Klamydia lapsettomuuden syynä, hoitokeinot?

Lapseton23v

Olemme nyt 1,5 vuotta yrittäneet saada lasta mieheni kanssa tuloksetta. Lapsettomuustutkimukset on juuri aloitettu, mutta kestää vielä aikaa ennen kuin pääsen munanjohdinten aukiolotutkimuksiin. Olen silti melko varma, että syynä lapsettomuuteeni on nuorena sairastettu klamydia, joka saattoi olla minulla oireettomana jopa 2 vuotta. Haluaisin tietää, mitkä ovat mahdollisuudet hoitojen avulla tulla raskaaksi, jos klamydia paljastuu lapsettomuuden syyksi. Onko täällä pariskuntia, jotka olisivat hoitojen avulla saaneet lapsen, kun lapsettomuuden syy on ollut joskus sairastettu klamydia?
Olen kerran ollut raskaana toiselle miehelle, mutta raskaus paljastui tuulimuna raskaudeksi. Tulin tällöin yhdestä ainoasta kerrasta heti raskaaksi... Samaan aikaan minulla todettiin klamydia. Mietin kuitenkin, että eikai edes tuulimunaraskaus olisi mahollinen, jos munanjohtimet olisivat tukossa..? Luin jostain myös, että lapsettomuuden aiheuttaa klamydiasta seuraavat jälkitaudit, joten onkohan minulle vasta tämän klamydian parantumisen jälkeen tullut jotain mikä on aiheuttanut lapsettomuuteni..

0

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Taisin tehdä virheen

        Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
        Ikävä
        74
        3850
      2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

        Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
        Maailman menoa
        187
        3100
      3. Hyvä että lähdit siitä

        Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
        Ikävä
        47
        2966
      4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

        Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
        Ikävä
        57
        2461
      5. Olisitko mies valmis?

        Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
        Ikävä
        363
        2260
      6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

        Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
        Ikävä
        160
        1880
      7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

        Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
        Ikävä
        78
        1575
      8. Miksi mediheli

        Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
        Kiuruvesi
        33
        1485
      9. vieläkin sanoa voin...

        💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
        Ikävä
        23
        1398
      10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

        Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
        Ikävä
        39
        1372
      Aihe