Tontille kulkee tie joka on vain 3m leveä. Se menee naapurin maalla ja äijä ei anna yhtään leventää - kiusallaan. Eikä edes ojaa toiselle sivulle. Tie on vellinä joka kevät ja syksy.
Kävin Maanmittauskonttorissa ja sanoivat "Hae katselu ja vaadi tiekokous". Sillä saisin 7m tiealueen ja 5m tien. Maksaa suolaiset 1500-2000e. Onko muita halvempia ehdotuksia? Naapuri ei myy "mistään hinnasta" maapohjaa... Yrittää saada tonttini ja mökkini halvalla, on tarjonnut alle 50% käyvästä hinnasta.
Leveämpi tie
4
213
Vastaukset
No, en nyt mitään halvempaakaan ratkaisua keksi. Itse asiassa maanmittauslaitoksen taksat ovat muutenkin varsin edulliset. Tämä tietenkin siksi, että se ei tavoittele voittoa.
Tietenkin olisi mahdollista laadituttaa ranta-asemakaava jos edellytykset siihen löytyvät. Tosin se maksaa helposti yli kymppitonnin ja edellyttää, että kiinteistösi sijatsee rannalla, siitä on mahdollista lohkoa uusia rakennuspaikkoja, sekä tietenkin sijaintia oikeusvaikutuksettoman yleiskaavan alueella.
Miksi muuten edes itket maanmittaustoimituksen hintaa, tuollaisella maaperällä sen uuden tien rakentaminen maksaa maltaita.
P.S. Miksi edes olet yrittänyt ostaa sitä maata, sinullehan riittäisi rasiteoikeuden perusteella olevan tien leventäminen. Silloin naapurisi voisi edelleen kännipäissään kehuskella pikkuveijari pystyssä "isoa kiinteistöään".- teitätehty
Kalliomurske n.50mm pohjalle ja seuraavana vuonna pienempää, ei se leventäminen mitään auta jos tie on kuraa, järki käteen ja mursketta tielle, 2000e saa kymmenen murskekuormaa tai enempikin riippuen kuljetusmatkasta.
- MulukkuNaapuri
Myy tontti ja mökki mustalaisille tai somaleille. Niillä kun tuntuu rahaa olevan. Jätät mulukun naapurin nuolemaan näppejään ja tutustumaan uusiin naapureihin.
- tietätarviiaina
Tietoimituksella saat 6-7m leveän tiealueen, sisältää ojat ja luiskat
Jos muut ei tietä käytä, itse vastaat tien kunnosta. Tee itsellesi kunnon tie. Paikalliset farmarit auttavat koneillansa korvausta vastaa
Tietoimitushinnat löytää maamittauslaitoksen sivuilta
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672435- 661407
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww801263EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111182- 79885
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19880- 44723
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta92712Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe27699- 30676