Lufthansan kaukohalpis etenee

Vaihtoehtoja lisää

5

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • köyhät maailmalle!?

      Ei saamari. Koko halpistouhu saisi kadota. Jos ei ole varaa lentää niin paras pysyä kotona. Kukaan ei koskaan voi olla halvin. Sille tielle kun lähdetään niin jää vain sontaa käteen.

      • kddkdkdd

        Kun elettiin aikaa ennen halpalentoyhtiöitä, Finnairin lentävät ja matkustamohenkilökunta sanelivat paljonko haluavat palkkaa ja muita työetuja. Liput maksoivat maltaita. Nyt on toisin ja Finnair posessa ylikorkeiden palkkojen kanssa. Esim lentoemännän työ, 100 % helpompaa kuin terveydenhoitajan. Palkat vaan aivan eri luokassa. Koulutus kestää 6 vkoa lentoemoilla. Miettikää sitä.


      • Think!

        Jos nyt ihan hetkeksi pysähdyttäisiin ajattelemaan jotenkin loogisesti, niin olisi kai selvää, että aina jokin on halvin. Tai no teoriassa voi olla kaksi samanhintaista niin, että kaikki muut ovat kalliimpia, siis kaksi halvinta, mutta käytännössä tällaisessa asiassa ei.

        Niin sanotut halpalentoyhtiöt, oikeammin sanottuna alhaisen kustannustason lehtoyhtiöt, muuten tuottavat voittoa yleisemmin kuin niin sanotut perinteiset lentoyhtiöt eli verkostolentoyhtiöt.. Jälkimmäiset tuottavat siis useammin tappiota/persnettoa/kuraa/sontaa/miten vain haluat sanoa.


    • Vähän kaukaista

      Suomalaisille hanke ei vaikuta kovin tärkeältä, koska lähtöt ovat Kölnistä, jolle ei ole suoria yhteyksiä Suomesta. Toki tilanne muuttuu, jos Lufthansa-konserni avaa Helsinki–Köln-reitin, jolle ehkä saattaisi olla tarpeeksi kysyntää tämän myötä.

      Yleiseltä kannalta tämä on vain jatkoa pitkään jatkuneelle kehitykselle, jossa perinteiset lentoyhtiöt perustavat alhaisen kustannustason periaatteella toimivia (tai sellaiseksi tarkoitettuja) tytäryhtiöitä.

      Kuulostaa paradoksaaliselta reagoida ”halpalentoyhtiöiden” kilpailuun perustamalla yksi kilpailija lisää, vaikkakin itse omistettu, mutta kuitenkin oman perinteisen yhtiön tuotannon menekkiä leikkaava. Selitys on, että yhtiöt suojautuvat jakamalla muniaan useampaan koriin. Jos ”halpalentoyhtiöt” menestyvät ja perinteiset kuihtuvat, ne voivat siirtää toimintaansa ”halpapuolelle” ja lopulta ehkä lopettaa perinteisen toimintansa (varmaankin nimi ja kulissit säilyttäen). Jos taas käy päinvastoin, ne pystyvät melko joustavasti sulauttamaan tytäryhtiönsä perinteiseen yhtiöön.

      • Via DUS

        Düsseldorfista pääsee n. tunnissa junalla Köln-Bonnin lentokentälle yhdellä vaihdolla.
        Lufthansalla on useampi näitä "tyttäriä", sisäinen syöttöliikenne LH Cityline, Pienempien kenttien ulkomaan lennot German Wings ja nyt tuo "Wings" kimppa Turkish Airlinen kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      233
      15161
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      124
      10127
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9361
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7089
    5. 182
      6527
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      173
      6207
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5612
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      46
      4786
    9. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      145
      1680
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      25
      1546
    Aihe