keikat ja ansiosidonnainen

mimmi

Opiskelen ansiosidonnaisella ja minulle on tarjottu keikkoja. Kannattaako tehdä keikkoja?

2

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      Se riippuu siitä, mitä pidät kannattavana.

      300 euroa/kk voi ansaita menettämättä senttiäkään päivärahasta. Sen jälkeen jokainen ansaittu euro lyhentää päivärahaa 50 sentillä. Rahallisesti voi olla kannattavaa. Riippuu toki sitten vielä keikkojen kuormittavuudesta suhteessa niistä maksettuun palkkaan.

      Tulevia työnantajia silmälläpitäen keikkatyö on ehdottomasti plussaa ja kertoo hakijasta. Keikat voivat poikia pidempiä työsuhteita, joten kannattavat siinä mielessä, paitsi jos ei haluakaan pidempiä työsuhteita.

      Jotkut kokevat ongelmalliseksi paperityön ja erilaisten liitteiden lähettelyn kassalle. Palkkanauhojen ja työttömyysjaksojen epätasainen kulkeminen vaikeuttaa ilmeisesti myös joidenkin mielestä kohtuuttomasti elämää eikä yksittäiset työpätkät sen vuoksi kannata. Ei vastaa kyllä omia kokemuksia millään tavalla, mutta mainittakoon nyt tässä, kun jotkut näin asian kokevat.

      • mimmi

        Kiitos asiallisesta vastauksesta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4950
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2666
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      93
      2633
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      198
      2370
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1939
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      25
      1913
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1471
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      357
      1271
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1219
    Aihe