243 win

einari

Mitä kokemuksia muilla 243:n omistajilla on kalibeeristaan? Itse olen metsästellyt 5 metsästyskautta Sakon 243 varmintilla, kokemuksia kertynyt ketuista teeriin ja mielestäni varsin hyvä peli muiden joukossa, eli ei revi pahasti lintuja sekä lentoradaltaan melko suora. Ainoana luurankona kaapissa 243:lla on mielestäni se että, kova valkkaamaan patruunoita, eli 100 metriltä 2 egen kolikkoon kasoja ei hevin synny, sen ovat myöntäneet monet asesepätkin, tämä piirre varsinkin kokovaipoilla ( siis puhun tehdaslatauksista. ) Toki itse lataamalla eri luodein ja latauksin löytyy kokeilujen pohjalta oikeat paukut joilla kasan saa 1cm alueelle.
Eli kaliberi vaatii oman totuttelunsa verratessa 308:iin tai 222:seen jotka yleensä melko kaikkiruokaisia.

18

22465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ArthurDent

      Totta puhut. Olen huomannut saman oman tikkani kanssa. Pienikin latauksen muutos ja kasa leviää läjäksi. Kun olen löytönyt hyvän latauksen itsellenni niin kaverin pössykällä tämä lataus roiskii minne sattuu. Muuten ihan oiva peli

    • Koskikara

      metsästän vain tornissa istuen CG:ni kanssa.Kauris kettu ja rusakko kyllä lyijypäällä lopettaa menon jalansijoilleen.Kyllä rusakko saattaa mennä melko poikki jos selkärankaan sattuu lyijypäällä.

      Parikymmentä kaurista olen 243:lla ampunut.Yksi juoksi 4metriä,yksi viisitoista,yksi 30 metriä.Muut ovat pudonneet paikoilleen.Kauris ei ole sitkeähenkinen vaikka niin joskus sanotaan.Pisin matka vähän päälle 200 metriä,puunkupeesta tukea ottaen.

      Joskus voi tulla kauriista vähän verisempi mutta arvostan suuresti tappotehoa.Liiallisille lihan säästö yrityksille en anna suurta arvoa.

      Norman väliseinällä varustettu 6.5 grammainen lyijypää on hyvä panos.Norma on myös äskettäin kehittänyt juuri tähän kaliiberiin enemmän koossakestävän lyijypäätä vastaavan kuulan.En vain ole vielä kaupoissa tavannut.

      Kokovaipoista ei juuri ole kokemusta kun lintujen metsästely kiväärillä on melko vähäistä.

    • mekko

      on mielestäni ronkeli ase myös...vähänkän lataukseen eroa ja ruikkii minne sattuu (tikka)

    • M/M

      Hyvä ja tarkka pyssy. Suomalaiset piiput ovat HUIPPUluokkaa! Kun latauksen löydät kohdilleen niin kyllä käy aivan mainiosti, ainakin oma Tikka Continental. Suosii suuria vauhteja käydäkseen hyvin. Ainakin Sierran luodit vaativat aivan max. latauksia niin jopas alkaa kasa pysymään pienenä, 85greinin Game-King käy n. 14mm 5lk/100m. Match 70 greininen taas 10mm, samoin Euberin 68gr(ei enää valmisteta,harmi...) 10mm...jne...jne... Kotimaista kokovaippaa ei kyllä tahdo alle 20mm saada "istahtamaan" mutta se riittää kyllä jahdissa hienosti. Tehdastekoisena Lapuan 90 gr FMJ käy n. 25mm 5lk/100m...Riittänee sekin.
      Ja lentoradan suoruushan se sai minutkin aikoinaan juuri ko vempaimeen päätymään.
      Olen ollut tyytyväinen,hyvä pyssy.

      • einari

        Itselläni sattui olemaan pari vuotta ns. mikrorihlattu piippu- joka täysin fiasko, ei käynyt suoraan sanoen millään patruunalla kuin esim. 5cm kasaan, sitten teetin Mäkisellä uuden piipun niin alkoi tapahtua toivottua tulosta. Nyt kasat samaa luokkaa kuin edellä mainitsit, ja olen kivääriin erittäin tyytyväinen.


      • M/M
        einari kirjoitti:

        Itselläni sattui olemaan pari vuotta ns. mikrorihlattu piippu- joka täysin fiasko, ei käynyt suoraan sanoen millään patruunalla kuin esim. 5cm kasaan, sitten teetin Mäkisellä uuden piipun niin alkoi tapahtua toivottua tulosta. Nyt kasat samaa luokkaa kuin edellä mainitsit, ja olen kivääriin erittäin tyytyväinen.

        Ihmettelen kyllä...en sitten tiedä noista mikroista mutta ainakin itsellä on ollut aivan se tehtaan vakiopiippu. Monet kasaottelut on leikkimielisesti ja välillä vähän tosissankin käyty ja Hart-piiputettuja 308.:ja on vakiopiipulla pesty mennentullen...Varmaankin sitten yksilövika sinulla eli "maanantai" kappale... p.s. autopuolella naurattaa nuo "maanantai kpl" jutut...tietyt valmistajat kun eivät tunnu muina päivinä autoja tekevänkään...aina ei siis siihen voi vedota mutta tässä tapauksessa kyllä!)


    • tyytyväinen

      ...Forester Boforsin raudasta tehdyllä alkuperäisellä piipulla oleva. Pyssy on merkinnältään joku: L 579. (joka on numerosarjan edessä)

      Alkuperäinen tukki on huippuampujan petaama ja piipusuussa painona törröttää BR refleksivaimennin. Ehkä pyssy on ensimmäistä sivusta työnnettävää varmistinmallia, kuuskymmentäluvun alkupuolelta?? Älyttömän tarkka ja hyvin tappava, ainakin itseladatuin Hornadyn 80 graanin luodein. Luotihan on aika tylppä, eikä puolivaippaa tarvitse metsoa kylkeen ristikoidessakaan.

      • Elizabeth.

        Kaikki .243Win-aseet uudelleenpiiputettava .308Win-kaliperille!


      • SAKOT
        Elizabeth. kirjoitti:

        Kaikki .243Win-aseet uudelleenpiiputettava .308Win-kaliperille!

        Kaikki .243Win-aseet uudelleenpiiputettava .308Win-kaliperille!
        Höpö Höpö!


      • ihmemetallihenkilö
        SAKOT kirjoitti:

        Kaikki .243Win-aseet uudelleenpiiputettava .308Win-kaliperille!
        Höpö Höpö!

        Mutta jyrkempinousuiset rihlat voisi kyllä tehdä piippuun kuuskuustoistaisiin. Jos teknisesti mahdollista?


    • vanha metsästäjä

      Ostin viime syksynä 243 ensimmäistä sarjaa,vuonna kuuskymtä tehtyjä,jolla ei oltu ammuttu kuin kolme neljäkymmentä kertaa.Kokeilin lintua, läpi meni, höyheniä paljo,vaan mitään ei löytyny puun juurelta.Soitin eräälle etelä Suomen piipun tekijälle,joka sanoi että silloin saatiin takuuseen uudet pyssyt,kun ei ollu vähejää sortoa.Metsästäjät tietää mitä on sorto.Siellä etelä Suomessa teetin uuden piipun,kävi niin, että tänä syksynä olen ampunu useita lintuja,aina putoaa kuhan vähän raapaisee SORTO KERRASSA HYVÄ.Kokemusta metsättyksestä yli viis kymmentä vuotta.

      • ammu itsesi

        Paljon olet sitten kerinnyt pahaa metsässä tekemään lintuja tappamalla, kohta tulee oma vuorosi, voi olla helvetissä kuumaa..


      • hvetin saunamajuri
        ammu itsesi kirjoitti:

        Paljon olet sitten kerinnyt pahaa metsässä tekemään lintuja tappamalla, kohta tulee oma vuorosi, voi olla helvetissä kuumaa..

        Niin, ne 50 vuoden aikana ammutut linnut olisi kaikki hengissä nyt ellei hän olisi niitä ampunut!


      • Anonyymi
        ammu itsesi kirjoitti:

        Paljon olet sitten kerinnyt pahaa metsässä tekemään lintuja tappamalla, kohta tulee oma vuorosi, voi olla helvetissä kuumaa..

        Sut


    • Nortti

      Näihin ns. käyntiongelmiin löytyy kyllä selitys, ainakin Sakolaisten osalta. Niissä kun on 10" rihlanousu mikä tuppaa olemaan, painavimmille luodeille ainakin, liian loiva. Itse teetin omaani 8,5" nousulla oleva piippu ja sen jälkeen pyssy on ollut melko kaikkiruokainen erittäin hyvällä tuloksella (1/4 - 1/2 moa)

      • nörtti

        Minkälaista hakukonetta käytät kun löydät vuonna 2004 aloitetun keskustelun, jota on viimeksi kommentoitu kuusi vuotta sitten?


    • Anonyymi

      nämä asiat ei muutamassa vuodessa vanhene!

    • Anonyymi

      voi ristus. eie parempaa oo. ois joutilaana mutta ei raski luopua. kyllä lähtee lyijypäällä aivan mahoton vehe.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      135
      3655
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      7
      2689
    3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      225
      2612
    4. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      227
      2069
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      68
      1877
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      53
      1297
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      25
      1159
    8. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      68
      1083
    9. Miltä tuntuu kun

      On asioita joita ei rahalla voi ostaa?
      Ikävä
      109
      909
    10. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

      Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
      Kansallinen Kokoomus
      80
      882
    Aihe