Varaava patteri,

Tecnotherm, jossa kolme säätöä. Ykkönen, kakkonen ja kolmonen. Patterin sisällä kivet, jotka yön aikana lämpiävät ja päivän luovuttavat lämmön. Nyt huomasin, että se on kylmä. Säätöihin en ole koskenut ja sulakkeet on ehjät. Tiedän, että uuden voi ostaa, mut olisko kellään tietämystä tällaisesta patterista, eli saako tätä enää toimimaan? Ikää laitteella 10 vuotta.
5247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sieltä on vastus rikki, ilmeisesti yhdellä vastuksella jos ei lämpene ollenkaan tai sitten kaikki jo loppu, yleensä siellä on kyllä useampi vastus 2-4kpl. Voi olla myös kellokytkin rikki joka sitä yöajan lämpenemistä ohjaa, kellokytkin ilmeisesti sulaketaulussa jos ei ole ohjattu erillisellä pistorasiaan tulevalla kellolla.
Jos lämmittimessä on tavallinen pistoke niin kokeile ottaa siihen virtaa jostain toisesta pistorasiasta, mutta jos on asennettu kiinteästi niin sähkömiestä paikalle.
Millä asetuksella se on ollut 1,2,3? Koita laittaa johonkin muuhun asentoon ja tutki lämpeneekö. Olettaisin, että asennossa 3 kaikki vastukset on pelissä mukana.

Äänestä
  • Kiittää asiantuntevaa vastaajaa. Kokeilen ensi yöksi tuota kolmosta. Kun otin sähkömieheen yhteyttä, niin hän kehoitti ottamaan tyyppit ja numerot ylös. Hommattaisiin uusi patteri. En kyllä heti halunnut siihen lähteä, mihin tuon vanhan kiviläjän kanssa joutuu ja kai tänäpäivänä varaosia saa?? Koska patteri päältäpäin kuin uusi. Sain toivoa nyt, että varaavan patterin voisi ehkä korjata. Mieliala kirkastui, joten selvittelen huomenna asiaa ja vaihdan sähkömiestä. Ilmoittelen kuinka ämmän käy.

    Äänestä

  • Varaava patteri, kirjoitti:

    Kiittää asiantuntevaa vastaajaa. Kokeilen ensi yöksi tuota kolmosta. Kun otin sähkömieheen yhteyttä, niin hän kehoitti ottamaan tyyppit ja numerot ylös. Hommattaisiin uusi patteri. En kyllä heti halunnut siihen lähteä, mihin tuon vanhan kiviläjän kanssa joutuu ja kai tänäpäivänä varaosia saa?? Koska patteri päältäpäin kuin uusi. Sain toivoa nyt, että varaavan patterin voisi ehkä korjata. Mieliala kirkastui, joten selvittelen huomenna asiaa ja vaihdan sähkömiestä. Ilmoittelen kuinka ämmän käy.

    radiaattoreiden varaosat on sen verran kalliita tyypillisesti että voit lentää persuuksille kun kuulet hinnan. siksipä ota valmiiksi tietoon paljon vastaava tai samanlainen radiaattori maksaa nykyään uutena ja tee ratkaisusi niiden pohjalta.

    Äänestä

Ok. Tänään kanniskelin kiviä. Purin patterin. Uusi tulossa Kiitos kaikille, jotka antoivat uskoa, että minua ei huijata. Ootte ihania. Hyvää Joulua! Kirjoitellaan.

Äänestä

katki meni äskeinen viesti. eilen piti pukea yöksi paksu villa paita ja - sukat vaikka asun kerrostalossa.tuli mieleen ennen vanhaan oli erikseen sähkölämmitteinen patteri joka hehkui lattialla onko niitä vielä myynnissä koska espoon asunnot säästää energiaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nimeltään, kirjoitti:

Tecnotherm, jossa kolme säätöä. Ykkönen, kakkonen ja kolmonen. Patterin sisällä kivet, jotka yön aikana lämpiävät ja päivän luovuttavat lämmön. Nyt huomasin, että se on kylmä. Säätöihin en ole koskenut ja sulakkeet on ehjät. Tiedän, että uuden voi ostaa, mut olisko kellään tietämystä tällaisesta patterista, eli saako tätä enää toimimaan? Ikää laitteella 10 vuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu