Vanhan hienon ja hyväkuntoisen näköisen Sony STR DE 225 vasen kanava herää kiusallisesti vasta noin 5 minuutin kuluttua laitteen käynnistämisestä. Voisiko syynä olla ikä, sisäinen pöly tms. Mitähän laitteen tarkastus ja pienimuotoinen huolto voisi maksaa asiantuntevassa ja ystävällisessä alan liikkeessä?
Asiaa pähkäillessäni löysin verkosta hauskan ohjeen asemien automaattiselle viritykselle ko. RDS-vehkeeseen. Kun painaa napista MEMORY samalla kun käynnistää laitteen, laite hakee itse RDS-FM-asemat ja sijoittaa ne siististi aakkosjärjestykseen valintapainikkeiden taakse. Onko muille laitteille vastaavia oikoteitä?
Kohteliaimmin tervehdyksin odotan antoisia vastauksianne.
Virinvahvistimen toinen kanava käynnistyy viiveellä
Vanhempi herra
4
107
Vastaukset
- 4324
Volume potikka tuppaava hapettumaan, varsinkin jos ei käytä. Pyöritämällä volume potikkaa laidasta laitaa monta kertaa voi auttaa. crc ruiskutus potentiametrin sisään voi auttaa myös.
- viihde vähissä?
On, mutten näe mitään hauskaa asemien virityksessä.
- jep.
Sisäinen pöly on yleisin syy useimpien sähkölaitteiden ennen aikaiseen vioittumiseen sisäisen pölyn aiheuttaman ylikuumenemisen vuoksi.
- Vanhempi herra
Volume-potikan pyörittäminen auttoi! Olen ällistynyt siitä, että näin yksinkertaisella keinolla vältyin virittimen pakkaamiselta ja huoltoon toimittamiselta. Kiitos paljon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167170- 1992547
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1041992En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761538Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911079- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46959- 77863
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7718