Asensin xp:n 98:n päälle. Palomuuri Zone Alarm, väkäset ok, xp:n oma palomuuri off. Win mese poistettu komentorivillä, msn mese 6.2 asennettu uudestaan jo pari kertaa. Ongelma: Muutaman sekunnin pysyy päällä ja taas pois jne..
Netissä myös huomattavissa takkuilua. Mistä tämä johtuu ja miten korjataan? Nyt nopeasti vastauksia ennen kuin bisnekset kusoo..
Netissä myös huomattavissa takkuilua. Mistä tämä johtuu ja miten korjataan? Nyt nopeasti vastauksia ennen kuin bisnekset kusoo..
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä mie oon vahvasti sitä mieltä että se on siun windows/ ohjelma joka siel kaatuilee, eikä netti! :-)
Oliko siihen 98 päälle asentamiseen joku pätevä syy? puhtaalle pöydälle asentaessa kun on mahdollisuus putsata kaik vuosien varrella kertyneet ohjelman pätkät pois. Semmonen roina voipi vaikka aiheuttaa vaivat mitkä koneellas nyt on!!
Rosmo
Niin, aivan. Xp kannattaisi asentaa sen jälkeen kun vanha 98 on poistettu kovalevyltä- siis formatoitu.
mistä näitä pilkunviilaajia aina löytyy?
kyllä tää netti täällä mulla kaatuilee johtuen varmaankin windows/ ohjelmasta sitä en sitte tiä.. ja sitä kysynkin.. yritin mahdollisimman selkeästi kuvailla tätä dilemmaa mutten saa osakseni kuin lisää kysymyksiä ja mielipiteitä.. oli pätevä syy päälle asentamiseen. eikö mitään muuta neuvoo oo ku format c: sitte vai?
Viestis oli tälle palstalle oli kyllä siinä mielessä harvinaislaatuinen että siinä mainittiin esim. käyttis!!
Lainaus:
""Ongelma: Muutaman sekunnin pysyy päällä ja taas pois jne..
Netissä myös huomattavissa takkuilua. Mistä tämä johtuu ja miten korjataan? Nyt nopeasti vastauksia ennen kuin bisnekset kusoo..""
vastaus:
Syitä voi olla tuhansia!! niistä suurin osa voi johtua siitä että on vanhan ja uuden käyttöjärjestelmän tietoja sekasin. Ohjelmointivirheistä, ohjelmien virheellisistä poistamisesta, koneen väärästä sammutustavasta, sähkökatkoksista, viruksista ja muista örkeistä on voinut jäädä rippeitä jotka sotkevat xp toimintaa. Kovalevytietojen pirtoutuminen, myös 98 aikakaudelta voi aiheuttaa häiriöitä xp toiminnassa. Levyn eheytys ja siivoaminen tässä vaiheessa tuskin onnistuu kovin hyvin johtuen kaikista mahdollisista tiedoston rippeistä. mitä koneelle on jäänyt vuosien varrella.
En näe yhtään järkevää syytä asentaa xp suoraan 98 windowsin päälle. Mielestäni järkevin, nopein ja halvin tapa saada kone toimintakuntoon on poistaa 98 ja xp koneelta formatoimalla kovalevy ja asentamalla xp puhtaalle kovalevylle!!
Rosmo
Ps. Täällä vastauksia antavat tekevät sitä puhtaasti auttamisen ilosta! tämä ei ole M$ tuotetuki! eli, ei kannata tulla VAATIMAAN apua sillä verukkeella että bisnekset kussoo.
Mulla oli sama ongelma ja sit huomasin (löysin vahingossa) että mese oli asentanut ittensä toiseen kertaan (ja muistaakseni joku vanhempi versio mesestä sekoili myös taustalla) ja se sekotti. Poistin kaikki maholliset meset ja sit latasin uudelleen.
Zone Alarm yleensä aiheuttaa ongelmia, eteenkin MSN Messengerin kanssa.