Hei. Minulla ja miehelläni on walesin springerspanieli joka on 1v ja 4kk ikäinen uros. Meillä on ollut mietinnässä että hankkisimme toisen koiran, niin itsemme iloksi kuin koiran iloksi/seuraksi.
Minkä rotuista koiraa suosittelisitte? Uros vai narttu? Kokemuksia?
Walesin omistaja, toinen koira mietinnässä..
3
146
Vastaukset
- Ehdotuksiajakoon
Toinen walesi, cockerspanieli, englannin springerspanieli, cavalier king charlesin spanieli, kultainen noutaja tai labradorinnoutaja.
- Koirat<3
Uros vai narttu?
- Ehdotuksiajakoon
Helppouden vuoksi suosittelisin urosta, mutta siinä on pieni riski, etteivät koirat tule toimeen. Oma walesini tosin tulee hyvin muiden kanssa juttuun ja jos uusi koira tulisi pentuna, en usko ongelmia syntyvän.
Nartun kanssa on huomioitava juoksuaika. Urokset voivat olla aika mahdottomia ulisijoita, kun nartun kiima alkaa. Ne viivat myös lakata syömästä ym. Myös vahinkopentujen mahdollisuus kasvaa. Eri sukupuolta olevien koirien kanssa kannattaa harkita toisen leikkaamista esim. Uroksen. Tai sitten pitää olla etukäteen mietittynä, minne toisen koiran voi laittaa juoksujen ajaksi hoitoon. Nartun juoksut kestävät kuitenkin kolmisen viikkoa.
Nuo noutajat ehdotin siksi, että ne voisivat tuoda tasapainoa ja rauhallisuutta walesiin, joka osaa olla melkoinen höyrypää ja energiapakkaus. Cava ja Cockeri ovat kivanluonteisia koiria ja kokonsa puolesta hyviä, jos miettii jaksaako kahta isohkoa koiraa. Myös enkkusprinkku on yleensä hieman walesilaista serkkuaan tasapainoisempi ja rauhallisempi. Tosin tiedän monta perhettä joissa on kaksi tai useampia waleseja ja menee se niinkin. Itse tosin ottaisin ehkä jonkun muun rodun koiralleni kaveriksi, jos harkitsisin toista. Itselläni on walesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2105364NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1324994Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku134775Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1212027- 4031771
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a701602Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann131431- 891265
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3791260- 741085