http://www.skv.fi/Aspx/Realty/RealtyDetails.aspx?RealtyID=8140739 Tosi ihana talo mutta hintaa pitäs saada alas.
Paljonko tästä talosta tarjoaisi?
talokuumeinen
21198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ei tuosta myyjä paljoa pudota. Sen verran paljon on tehty remonttia. Jos tuota meinaa vaikka 15 vuotta pitää itsellä, muutaman tonnin tinkiminen on aika turhaa. Tuon maksaa kaksi keskituloista kohtuu nopeasti omaksi.
Tarjoa 140k€.
Sitten kauppojen jälkeen etsit kaikki viat ja haastat oikeuteen sekä vaadit 100ke korvauksia.
Hinta on aikalailla kohdallaan jos talo on kunnossa. Kannattaa teettää kuitenkin kuntokartoitus ja olla itse siinä mukana.
Laatta näyttää olevan maanvarainen ja sokkeli on matala. Toisaalta salaojat on uusittu 2005 ja kallistukset vie oikein talosta poispäin. Kannattaa silti tutkia onko kyseessä 60-70 luvuilta tuttu piilosokkelirakenne joissa on ollut todella paljon alapohjan kosteusvaurioita.
Tarjoa sen verran, mikä tuntuu sopivalta. Minä en tarjoaisi senttiäkään koska tuollaiset tuppukylät keskellä ei mitään ei houkuta.
Juuri siksi minä muutin Helsingistä tänne Lontooseen.
Siinä on sähkölämmitys. Saattaa tulla isot sähkölaskut.
Ainakin on lämmitys. Jos on vesipatteri lämmitys joka ei ole kohdallaan kuten esimerkiksi omassa kerrosläävässä niin lämpötilan korjaaminen saattaa olla sen tavallisen 6 kuukautta-vuosi taloyhtiö kokouksineen. Tossa pari päivää sitten kun oli yö pakkasia.. saatana kun oli kylmää. Juuri asennettu Ouman lämpövahti joka pitää 21 asteessa ja vitut ainakin omalta osalta.
en syytä oumania, ollut aikaisemminkin
Onko kohde kuinka kaukana ylivieskan kantakaupungista?
Sen verran kaukana, ettei meri näy. Tuppukylissä on kuitenkin jotain hyvää. Jos ei itse muista, mitä on tehnyt ja missä ollut tiettynä päivänä tiettyyn aikaan, naapurit kyllä tietää. Baarista tosin ei kannata iskeä tuntematonta naista, koska se mitä suurimmalla todennäköisyydellä on lähisukulainen, tai jopa lapsenlapsi, tosin ei se noissa pikkukylissä sukurutsaus ole synti...
Pieni tontti, 1950-rakennettu, rempat tehty halvalla esim. keittiö ja 10v sitten.
200m2, sanoisin että 600Eur/m2 - 750Eur/m2 kunnosta riippuen.
Tarjoa siis 120ke
(en ole asiantuntija, mutta luulen ettei myy sillä)
Alta satkun talo, ilman muuta. Myyjä on onnesta soikeana jos saa satatonnia, mutta tuskin saa.
Pitää huomioida se, että tuolla 160 000 pyyntihinnalla rakennutat uuden 120 - 140 neliön talon Ylivieskaan.
Anna paistin kypsyä ja katso tilannetta sitten kun talo on ollut myynnissä vaikka puoli vuotta.
Ulkokuvat näyttäisi aika kesäisiltä, en tiedä onko tämän vuoden kesä, vai 2000-luvun alkupäästä. Ehkä paisti alkaa olla jo kypsä rohkeillekin tarjouksille.
kyllä tämä on ihan tänävuonna myyntiin tullu. Tuskin 160 000 enään nykypäivänä saa taloa rakennettua tai ainakaan laadukasta.
Tuo onkin vuodelta 1951. Paljon lueteltu remontteja, tosin lvis-rempoista ei mainittu sanaakaan.
Toisaalta painovoimaista ilmanvaihtoa ei voi rempata. Viemäriputket yleensä tulee vaihtoikään 50vuoden ikäisinä ja kupariset vesiputket 30 vuotiaina,
30-40 000e on käypä hinta, ei sen yli.
Sinulla 65343 on varmaankin joku edullinen kohde myytävänä. Laitappa linkkiä kohteesta, jotta päästään kaupoille !
Eiköhän tuo ole kaikkinensa melkosen sopivan hintanen (vaikka onkin Ylivieskassa). Rempat tehty.. Jos et ole valmis maksamaan, niin joku nappaa sen varmasti ja siinähän jäät näppejäsi nuoleskelemaan. Vaikka onkin lama-aika., niin kyllä teidänlaisia typeryksiä jaksaa sitten aina siunaantua jostain nurkan takaa. Toivottavasti ette saa ko taloa.
Rakennusvuosi 1951. Korkeintaan kesäasunnoksi ja ½ hintapyynnöstä.
Mitä vittua jengi kelaa.. Tontista tossa maksetaan, talo romua. Vastaavan talon rakentaa itse 30 tonttua. 50.000 max. Tiet ynnä muut vuokrakoneilla