Aion päivittää Macini käyttöjärjestelmän Yosemiteen. Pitäisikö minun tehdä joku varmuuskopio Mavericksista siltä varalta, että jokin menee pieleen? Entä joudunko asentamaan ohjelmat uudestaan päivityksen jälkeen? Jos, niin säilyykö oikeuteni maksullisiin sovelluksiin, kuten iMovieen?
Yosemiteen päivittäminen?
5
270
Vastaukset
- 1stMacFinn
Aina pitää olla varmuuskopio, päivitit jotain tai et.
Ja ei, Yosemiten asennus ei vaikuta mitään sun olemassaoleviin ohjelmiisi. Mitään uudelleenasennuksia ei tarvita. Jotkut softat tosin kannattaa päivittää Yosemiten asennuksen jälkeen.
Ne softat, jotka olet ostanut, niiden käyttöoikeus jatkuu tietysti.- Lumistenvuortenkissa
Voiko päivityksen Yosemiteen tehdä suoraan AppStoresta; päivitä?
Vai onko Yosemite ensin ladattava muistitikulle (mikä koko) ja siitä etiäpäin?
Onko myös mahdollista päivittää suoraan SnowLeopardista? - Varmasti kopio
Lumistenvuortenkissa kirjoitti:
Voiko päivityksen Yosemiteen tehdä suoraan AppStoresta; päivitä?
Vai onko Yosemite ensin ladattava muistitikulle (mikä koko) ja siitä etiäpäin?
Onko myös mahdollista päivittää suoraan SnowLeopardista?Miten varmuuskopio tehdään Macissa??
- 1stMacFinn
Varmasti kopio kirjoitti:
Miten varmuuskopio tehdään Macissa??
Ensiksikin Yosemiten voi hyvn asentaa suoraan MacAppStoresta. Ja voi latauksen jälkeen kopioida sen asentajan tikulle, koko on yli 5 gigaa.
Varmuuskopio tehdään niin, että kytketään ulkoinen kovo koneeseen ja jos ko levy kytketään ekaa kertaa, vastataan kysymykseen käytetäänkö levyä varmuuskopiointiin kyllä. Jos on jo vastattu, että ei, Järjestelmäasetuksissa TimeMachine päälle ja sitten odotetaan kunnes eka varmistus on tehty.
"Pitäisikö minun tehdä joku varmuuskopio Mavericksista siltä varalta, että jokin menee pieleen?"
Aina pitää olla varmistus. Jo senkin takia, että kiintolevy voi hajota koska tahansa.
"Entä joudunko asentamaan ohjelmat uudestaan päivityksen jälkeen?"
Mahdollisesti joitakin, jos menee yhteensopivuus rikki ja tarvitsee päivittää uudempaan versioon.
"Jos, niin säilyykö oikeuteni maksullisiin sovelluksiin, kuten iMovieen?"
Oikeus ei muutu, ja jos on iMovie 10 niin ei mene myöskään yhteensopivuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä962005Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2861827Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3201644Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1971520Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931081- 291036
- 511027
- 57994
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56988- 67964