Nissan huolto ryöstää

manu

Kyseessä 120 määräaikaishuolto. Kysyttyäni mitä maksaa totesin, että 470€ öljyn suodattimien vaihdosta on aivan liikaa. Siihen loppui meikäläisen lypsäminen. Kerran talvella piti tehdä huollot A B. Kun olin huollon maksanut menin autolle ja ylläri ylläri: Auton päällä oleva lumi ei ollut edes sulanut. Siis tuskin oli huollosta tehty juuri muukuin pakollinen öljyn vaihto.
Nyt käytän muita huoltoja ja saan parempaa palvelua= huollot tehdään varmasti ja hintakin on puolet halvempi. Sen lisäksi ei tarvitse odottaa kah´ta viikkoa.

9

3113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Takuu on eriasia

      Autossa ei ole edes takuuta enään? Vain idioottimaisuutta tai osaamattomuutta maksaa siitä huollolle

    • HUOLTO

      KERROPPA MISSÄ OOT HUOLLATTANUT AUTON.KALLISTA ON JOTEN PITÄISI ITSEKKIN HULLATTAA ALMERA.

      • neuvonen

        nappi vasemmalla jossa lukee Caps Lock. Kun siitä painaa niin yks semmonen pieni valo oikealla puolella sammuu ja sen jälkeen EI TARVITTE ENÄÄ HUUTAA!


      • Manu

        Huollatin viimeksi AD huollossa. Ja täytyy sanoa, että fiilis oli melko hyvä huollon jälkeen. Ensin arkailin sitä mahtaako ns. ei merkkihuolto pystyä hommaan.

        Oli tosiaankin huollettu. Lisäksi huomattavasti edullisemmin. Pelkkää positiivista sanottavaa.


    • wanhus

      Juuri huolsin Nissanini.
      Öljynsuodin 5.90e
      Ilmansuodin 6.95e
      Gallona täyssynteetistä öljyä 19.90 e
      Olutta 2 pulloa 2.50 euroa
      aikaa meni n. puoli tuntia

      joten tuntipalkakseni tuli tuon sinun
      470 e:n mukaan noin 860 euroa.
      Siis perusta oma huolto, eh...?

      • Manu

        Kun ei millään kerkiä- vaikka on lämmin talli, mutta ei ole aikaa.


    • Inssinörtti

      ...hyvä juttu. Primeralleni, huolto-ohjelmassa 30000 välein, tehtävä huolto oli ajankohtainen ja sain ajan parin viikon päähän, kolme päivää myöhemmin, kuin olin ajatellut. Piste Autokeskukselle. Hinnaksi arvioitiin n. 340 € lisätyönä tehtävä tuulilasinpyyhkimen kitinän korjaus. Sovittiin lisäksi, että saan auton viimeistään klo 12.30. Vein auton aamulla 7.45, kuten oli sovittu. Sain soiton klo 10.05, että auto on noudettavissa. Hinta oli n. 220 €, sisältäen tuulilasinpyyhkimen "pivotin" voitelun (n. 40€). Pari pistettä lisää Autokeskukselle. Onhan 220 € paljon rahaa, mutta siinä vaihdettiin öljyt, tulpat, kaikki suodattimet (ei raitisilma)jne. Eikä kaikilla ole mahdollisuutta vaihdella noita juttuja itse. Enkä sattuneesta syystä vie autoani mihinkään nyrkkipajalle (enää).

    • teeseitsemies

      Ei pidä yleistää merkkihuoltoa / muuta huoltoa hyväksi /huonoksi tai päinvastoin.
      Minulla on huonoja tyydyttäviä ja hyviä kokemuksia molemmista.
      Molemmat ovat silti kalliita, joten teen itse niin pitkälle kuin voin.
      Uudehko Almera on pakko käyttää merkkihuollossa. Onneksi se on vielä niitä huoltoystävällisiä, eli moottorin löytää: ei ole ympäröity joka puolelta muovikrääsällä. Kun takuu loppuu alan huoltaa itse. Toivottavasti ei tule kiusallisia sähköhäiriöitä ym. Kun vikaa ei löydä, on pakko mennä merkkihuoltoon, löytävätkö kuitenkaan vikaa. Aikanaan vein Sunnyn nykimisen takia Nissan-pikahuoltoon. Parin tunnin odottelun jälkeen huoltomies päryytteli sitä ja ihmetteli. Ei edes kytkenyt testeriä kojelautaan. Ajoi lenkin ja totesi, että nykii se. Varaa aika varsinaiseen huoltoon. Paremmat neuvot vikoihin saa tältä palstalta ilmaiseksi.
      Huolto vuokraa huoltomiehen ja työkalut tuntitaksalla käytettäväksi autoosi. Sattumaa on, millainen se huoltomies on.

    • Almera-03

      Taitaapa nyt olla jokin virhe. Ei määräaikaishuolto 470€ maksa, jos ei muita tarvikkeita ole kuin öljy suodatin. Ei puoltakaan tuosta summasta edes merkkihuollossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      209
      7297
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      52
      2814
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      188
      2271
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      155
      1644
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1643
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      19
      1307
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      74
      1220
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1153
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      27
      1125
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1019
    Aihe