Vaaratiedote !!

Pelko Kokkolassakin

Alkaa nuo radion vaaratiedotteet kohta pelottaa. Eihän koskaan voi tietää, mitä siellä varoitellaan.
Jonain päivän ilmoitetaan, että ryssä on tullut tankkeineen rajan yli jossain kohtaa Suomea.

Mitenkä ryssän tuloon voi varautua? Pitääkö radio olla yötäpäivää auki korvan juuressa? Miten itse varaudutte?

14

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • typpee + happoo

      Tällä kertaa vaara on todellinen.

    • ja ttujen huilut sen

      Mikä todellinen se on Häh? Täällä Lieksassa ei ole ainakaan mitään vaaraa. Kerron sulle sitte kun tankit alkaa tulla teille päin. Sillon olis hauska nähdä teikäläisen typerä naama netissä!

      • karjalan kajahtanut?

        Tunge oma napasi persereikääsi, itserakas hyypiö!


      • Vain kajahtanut
        karjalan kajahtanut? kirjoitti:

        Tunge oma napasi persereikääsi, itserakas hyypiö!

        Kerro meille, kuinka se tehdään, jos sulla on näköjään asiasta kokemusta. Me fiksummat emme oikein edes tuota tajua .
        Mikä se olikaan sun kengän numerosi=ÄO


    • Mutta kyllä tuo vaaratiedotteen alkulämmittely on ihan liian pitkä.

      Sitä odottaa ja odottaa ja odottaa ja odottaaa ja edelleenkin vaan odottaa, että pääsisivät jo asiaan.
      Miksi itse tiedotetta pitää pantata? Olisi kyllä mukavampi kuulla yhden kuulutuksen jälkeen, mistä on kyse ja antaako se aihetta tehdä jotain.
      Jos on tietämättään menossa kohti vaaran paikkaa, niin sitä vaan jatkaa matkaa odotellessaan.

      • sienestäjä

        Alkulämmittelyn aikana kytketään kaikki (?) Suomen radiokanavat yhteen, Yle Radio Suomessa tiedote luetaan ja se kuuluu kaikilla kanavilla. Hommaan menee se aika mikä menee, sen aikaa pakko pantata.


    • Alueuutisten kuuntel

      Älytöntä hommassa on vain se, miksi varoitus annetaan koko maahan. Kuten edellä luimme, Lieksassa ei todellakaan havaita vaaran merkkejä, kun typpihappo vuotaa Turussa. Mielestäni nämä varoitukset pitäisi antaa radioaseman, maakunnan entisen läänin tai vastaavan alueelle. Onhan meillä kyetty jakamaan radio tai tv-verkot paloihin alueuutisten vuoksi, miksei vaaratiedotteen ajaksi. Koko maahan tiedotteen anto on paikallaan vain silloin, kun on tosi iso vaara, kuten ydinvoimalan poksahtaessa.

    • ärsyyntynyt

      Alkaa taas häiritä nuo vaaratiedotteet.
      Ei ole mitään järkeä lähettää tiedotetta 150 kilometrin päähän ongelmapaikasta, varsinkin kun kyse savusta, eikä tuulensuunta ole edes tännepäin.

      Aivan, tänään Riihimäellä savusi ja siitä, tiedotettiin - hyvä että tiedotettiin niille, jotka asuvat siinä lähistöllä ja vaikutusalueella, mutta, mutta miksi tiedotettiin myös vaikutusalueen ulkopuolella?

      Kuka tästä vastaa? Eikö tässä maassa osata edes tiedottaa? Antennin lähetysalueella ei päädytä lähellekään Riihimäkeä, eikä tuulensuuntakaan ole savun leviämisen kannalta otollinen.

      Tarkkuutta jatkossa tiedottamiseen, niin ne voidaan ottaa myös tosissaan silloin, kun ne kohdistetaan oikein.

      • mielenrauhaa-

        älä keuhkoa tyhjästä asiasta.


      • vittuettäahistaa

        Minusta on erittäin tyhmää, että vaaratiedote kuuluu Hausjärven puolella, vaikka ongelma koskee Riihimäkeä! Eikö tyhmä radioaalto tiedä, että kunnanrajaa ei kuulu ylittää, SAATANA!


    • suojassatoistaiseksi

      Täällä meillä ei ole juurikaan mitään vaaratilanteita, ainoa oli eilen kun en meinannut ehtiä huussiin, oli kyllä lähellä ettei köntsä tullut housuihin, olisivat nyt etukäteen varoittanut radiossa mutta ei, jostain hemmetin pienestä nuotiosta Riihimäellä hälyttivät koko Suomen alueella, täältä matkaa Riihimäelle ainakin 500 kilometriä mutta kun kuulin ja näin hälytyksen teeveessä niin syöksyin kellariin, sitä ennen nappasin näkkäripaketin ja juustopalan kainaloon ja vielä riskeerasin turvallisuuttani kun palasin kellarista noutamaan vettä keittiöstä, kyllä sydän hakkasi että nytkö sitten lähti henki ja tässäkö oli elämä, koko elämä vilisi kuin elokuva silmissäni kun syöksyin keittiöön ja takaisin kellariin ja löin vielä pääni kellarin rapussa betoniseen seinän kulmaan, HUH, taisin vielä tällä kertaa selvitä, kohtuullisen hyvin tänne kellariin toimii netti mutta aika pimeetä täällä on, yö meni kohtuullisen hyvin nukkuessa mutta vähän väliä kyllä heräsin kuuntelemaan muttei kuulunut mitään, ajattelin että liekö vielä tuolla betonikaton yläpuolella minun tönöä illenkaan vaan onko joku ydinmyrsky pyyhkinyt ja vienyt kaiken mennessään.
      Täytyy varmaan tuossa parin kolmen päivän päästä uskaltautua ylös rappuja ja kurkistaa kuinka on tilanne, näkkäriä on vielä mutta juusto on melkein loppu, jääkaappiin jäi vielä tomaattiketsuppia ja sinappituubi ja pala HK:n sinistä makkaraa sekä yksi banaanijogurtti ja ne harmittaa kun en ehtinyt ottaa niitä mukaan tänne kellariin.

    • Anonyymi

      Vai että oikein ryssä sieltä tulee.
      Sillä sinun ryssällä ei ole mitään itressejä käydä valtaamaan valtiovelkaista Suomea ja taistelemaan katkeria tsuhnia vastaan.
      Olisikohan jo aika unohtaa ne vaarien sotafantasiat ja keskittyä nykypäivään, jossa ilman Venäjää ei pärjää Suomi eikä Pohjoismaatkaan.

      • Anonyymi

        Näyttää siltä että Suomi ei pärjää enää tällä menolla. Pitäiskö hyökätä venäjälle tai Norjaan.


    • Anonyymi

      no olispahan tv:llä ja radiolla jotain virkaa. nyt ei ole kun toitottavat samaa nauhaa päivästä toiseen. ja tietoiskuja tai propagandaa oli jo vuosia sitten mitkä koski millon mitäkin, who bush the red button oli varmaan pahimmasta päästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2577
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      127
      2263
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      111
      1941
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      128
      1926
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1653
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      146
      1220
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1095
    8. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      26
      1085
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1051
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      999
    Aihe