyksistä 2m ja 50 - 100m.
- Canonisti_minäkin
Olihan siellä objektiivin tiedot, kun laittoi nuo Kuvannut nimimerkin kuvat näkyviin slideshowna. Kiitos paljon vielä kerran.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi134070Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2393840Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä172394Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos622364Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt421796Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi691666Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont11498- 1051397
Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva111291Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221265