Täytyy ihmetellä miksi oman talon rakentajia kadehditaan? Aivan hirveä työ ja rahaa palaa. Kuinka moni on valmis uhraamaan reiluksi vuodeksi sosiaalisen elämänsä, vapaa-aikansa ja hermonsa. Sopii yrittää kenen vaan. Nykyään en puhu rakentamisesta kuin kysyttäessä. Lainaa on ja stressiä ihan riittämiin, miksi kadehtia.
Miksi talonrakentajia kadehditaan?
16
247
Vastaukset
- Luki.
Minä en kadehdi minä säälin,pihamaat hirveät ja vuosien savotta saada hyväksi tai kauniiksi.
Mielelläni ostaisin valmiin kun tiedän mitä on kun rakennetaan alusta loppuun,useimilla ero tai jossain vaiheessa ero ja jumalaton lainamäärä niskassa.
Ei käy kateeksi niitä jotka tuohon erehtyvät,toki pakkohan niitä jonkun on väsätä. - hartiapankki rules
Minulla talonrakennusprojekti oli hauskaa aikaa, rivarineliön myynistä saaduilla rahoilla rakensin. Ei rahahuolia, oli mielekästä tekemistä ja hienoa nähdä omalle perheelle syntyvän talon valmistuvan, Sai nukkua yönsa rauhassa ilman stressiä reklamoinnesta ja toisten tekemän työn laadusta.
Talon ylläpidossa on hyötyä jos on talon itse rakentanut, osaa myöskin sitä huoltaa. - hmmm...
En todellakaan kadehdi. Vaimoni veli osti yli 10 vuotta sitten alk.per. kunnossa olevan täystiilitalon. Rupesi kunnostamaan taloa sisältä ja ulkoa perustuksia ja pihaa myöten. Talon sai kokoonsa nähden edullisesti mutta remppaan meni yli 120,000 euroa. Kaikki vapaa aika ja lomat myös. Tosin oli 2 vuotta ulkomailla töissä ja viime vuonna syksyllä saivat vihdoin valmiiksi. Olivat jo ennen talon valmistumista päättäneet myydä sen kun varasivat uuden kerrostalokohteen Helsingistä. Valitettavasti kehyyskunnista ei mene talot tänäpäivänä kaupaksi. Ei ainakaan tyydyttävään hintaan. Joten myymättä se talo vielä on. Toivottavasti saavat jonain päivänä sen myytyä.
- mek
;itähän täystiilitalossa sisältä remontoidaan kun kaikki pinnat ovat tiiltä koska on täystiilitalo- keittiön ja kyllpäri saunatilat voidaan remontoida mutta ei niihin mene 30 tonnia enemppä ja jos itse tekee niin ei sitäkään. Jos oikein vanha talo ja joutuu sähköt ja vesiputkistot uusimaan niin siihen vähän rahaa palaa.
- kirvesmiehenmuija
mek kirjoitti:
;itähän täystiilitalossa sisältä remontoidaan kun kaikki pinnat ovat tiiltä koska on täystiilitalo- keittiön ja kyllpäri saunatilat voidaan remontoida mutta ei niihin mene 30 tonnia enemppä ja jos itse tekee niin ei sitäkään. Jos oikein vanha talo ja joutuu sähköt ja vesiputkistot uusimaan niin siihen vähän rahaa palaa.
Kyllä pintaremontti maksaa. Jos keittiöt ja kylpyhuoneet uusitaan ja ehkä lämmitysjärjestelmät, niin halvalla on remontin saanu tehtyä. Ja kun vielä pihatyöt siihen lisäksi. Salaojitukset ym. maksaa aika lailla.
Ei tosimiehen mitta ole talo, vaan miehen korvien välissä. Luonne se merkitsee kuule runquist. Mutta sinun tekstisi jo kertoo että kaikki täysijärkiset naiset varmaan kiertää sinut kaukaa. Toivottavasti. - hmmm.....
mek kirjoitti:
;itähän täystiilitalossa sisältä remontoidaan kun kaikki pinnat ovat tiiltä koska on täystiilitalo- keittiön ja kyllpäri saunatilat voidaan remontoida mutta ei niihin mene 30 tonnia enemppä ja jos itse tekee niin ei sitäkään. Jos oikein vanha talo ja joutuu sähköt ja vesiputkistot uusimaan niin siihen vähän rahaa palaa.
Jos muistan koko listan. Sisältä koko keittiö Italialais tyyliin. Uusi varaava takka. Vessa ja sauna. Sisäpintoja etc.Julkisivu mistä poistettiin mineriitti levyt ja tehtiin paljon muutakin. Rapattiin seinä valkoisiksi ettei olisi tylsän ja kuluneen tiilenpunainen.
Piha missä mikä kaivettiin suurelta osin auki ja uusittiin liki puuttuva sala ojitus. Lisäksi kuivatettiin ja tehtiin vesieristykset talon pohjarakenteisiin. Pihan siistiminen asuttavaksi uusine terasseineen jota ei ollut ennestään. Kaikkea en tiedä mitä talolle tehtiin mutta jossain vaiheessa kuulemma 120,000 euroa ollut jo mennyt. Talo todella upeasti saneerattu ja olivat kuvitelleet että jo 350,000 euron arvoinen. Ehkä ennen v.2010 mutta nyt ollut jo vuoden myynnissä 280,000 eurolla eikä mene kaupaksi.
- runquist
Se on pillunsaaminen siitä kiinni. Eihän nyt kukaan itseäänkunnioittava nainen voi missään neukkukuutiossa tai rivarissa asua. Ämmien keskuudessa sosiaalinen asema määräytyy sen mukaan miten rikas mies ja iso talo on. Kerrostaloissa asuvat luuserit eivät saa kun omaa tumppua.
- mek
Kyllä se naisen mieli muuttuu kun laitetaan se myös maksamaan puolet asunnosta koska mahdollisessa avioerossa saa myös puolet niin se omakotitalo jää haaveeksi.
- kirvesmiehenmuija
En toiki kadehdi. Teidän mikä työ siinä on rakentaessa. Mutta ei siinä vuosia mene. Ei taloa tehdessä eikä pihassakaan mene kuin yksi kesä, eikä sekään kokonaan sitä laittaessa. Vaikka piha olisi kaikkea muuta kuin pelkkä nurmikenttä.
250 neliön kaksikerroksisen omakotitalon rakentaa yksi mies 7kk yksinään. Pihan laittaa seuraavan kesän aikana kevyesti.
Mutta työtä siinä on. Mutta saapa sellasen kun itse haluaa. Ja onhan se mahtava tunne kun muuttaa omaan kotiin. - selkänahka
Akat nyt ei laita rakennusvaiheessa eikä sen jälkeen tikkua ristiin. Pitää vaan päästä leikkimään kartanonrouvaa ja järjestää hienoja juhlia ystävättärille et pääsee kehumaan.
- ristomatti
Kuulehan selkänahka. En tiedä millaisia naisia sinä tunnet, mutta meillä tekee nainen samat työt kuin mieskin. Vaimo on tehny samalla lailla töitä rakennuksellamme. Hän muuraa, maalaa ym.
Taidat vain olla kateellinen meille joilla on vaimot jotka osaa ihan samat työt kuin me miehetkin. No ehkä tolla asenteella ei naista saakkaan. - ole kateellinen
minun maailman paras pipari ja kumpulaakso suunniteli talomme, muurasi itse levinuunin ja piipun ja auttoi kaikessa mihin ei yksin olisi pystynyt, esim ikkunoiden ja kattorakenteiden asennus.
- taloa tehdän
Meillä rakentaminen on vieny 1,5 v. Mies rakentaa työn ohessa ja välissä tehty autotalli. Neiöitä tulee kahteen kerrokseen 157. Kovaa on homma mutta huumorilla selviää. Ei siinä riitelyt auta, yhdessähän hommaan lähdettiin. Miksi pilata riidalla hyvä homma? Enemmän se suhdetta lujittaa kun yhdessä tehdään. En ymmärrä niitä naisia, joiden pitäs saada kerralla valmista, mies auttamaan kotihommissa ja lukaali pystyyn ilman mitään vastoinkäymisiä. Vähemmästäkin se ero tulee.
- 12+19
Minä voisin ehkä sanoa kadehtivani omakotitalon rakentajia. Ehkä sen takia, kun minullakin se mahdollisuus olisi ollut, en vain laiskuuttani sitä käyttänyt.
Syyt miksi kadehdin ovat ne, että kolmas talo on ilmainen ja se kolmas talo on vasta täydellinen. Minä olen ostanut "käytetyn" talon, ja joutunut maksamaan lainat sentilleen. - lahoaivot
Lailla kieltää kartanoitten rakentaminen, vievät helvetisti hyvää rakennus maata! Infasruktuurit tulloo kalliiksi muutaman kuppasen asukkaan takia!
- kirvesmiehenmuija
kateellisen panettelua. Jokainen rakentakoon sellasen kartanon kun pystyy maksamaan ja ylläpitämään. Ja aina niihin asukas löytyy jos itse haluaa toisenlaisen myöhemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk702352Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921548Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll711329Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.621322- 1281207
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1381064Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j901031- 701018
- 118971
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur73969