Nissan huolto ryöstää

manu

Kyseessä 120 määräaikaishuolto. Kysyttyäni mitä maksaa totesin, että 470€ öljyn suodattimien vaihdosta on aivan liikaa. Siihen loppui meikäläisen lypsäminen. Kerran talvella piti tehdä huollot A B. Kun olin huollon maksanut menin autolle ja ylläri ylläri: Auton päällä oleva lumi ei ollut edes sulanut. Siis tuskin oli huollosta tehty juuri muukuin pakollinen öljyn vaihto.
Nyt käytän muita huoltoja ja saan parempaa palvelua= huollot tehdään varmasti ja hintakin on puolet halvempi. Sen lisäksi ei tarvitse odottaa kah´ta viikkoa.

9

3128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Takuu on eriasia

      Autossa ei ole edes takuuta enään? Vain idioottimaisuutta tai osaamattomuutta maksaa siitä huollolle

    • HUOLTO

      KERROPPA MISSÄ OOT HUOLLATTANUT AUTON.KALLISTA ON JOTEN PITÄISI ITSEKKIN HULLATTAA ALMERA.

      • neuvonen

        nappi vasemmalla jossa lukee Caps Lock. Kun siitä painaa niin yks semmonen pieni valo oikealla puolella sammuu ja sen jälkeen EI TARVITTE ENÄÄ HUUTAA!


      • Manu

        Huollatin viimeksi AD huollossa. Ja täytyy sanoa, että fiilis oli melko hyvä huollon jälkeen. Ensin arkailin sitä mahtaako ns. ei merkkihuolto pystyä hommaan.

        Oli tosiaankin huollettu. Lisäksi huomattavasti edullisemmin. Pelkkää positiivista sanottavaa.


    • wanhus

      Juuri huolsin Nissanini.
      Öljynsuodin 5.90e
      Ilmansuodin 6.95e
      Gallona täyssynteetistä öljyä 19.90 e
      Olutta 2 pulloa 2.50 euroa
      aikaa meni n. puoli tuntia

      joten tuntipalkakseni tuli tuon sinun
      470 e:n mukaan noin 860 euroa.
      Siis perusta oma huolto, eh...?

      • Manu

        Kun ei millään kerkiä- vaikka on lämmin talli, mutta ei ole aikaa.


    • Inssinörtti

      ...hyvä juttu. Primeralleni, huolto-ohjelmassa 30000 välein, tehtävä huolto oli ajankohtainen ja sain ajan parin viikon päähän, kolme päivää myöhemmin, kuin olin ajatellut. Piste Autokeskukselle. Hinnaksi arvioitiin n. 340 € lisätyönä tehtävä tuulilasinpyyhkimen kitinän korjaus. Sovittiin lisäksi, että saan auton viimeistään klo 12.30. Vein auton aamulla 7.45, kuten oli sovittu. Sain soiton klo 10.05, että auto on noudettavissa. Hinta oli n. 220 €, sisältäen tuulilasinpyyhkimen "pivotin" voitelun (n. 40€). Pari pistettä lisää Autokeskukselle. Onhan 220 € paljon rahaa, mutta siinä vaihdettiin öljyt, tulpat, kaikki suodattimet (ei raitisilma)jne. Eikä kaikilla ole mahdollisuutta vaihdella noita juttuja itse. Enkä sattuneesta syystä vie autoani mihinkään nyrkkipajalle (enää).

    • teeseitsemies

      Ei pidä yleistää merkkihuoltoa / muuta huoltoa hyväksi /huonoksi tai päinvastoin.
      Minulla on huonoja tyydyttäviä ja hyviä kokemuksia molemmista.
      Molemmat ovat silti kalliita, joten teen itse niin pitkälle kuin voin.
      Uudehko Almera on pakko käyttää merkkihuollossa. Onneksi se on vielä niitä huoltoystävällisiä, eli moottorin löytää: ei ole ympäröity joka puolelta muovikrääsällä. Kun takuu loppuu alan huoltaa itse. Toivottavasti ei tule kiusallisia sähköhäiriöitä ym. Kun vikaa ei löydä, on pakko mennä merkkihuoltoon, löytävätkö kuitenkaan vikaa. Aikanaan vein Sunnyn nykimisen takia Nissan-pikahuoltoon. Parin tunnin odottelun jälkeen huoltomies päryytteli sitä ja ihmetteli. Ei edes kytkenyt testeriä kojelautaan. Ajoi lenkin ja totesi, että nykii se. Varaa aika varsinaiseen huoltoon. Paremmat neuvot vikoihin saa tältä palstalta ilmaiseksi.
      Huolto vuokraa huoltomiehen ja työkalut tuntitaksalla käytettäväksi autoosi. Sattumaa on, millainen se huoltomies on.

    • Almera-03

      Taitaapa nyt olla jokin virhe. Ei määräaikaishuolto 470€ maksa, jos ei muita tarvikkeita ole kuin öljy suodatin. Ei puoltakaan tuosta summasta edes merkkihuollossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      153
      8253
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      61
      4541
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      140
      4313
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3942
    5. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      42
      3430
    6. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      35
      3423
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3338
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      3113
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      42
      2851
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2614
    Aihe