Tangoparodiat

Karrelle palanut enk

Martti Innasen poismenon siivittämänä, etsin tietäjää joka osaisi selittää "Elsa, kohtalon lapsi" kappaleen taustaa, mikä tekee siitä parodian?
Näin untuvikkona se kuulostaa täysin samalta, kuin kaikki muutkin tangot Eikan tai vaikka Katri-Helenan laulamana.

Itse Innanen on aikoinaan sanonut näin:
"»Ne (parodiakappaleet) olivat huuhaata, mutta rikokseni ovat vanhentuneet. Sen kuitenkin opin, että tämän umpitollon kansan musiikillista sivistystä ja huumorintajua ei voi aliarvioida koskaan liikaa.»
(Innanen Helsingin Sanomissa maaliskuussa 2011."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Elsa,_kohtalon_lapsi

Mukaan vielä vähän uudempaa parodiaa piirrettyjen muodossa, vääräleuat väittävät Ilen ja Vexin olevan taustapiruina ko. kappaleessa.
https://www.youtube.com/watch?v=T5BT0h3uUXs

6

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aikansa musiikkia

      Joo, myönnetään, että vähän vaikeata on ymmärtää tuon Elsa kohtalonlapsen parodiaa, jos ei ole elänyt vielä silloin. Itse nauroin kippurassa, kun ensi kerran sen kuulin. Samoin varmaan puolet koko kansasta.
      Mietin vähän aikaa, mihin nykyajan muusikkoon tai yksittäiseen esitykseen tuota vertaisi, mutta eipä tule mieleen juuri ketään vastaavaa. Huumori tai parodia eivät ylipäänsä oikein istu nykyaikaan ainakaan musiikissa.

    • tangoparodiaa

      Tuo aikakausi oli tangon kulta-aikaa. Tango soi joka puolella ja koko illan tansseissa saattoi joka toinen tanssi olla tangoa. Tangolla myytiin kaikenlaisia asioita.

      Tähän huutoon Innanen vastasi tekemällä tangon, joka kaikessa komeudessaan ampuu ylitse kaikkine kliseineen. Innanen raahasi myös keikoilleen oikean pässin, jota ihmiset tulivat hämmästelemään.

      muistaskseni Innasen levyn nimikin oli yliampuva "rakkauden ja ilon täysivaltainen suurlähettiläs" tai jotain sinne päin.

      Kappaleessa lauletaan kohtalosta, joka on monen tangon juttu. Maalaismaisema menee överiksi, kun "Liina-Polle niityllä heiniä söi". Samoin kappaleen puheosuus ylitulkitaan kokonaan.

      Esteri, tyttö sadepisarain on myös parodiaa samoin kuin Tango Pelargonia. Kumpikin upposi tässä tangohuumassa kansaan kuin veitsi voihin.

      M. A. Numminen taisi tehdä myös discoparodian kappaleesta, Yes sir I can boogie. Hän myönsi silloin, että halusi testata meneekö ysäribuumissamikä tahansa läpi. Ja menihän se.

      • Vanhoja muistellen

        "... samoin kuin Tango Pelargonia. "


        Tästä "Tango pelargonia"- kappaleestahan on hupaisa tarina, sillä sehän nosti sen esittäjän, Kari Kuuvan 1960-luvun puolivälissä valtakunnantasoiseksi julkkikseksi ja tanssilavojen suosituimmaksi esiintyjäksi.

        Hupaisaa tarinassa on se, että nämä kappaleen tehneet nuoret rautalankamusiikkiin omistautuneet juipit halusivat pilailla maakuntien tangoyleisön kustannuksella. Mutta Suomen kansa osoittautui niin suureksi tangomusiikin ystäväksi, että tämä sanoitukseltaan naiivi kappale nousi tekijöiden ällistykseksi suureen suosioon; yleisö ei siis ymmärtänyt sen pilailumerkitystä. No, sitten nämä kappaleen tekijät taas eivät suosioon kohottuaan uskaltaneet paljastaa tekeleensä alkuperäistä vaikutinta...


    • Sano, Kutvonen

      Parodia on vaikea laji, Taitaja Innanen sen oivalsi. Andy Suonsilämä ei ole parodiaa vaan pyrkimystä tekemään hilloa parodialla vuonna 2014-15.

      Jos tässä alan ammattilaiset asialla, niin sääliksi käy.

      • Lapikasta lattiaan:)

        Innasen saunajenkka on mun mielestä paras.


    • pirrepirpana

      Innanen teki myös parodiajenkan Urjalan taikayö. Koska jenkalle sallitaan humoristiset tai muuten reippaat sanoitukset, sen vitsikkyys kyllä ymmärrettiin heti.

      Elsa, kohtalon lapsi -tango oli tosiaan niin ylitunteellinen ja kaikilla kliseillä varustettu, että senkin Suomen kansa osasi ottaa huumorilla.

      Mutta Tango pelargonia tosiaan otettiin ihan vakavasti vastaan ja suurella suosiolla. Kyllä senkin sanat tajuttiin hiukan naurettaviksi, mutta ehkä se, että Kari Kuuva lauloi sen asiaankuuluvan hyvin ilman tahallisia liioiteltuja nyansseja ja muutenkin esityksessä oli kaikki ns. kohdallaan, teki siitä täysin salonkikelpoisen suomalaisen tangon. Ja siinähän on oikeasti kaunis melodia ja säestys ihan komea, niin kuin kuuluikin olla.

      Kari Kuuva on kertonut myöhemmin, että oli ihan ihme, että esim. sellainen käsite kuin "tuonen käki" meni läpi. Vasta paljon myöhemin hän sattumalta oli törmännyt johonkin mytologiaan, missä todella kerrottiin tuonelan käestä. Joten eipä voi kuin todeta, että oikeaan osui siinäkin, minkäs sille mahtoi. Itse olin melkein vielä lapsi, kun tuo pelargonia tuli julkisuuteen, eikä minusta siinä ollut mitään ihmeellistä, päinvastoin siinähän oli kauniit herkät sanat ja tuonen käkikin tuntui ihan normaalilta. Sittemmin tanssilavoilla Tango pelargoniaa oli mahdottoman hyvä tanssia, siinä oli täydellinen suomalaisen tangon poljento ja vauhdikas, kohottava melodia.

      Elsa -tangoa en muista paljon tansseissa soitetun, mutta sen muistan, ettei se tuntunut oikein miltään tanssia, kun ei siinä ollut yhtään romantiikkaa eikä se oikein tuntunut kunnon tangolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      17964
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      56
      4902
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4557
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      27
      4470
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4280
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      59
      4160
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      3753
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3405
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      34
      2676
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2409
    Aihe