Ystäväni äiti kuoli ja olen menossa puolisoni kanssa hautajaisiin, joka on "kaikille avoin tilaisuus". Tunsin vainajan, mutta en mitenkään läheisesti, ja nyt mietinkin että vievätkö kaikki hautajaisvieraat kukkavihon, vai mikä käytäntö on? Laitanko adressin vai kuuluuko se niille, jotka eivät pääse paikalle? Kertokaa tietäväisemmät, mikä on käytäntö.
Hautajaiset
6
15369
Vastaukset
- Oma harkinta
Kukkavihkon vieminen on omassa valinnassasi. Lähisukulaiset ja hyvät ystävät vievät isompia
kukkalaitteita tai seppeleitä. Kaukaisemmat sukulaiset ja tutut voivat harkita tilanteen mukaan. Jos hautajaisvieraita on vähän niin pieni kukkalaite voisi olla ok, jos taas on paljon sukulaisia ja tuttuja niin tilaisuus venyy turhan paljon jos kaikki tuovat arkulle kukkia.
Adressi on hyvä tapa muistaa ja sen voi ihan hyvin lähettää vaikka menee itse paikalle.
Voisit soitella etukäteen ystävällesi, esittää osanottosi ja tiedustella epäsuorasti hautajaisjärjestelyistä. Kuulostella tuleeko paljon väkeä ja toivovatko omaiset adressia vai onko avattu vainajan muistoksi lahjoitustili jonkin asian hyväksi, joka oli vainajalle tärkeä.
Joillakin paikkakunnilla on tavanomainen tapa pyytää adressin sijaan lahjoitusta hyväntekeväisyyteen, vainajan muistoksi.- MUISTOA KUNNIOITETAAN
Lähisukulaiset ja hyvät ystävät voivat jättää kukkatervehdyksen haudalle, mutta naapureilta ja muilta sukulaisilta riittää adressi, vaikkakin menisi itse hautajaisiin.
- surullinen-
...on tapana, että viedään addressi ja kukkia. Ei tarvitse olla kukkavihko, muutama ruusukin riittää jos vainaja ei ole kovin läheinen.
- tyty
tapa on viedä kukkia kun menee paikalle ja adressi tai surunvalittelukortti kun ei pääse paikalle tai on kaukaisempi tuttava eikä 'saa kutsua hautajaisiin'.. paikkakunnittain ja suvuittain käytäntö kuitenkin vaihtelee jonkin verran.
Mutta ainakin toimii oikein jos vie kukkia (vihko, seppele tai kimppu - kaikki yhtä hyviä vaihtoehtoja)- ellei vainajan tai omaisten toimesta ole jotain keräystä pyydetty!! usein isoissa hautajaisissa kaukaisemmat käyvät 'jonossa tai ryhmässä' laskemassa kukkansa eikä silloin tarvitse (eikä muutenkaan jollei kykene) lukea värssyä tai hyvästejä.. ne voi sitten itse kukin käydä lukemassa lapuista tai nauhoista! - Silmus
Adressin lähettävät ne, jotka eivät pääse paikalle. Vie kukat, mutta älä kaukaisen tuttavan hautajaisiin liian suurta vihkoa, ettei se vaikuta itsetehostukselta. Jokainen suree, mutta kaikkien ei tarvitse laittaa kukkavihkoihin viikon ruokarahoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1197041KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4046753Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693413Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521302976Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092564Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään432124- 1251864
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211727Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821397- 741287