Nissan huolto ryöstää

Kyseessä 120 määräaikaishuolto. Kysyttyäni mitä maksaa totesin, että 470€ öljyn suodattimien vaihdosta on aivan liikaa. Siihen loppui meikäläisen lypsäminen. Kerran talvella piti tehdä huollot A B. Kun olin huollon maksanut menin autolle ja ylläri ylläri: Auton päällä oleva lumi ei ollut edes sulanut. Siis tuskin oli huollosta tehty juuri muukuin pakollinen öljyn vaihto.
Nyt käytän muita huoltoja ja saan parempaa palvelua= huollot tehdään varmasti ja hintakin on puolet halvempi. Sen lisäksi ei tarvitse odottaa kah´ta viikkoa.
93229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Autossa ei ole edes takuuta enään? Vain idioottimaisuutta tai osaamattomuutta maksaa siitä huollolle

Äänestä

KERROPPA MISSÄ OOT HUOLLATTANUT AUTON.KALLISTA ON JOTEN PITÄISI ITSEKKIN HULLATTAA ALMERA.

Äänestä
  • nappi vasemmalla jossa lukee Caps Lock. Kun siitä painaa niin yks semmonen pieni valo oikealla puolella sammuu ja sen jälkeen EI TARVITTE ENÄÄ HUUTAA!

    Äänestä

  • Huollatin viimeksi AD huollossa. Ja täytyy sanoa, että fiilis oli melko hyvä huollon jälkeen. Ensin arkailin sitä mahtaako ns. ei merkkihuolto pystyä hommaan.

    Oli tosiaankin huollettu. Lisäksi huomattavasti edullisemmin. Pelkkää positiivista sanottavaa.

    Äänestä

Juuri huolsin Nissanini.
Öljynsuodin 5.90e
Ilmansuodin 6.95e
Gallona täyssynteetistä öljyä 19.90 e
Olutta 2 pulloa 2.50 euroa
aikaa meni n. puoli tuntia

joten tuntipalkakseni tuli tuon sinun
470 e:n mukaan noin 860 euroa.
Siis perusta oma huolto, eh...?

Äänestä
  • Kun ei millään kerkiä- vaikka on lämmin talli, mutta ei ole aikaa.

    Äänestä

...hyvä juttu. Primeralleni, huolto-ohjelmassa 30000 välein, tehtävä huolto oli ajankohtainen ja sain ajan parin viikon päähän, kolme päivää myöhemmin, kuin olin ajatellut. Piste Autokeskukselle. Hinnaksi arvioitiin n. 340 € lisätyönä tehtävä tuulilasinpyyhkimen kitinän korjaus. Sovittiin lisäksi, että saan auton viimeistään klo 12.30. Vein auton aamulla 7.45, kuten oli sovittu. Sain soiton klo 10.05, että auto on noudettavissa. Hinta oli n. 220 €, sisältäen tuulilasinpyyhkimen "pivotin" voitelun (n. 40€). Pari pistettä lisää Autokeskukselle. Onhan 220 € paljon rahaa, mutta siinä vaihdettiin öljyt, tulpat, kaikki suodattimet (ei raitisilma)jne. Eikä kaikilla ole mahdollisuutta vaihdella noita juttuja itse. Enkä sattuneesta syystä vie autoani mihinkään nyrkkipajalle (enää).

Äänestä

Ei pidä yleistää merkkihuoltoa / muuta huoltoa hyväksi /huonoksi tai päinvastoin.
Minulla on huonoja tyydyttäviä ja hyviä kokemuksia molemmista.
Molemmat ovat silti kalliita, joten teen itse niin pitkälle kuin voin.
Uudehko Almera on pakko käyttää merkkihuollossa. Onneksi se on vielä niitä huoltoystävällisiä, eli moottorin löytää: ei ole ympäröity joka puolelta muovikrääsällä. Kun takuu loppuu alan huoltaa itse. Toivottavasti ei tule kiusallisia sähköhäiriöitä ym. Kun vikaa ei löydä, on pakko mennä merkkihuoltoon, löytävätkö kuitenkaan vikaa. Aikanaan vein Sunnyn nykimisen takia Nissan-pikahuoltoon. Parin tunnin odottelun jälkeen huoltomies päryytteli sitä ja ihmetteli. Ei edes kytkenyt testeriä kojelautaan. Ajoi lenkin ja totesi, että nykii se. Varaa aika varsinaiseen huoltoon. Paremmat neuvot vikoihin saa tältä palstalta ilmaiseksi.
Huolto vuokraa huoltomiehen ja työkalut tuntitaksalla käytettäväksi autoosi. Sattumaa on, millainen se huoltomies on.

Äänestä

Taitaapa nyt olla jokin virhe. Ei määräaikaishuolto 470€ maksa, jos ei muita tarvikkeita ole kuin öljy suodatin. Ei puoltakaan tuosta summasta edes merkkihuollossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


manu kirjoitti:

Kyseessä 120 määräaikaishuolto. Kysyttyäni mitä maksaa totesin, että 470€ öljyn suodattimien vaihdosta on aivan liikaa. Siihen loppui meikäläisen lypsäminen. Kerran talvella piti tehdä huollot A B. Kun olin huollon maksanut menin autolle ja ylläri ylläri: Auton päällä oleva lumi ei ollut edes sulanut. Siis tuskin oli huollosta tehty juuri muukuin pakollinen öljyn vaihto.
Nyt käytän muita huoltoja ja saan parempaa palvelua= huollot tehdään varmasti ja hintakin on puolet halvempi. Sen lisäksi ei tarvitse odottaa kah´ta viikkoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu