Älä osta Sennheiseriä! Hajoavat takuun loputtua!

mies eikä homo

1. Sennheiserin kaikki kuulokkeet, joissa on seuraavan kuvan tyypin sanka, hajoaa heti takuun jälkeen AINA (on ollut monet), koska on tarkoituksella tehty niin heikoksi, että kuulokkeen ja sangan liitäntäkohdasta hajoaa osa muovia, jolloin kuuloke irtoaa sangasta eikä kuulokkeilla tee enää mitään sen jälkeen (kuuloketta ei saa edes teippaamalla kiinni, koska silloin pitää teipata nivelkohta, jolloin kuuloke ei enää istu päähän.) Kuulokkeet ovat aina kestäneet vain noin 1 vuoden tavallisessa kotikäytössä.

Huomaa kuvassa pieni ulkoke sangan ja kuulokkeen välissä. Tästä kohdasta kuuloketta hajoaa 1-2 vuoden kuluttua osa muovista.

Esimerkki tällaisista kuulokkeeista ja joita Sennheiserin kuulokkeista on suurin osa!

Sennheiser HD 449:
http://en-us.sennheiser.com/images/657/all/square/3623/square_louped_hd_201_01_sq_music_portable_sennheiser.png

Sennheiser HD 201:
http://en-us.sennheiser.com/images/1505/all/square/3047/square_louped_hd_449_01_sq_sennheiser.png


2. Sennheiseirin kaikki kuulokkeet, joissa on kuvan tyypin johdon sisäänvienti, hajoaa heti takuun jälkeen, koska on tarkoituksella tehty niin heikoksi, että johdon kontakti menee rikki, jolloin kuulokkeista ei kuulu enää mitään.

Tämä johtuu siitä, että johdon sisäänmenoa ei ole kiinnitetty kuulokkeeseen ollenkaan ja kun johtoon aina tulee vetoa eli rasitusta enemmän tai vähemmän, lopulta johto irtoaa sen verran kuulokkeen sisältä, että kontakti irtoaa eikä kuulokkeista kuulu enää mitään.

Huomaa johdon sisäänmenokohta kuvassa eli toisessa kuulokkeessa on vain aukko johdolle eikä johtoa ole kiinnitetty kuulokkeeseen mitenkään, jolloin johto pääsee liikkumaan, jolloin sisällä olevaan liitäntään tulee rasitusta ja se hajoaa enemmin tai myöhemmin . Kuulokkeet kestivät 1,5 vuotta tavallisessa kotikäytössä.

Sennheiser HD 205:
http://en-us.sennheiser.com/images/654/all/square/3633/square_louped_hd_205_01_sq_dj_sennheiser.png

Koska vain Sennheiserin kaikkein kalliimmissa malleissa kummatkin edellä mainitut epäkohdat on poisssa, on edellä mainitut epäkohdat tahallisia. Sennheiser tekee tahallaan kuulokkeet heikoiksi ja on osannut vieläpä laskea tarkaan sen, että kuulokkeet hajoavat melko heti takuun jälkeen.

6

1760

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mies eikä homo

      Linkit Sennheiser HD449 ja HD201 olivat väärin päin eli ensimmäinen linkki on HD201 ja toinen on HD449.

    • mies eikä homo
    • Vinkkarit_rutussa

      Hei!
      Olen huomannut, että kaikki kuulokkeet ovat hyvin heppoista tekoa. Samanlaista johdonirtoamista on esiintynyt. Poikani ovat molemmat hieman yli 20 v ja kyselin kauanko heillä on kuulokkeet kestänyt. Arvelivat n. vuoden. He käyttävät tuntikausia kuulokkeita joka päivä, lähinnä on-line pc-peleissä keskusteluihin.

      Joskus käytin itse kuulokkeita Skype-puheluissa, niin huomasin saman ongelman. Logitech:n tietty malli - en muista numeroa (ei halpa, n. 60 €) hajosi jollain muulla tavoin. Sen sain sentään 2 kertaa takuuvaihtoon, mutta viimeisellä kerralla halvempaan ja heppoisempaan malliin. Tuli tehtaalta tuo viimeinen vaihto.

      Töissä käytän nykyään LYNC-ohjelmaa. Tarvitsen kuulokkeita ehkä vain kerran tai kaksi / kk joihinkin palavereihin. Sain hommatuksi Jabran kuulokkeet firman piikkiin, mutta ei tämä kallis ollut. Model HSC011 - Jabra UC VOICE 550.
      Käyttö on niin vähäistä, että vielä on kestänyt.

      Sinun kannattaisi vedota tuotteen virheeseen ja vaatia itsellesi Sennhaiserin parempi malli, jossa piuhoissa on vedonesto.
      Nykyään tehdään niin paljon passskkkaa tavaraa, jotta olisi aiheellista kieltää tuollaisten maahantuonti. Samoin on kyseenalaista, kun 1000 € tv:lle annetaan 2 v takuu. Olen nähnyt yhdenkin vuoden takuulla olevia tv:tä (Prismassa katselin jotain sellaista viikonloppuna).

    • beyerdynamics

      Äänellisesti senkat ovat hyviä mutta kestävyys on vähän arpa kauppaa. Suosin 600 sarjalaisten rakennetta.. Esim 555 vastaavaa rakennetta en itse ainakaan osta. Omat kesti muutaman vuoden mutta kaveri veti ennätyksen 15 vuotta ja varmasti sai murkulaa sekä käyttöä paljon. Beyerdynamics kestää paremmin.. Beyerin laatu vaan kärsinyt halvemmissa malleissa. Kannattaa ostaa kaupasta ja vaihtaa jos alkaa elementti rätisemään kun kuuntelee musaa. Parit koitin ei löytynyt enää tiskistä uutta kokeiltavaksi niin kokeilin senkkoja taas ja ei ollut ongelmia kiva musa mailma niin jäi käyttöön.. Vieläkin ajan niitä ns sisään ja mietin vaihdanko beyeriin vaiko en luultavasti en. olen senkkoihin tyytyväinen mutta olen varma ettei tule kestämään yhtä kauan. Mut sit taas kauanko kuulokkeiden pitäisi kestää.. Oma ajatus on 10 vuotta ainakin. Elementit ja rakenne. Ei tyynyt pehmusteet eikä johto varsinkin jos sen yli vedetään tuolin pyörillä. Hyvät kuulokkeet vaikka maksaisikin paljon on aika hyvä ostos jos vain kestävät kauan. Mikä sopii päähän miltä kullekkin kuullostaa paremmalta mikä paremmin rakennettu.. Kukin katsoo mitkä asiat ovat itselle tärkeät ja mikä itselle sopii hyvin.. Kannattaa todella kokeilla monet niin tietää aika hyvin mistä malleista pitää ja mitkä oli heti ei niin mukavat. Esim kangas donitsit on itselle pakko olla en halua enää ikinä käyttää nahkaa enkä varsinkaan jäljitelmä nahkaa tai jotain kumi juttuja.. onneksi niitä saa vaihdettua moniin malleihin. Myös se että voi helposti vaihtaa sekä irroittaa donitsit pesua varten on pakko olla.. Ajan saatossa yli 10 kuuloketta ainakin ollut jotkut kesti kauemmin jotkut vuoden..

    • Anonyymi

      Yli kymmenen vuotta käytössä joka päivä 2-6 tuntia. Ei ongelmaa. Ei vikaa.
      Eli höpöjuttuja kaikki.

      • Anonyymi

        Sennheiser kuulokkeisiin valmistetaan myös varaosia vuosikymmenien ajan. Itsellä on 90-luvulla hankittu HD580 (se oli Sennheiserin lippulavamalli vuonna 1991), edelleenkin ehjä ja siihen valmistetaan korva- ja sankapehmusteita ja johtoja vielä 34 vuotta julkaisun jälkeen. Niitä on myös hyvin saatavilla, esim. verkkiksen helsingin myymälän hyllystä tälläkin hetkellä löytyy, eikä varaosia tarvitse tilata Saksasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      125
      5242
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      187
      4961
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      85
      3444
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2986
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2322
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      241
      1747
    7. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1325
    8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1309
    9. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      1010
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      100
      957
    Aihe