Leveämpi tie

neuvoa

Tontille kulkee tie joka on vain 3m leveä. Se menee naapurin maalla ja äijä ei anna yhtään leventää - kiusallaan. Eikä edes ojaa toiselle sivulle. Tie on vellinä joka kevät ja syksy.
Kävin Maanmittauskonttorissa ja sanoivat "Hae katselu ja vaadi tiekokous". Sillä saisin 7m tiealueen ja 5m tien. Maksaa suolaiset 1500-2000e. Onko muita halvempia ehdotuksia? Naapuri ei myy "mistään hinnasta" maapohjaa... Yrittää saada tonttini ja mökkini halvalla, on tarjonnut alle 50% käyvästä hinnasta.

4

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No, en nyt mitään halvempaakaan ratkaisua keksi. Itse asiassa maanmittauslaitoksen taksat ovat muutenkin varsin edulliset. Tämä tietenkin siksi, että se ei tavoittele voittoa.

      Tietenkin olisi mahdollista laadituttaa ranta-asemakaava jos edellytykset siihen löytyvät. Tosin se maksaa helposti yli kymppitonnin ja edellyttää, että kiinteistösi sijatsee rannalla, siitä on mahdollista lohkoa uusia rakennuspaikkoja, sekä tietenkin sijaintia oikeusvaikutuksettoman yleiskaavan alueella.

      Miksi muuten edes itket maanmittaustoimituksen hintaa, tuollaisella maaperällä sen uuden tien rakentaminen maksaa maltaita.

      P.S. Miksi edes olet yrittänyt ostaa sitä maata, sinullehan riittäisi rasiteoikeuden perusteella olevan tien leventäminen. Silloin naapurisi voisi edelleen kännipäissään kehuskella pikkuveijari pystyssä "isoa kiinteistöään".

    • teitätehty

      Kalliomurske n.50mm pohjalle ja seuraavana vuonna pienempää, ei se leventäminen mitään auta jos tie on kuraa, järki käteen ja mursketta tielle, 2000e saa kymmenen murskekuormaa tai enempikin riippuen kuljetusmatkasta.

    • MulukkuNaapuri

      Myy tontti ja mökki mustalaisille tai somaleille. Niillä kun tuntuu rahaa olevan. Jätät mulukun naapurin nuolemaan näppejään ja tutustumaan uusiin naapureihin.

    • tietätarviiaina

      Tietoimituksella saat 6-7m leveän tiealueen, sisältää ojat ja luiskat
      Jos muut ei tietä käytä, itse vastaat tien kunnosta. Tee itsellesi kunnon tie. Paikalliset farmarit auttavat koneillansa korvausta vastaa
      Tietoimitushinnat löytää maamittauslaitoksen sivuilta

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1258
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1135
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      103
      1037
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      913
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      62
      787
    6. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      705
    7. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      170
      667
    8. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      659
    9. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      656
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      613
    Aihe