Firefoxin kirjamerkit

Koneessa on uusi Firefox, ja kun tallentaa kirjamerkin, se menee hankalaan paikkaan, pitää klikata "järjestelemättömätkirjamerkit" kohtaa, ja sitten ne tulee siihen sivulle. Miten saan suoran pystypalkin jossa ne osoitteet on alekkain kuten ennenkin???????
Hemmetti kun pitää jatkuvasti runkata näitä toimintoja. Pankkiin tuli uudet sivut marraskuussa, ja nyt jo ne nörtit vääntää uusia sivustoja sielä pankin kellarissa.
11117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jostain syystä minun FF:ni laittaa ne ensin järjestelemättömiin, on laittanut jo vaikka kuinka kauan.

Kyllä tosiaan on elämä ollut pa$kamaista näiden tietokoneiden kanssa :
kaikki asiat ovat muuttuneet "miljoona" kertaa niiden yli neljänkymmenen vuoden aikana kun minä olen näiden kanssa säheltänyt. :D

Äänestä

Tuohan ominaisuus on ollut käytössä ikuisuuden. On loogista laittaa kirjanmerkki suoraan järjestelmättömiin, jotta silloin kun järjestelet, niin järjestelet ne haluamaasi paikkaan. Huomaathan että kun kirjoitat osoitekenttään halauamasi sivuston nimeä, se tarjotaan kijanmerkeistä olkoot se missä vain.

Äänestä
  • Se voi olla loogista, mutta se ei ole käyttäjäystävällistä, etenkään kun ajatellaan ihmisiä, joiden taito riittää juuri siihen tähden painamiseen. Chrome on tässä parempi.

    Äänestä

"kaikki asiat ovat muuttuneet "miljoona" kertaa"
Joo, samaa olen huomannut. Ja lähes poikkeuksetta niistä ei ole mitään hyötyä käyttäjälle, mutta se syy miksi niitä tehdään, on se, että yritykset pyrkivät kehittämään kaikki sellaiseksi, että tulisi halvemmaksi yritykselle ja toimisi entistä pienemmällä henkilöstöllä, eli potkuja persuuksiin työntekijöille. Tämäkin tehdään meidän palvelujen käyttäjien kustannuksella, palveluita huonontamalla ja vaikeuttamalla kaikkea ennen sujuvaa.

Äänestä

" Tuohan ominaisuus on ollut käytössä ikuisuuden."

Jaa, no ei mun Firefoxissa, vaikka sitä on jatkuvasti päivitetty uusimpaan. Mut eilen asentu uus winukka ja samalla selain, sitten tuli tämä katastrofi. Ennen eilistä kun paino että tallenna sivu, siihen ne meni alekkain pitkään pötköön.

Äänestä

Jos haluat kirjanmerkkisi näkyvän kuten ennenkin, tee näin.

Mene jollekin sivulle jonka haluat lisätä kirjanmerkiksi.
Klikkaa tähti-kuvaketta kaksi kertaa joka on osoite-kentän läheisyydessä.
Sitten voit muokata kirjanmerkin nimeä "Nimi" kentässä kirjoittamalla haluamasi nimen kirjanmerkille.
Valitse sitten sen alapuolella olevasta pudotusvalikosta "Kirjanmerkkivalikko" jos haluat että kirjanmerkki näkyy heti kun avaat "Kirjanmerkit"
Sitten klikkaat "Valmis" painiketta.

Voit saada Kirjanmerkit näkymään myös perinteisen pudotusvalikon kautta näin:

Kun olet avannut Firefox-selaimen, paina F10 nappia näppäimistöstä.
Klikkaa Näytä-valikkoa
Valitse Työkalupalkit-kohdasta "Valikkopalkki".
Nyt valikkopalkki jää näkyviin jossa myös Kirjanmerkit-valikko on.
Nyt voit käyttää kirjanmerkkejä myös perinteisen valikon kautta niin halutessasi.

Äänestä

Joo, nyt sain toimimaan pcboyn neuvoilla, senverran otin itteeni että vaihdan selaimen toiseen, vaikka olenkin Firefoxia käyttänyt lähes koko elämäni. Ensin kokeilen Exploreria, sitten Chromea ja ehkä 4-5kpl muuta.

Äänestä

Hiukan oikotietä,
Klikkaa sivun päällä hiiren oikealla, avautuvasta valikkosta klikkaa tähteä oikealla.

Äänestä

Minä painan aina ctrl D ja siitä saa valita mihin se sen tallentaa.

Äänestä
  • Nno ei nty mitän pikänäölppäimiä, trapeksi haasteta näisä normaaleisakkin.

    Äänestä

Kannattaisi asentaa lisäosa joka tekee kirjanmerkkien käsittelystä helpompaa.
Itselleni olen asentanut "Add Bookmark Here" - lisäosan. Kannattaa koettaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ennen oli hyvä kirjoitti:

Koneessa on uusi Firefox, ja kun tallentaa kirjamerkin, se menee hankalaan paikkaan, pitää klikata "järjestelemättömätkirjamerkit" kohtaa, ja sitten ne tulee siihen sivulle. Miten saan suoran pystypalkin jossa ne osoitteet on alekkain kuten ennenkin???????
Hemmetti kun pitää jatkuvasti runkata näitä toimintoja. Pankkiin tuli uudet sivut marraskuussa, ja nyt jo ne nörtit vääntää uusia sivustoja sielä pankin kellarissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu