Ford4000 : nostolaite toimii vasta kun vipu on aivan ylhäällä ja pakottaa sitä lisää muutaman millin. Mitä tehdä voimaa tuntuu kyllä riittävän mutta ei jaksais kiskoo kokoajan.
nostolaite
ongelma
83912
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vaikuttais vähän siltä,että siinä olis vetovastus tunnustelu päällä.Nostolaite kannen seutuvilla on ehkä pieni vipu.jonka vois kääntää toiseen asentoon
ei auta onko vetovastuksen säätövipu ylhäällä vaiko alhaalla. Olisiko lisää apuja!!!!!!!!!
Se vivun asento kohta on tarkka eli sillä ei oo välttämättä mitää merkitystä onko se vipu ala-tai-ylä ääriasennos,vaa saattaa kohta jossain siinä välillä.
tuntuu että vivussa ei ole mahdollisuutta väliasennolle loksahtaa joko ylös tai alas, jotain yhteyttä nostolaitteen vipuun on (tuntuu käsissä) mutta ei pysy väli asennossa. Ennen ollut aina ylhäällä ja nostolaite toimi tosin toiminta alue oli tosi suppea .Ylösmostettaessa viimeisten 3-4 sentin matkalla. nyt väkisten kiskottava. Vaikuttaako pumpun yläpuolella oleva ruuvi asiaaan. Kiitokset tietäjille jo etukäteen
voorti on mullakin, ja samanmoista vikkoo, mutta ihmettelen hitautta paljonkohan tuo nelitonnisen puumpun tehot lie onko isommissa voo´rtissa tehokkaampia yhteensopivia pumppuja nelitonnisen kanssa
Fordissa on yleensä säätö nostolaitteen nopeudelle.Vipu tai ruuvi
Vetovastuksen säätövivussa vain kaksi asentoa.Vaikuttaa vähän siltä että joudut ottamaan nostolaitteen kannen ylös,ja tarkastamaan nostolaite vivustot.
ruuvin asennolla eikaä vivulla vaikutusta nostolaitteen nopeuteen mikän lie vialla. Nopeus pysyy samana asennoista riippumatta.
Tuli muuten mieleen että kävisiköhän nelitonniseen jonkun muun mallin tehokkampi hydrauli pumppu jos joutuu aukaseen niin vaihtas samalla. Tai olisko muita vinkkejä?? Mikähä muuten ton nelitonnisen pumpun tuotto???!! käviskö esim. 5000 sarjalaiset?