Monet viime aikojen tapahtuma koskettavat myös kansankirkkoamme ja monet kokevat
piispa Revon tavoin, että uktoriteettiongelmia on syntynyt ja ne tuntuvat meidän tavallisten ihmisten arkielämässäkin.Mistä löytäosomme vastuksen Mestarin keskeiseen sanomaa:
- Siitä ihmiset tuntevat teidät kun teillä on kekinäinen yhtweys(muistinvarainen).
http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/piispa-repo-kirkollamme-on-auktoriteetin-ongelma/
piispa Revon tavoin, että uktoriteettiongelmia on syntynyt ja ne tuntuvat meidän tavallisten ihmisten arkielämässäkin.Mistä löytäosomme vastuksen Mestarin keskeiseen sanomaa:
- Siitä ihmiset tuntevat teidät kun teillä on kekinäinen yhtweys(muistinvarainen).
http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/piispa-repo-kirkollamme-on-auktoriteetin-ongelma/
Vastaukset 6
Vanhimmat
Viiden tien risteys ja Kuninkaanlähde tulivat tutuiksi ja Kankaanpään sankarihaudat kun kunniavartiossa oli 6.12.1959. Tämän lafkan pomo syntyi samassa seurakunnassa. Viimeksi Kankaanpäässä kuntoutuksessa ollessani pikkujouluvieraitten kotiutuessa kaksi nuorta sai surmansa. Kotiuduin samana päivänä ja matkalla luin IL:eä huomaten tuttua....missä tiehaarassa kohtalo meitä odottaa..
Ei niinkään kirkon johdolle vaanmonille kirkon jäsenille on vaikea pala vetää johtopäätös, ettei Raamatun antama maailmanselitys voi pitää enä paikkaansa tieteen valtakaudella.
Moraaliset ohjeet kuten Vuorisaarnassa ovat edelleen paikkansapitävät, mutta evoluution tuoma kehitys on myös ennenpitkää hyväksyttävä tosiasiana.
Portti kirkkoon
On edessä portteja kaksi
joista toinen vain avoinna on
ken siitä portista kulkee
löytää sieltä hän elämän
porteista toinen johtaa
pois unien maailmaan
jos porteilla silmänsä sulkee
voi eksyä pimeään.
Teltantekijää pitävät ylinpänä sanojana kun kiersi kuin Itäman tietäjät konsanaan.
Näkyjään tosina Raamattuunkin kelpuuttivat jättäen pois monia ja kummallisia käännöksiä hyväksyivät.
Syyriassa puhutaan edelleen aramean erästä murretta ja heidän Raamarrunsa vanhempi kuin meidän lukemamme.
"joista toinen vain avoinna on".
Mustavalkoinen joko tai asetelma tässäkin runokielisessä viestissä on nähtävissä.
Nykyään on tietoa vaikka netistä haettuna. Näiden pienien polkujen, henkisten opettajien avulla voi kurottautua kuin puun taimi kohti valoa.
Puhutaan kansankirkosta ja tarkoitetaan sillä evankelis-luterilaista kirkkoa.
Onhan se ollut vahvatekijä tämän maan historiassa.
Nykyisin siihen kuuluu noin 74 prosenttia kansasta. Prosenttimäärä aivan ilmeisesti laskeen koko ajan, ei vain kirkosta eroamisten takia, vaan myös maahanmuuton takia, tulijat kun harvoin ovat Martti Lutherin luoman suuntauksen kannattajia.
Moni etsii uskonnosta mystisyyttä. Sitä ei sisälly tähän kansankirkkoon.