Raamatulliseksi menee

Ateismi on passé

Kansaa eroaa kirkosta, mutta samaan aikaan kirjallisuuden Finlandia-palkinnot näyttävät tulevaisuuden suuntaa.

Tänä vuonna voittaneen teoksen otsikko on suoraan Raamatusta: He eivät tiedä mitä tekevät.

Viime vuoden palkittu kirja oli nimeltään Jokapäiväinen elämämme, mikä tietysti tulee Isä meidän -rukouksen sanoista.

Toissavuonna Raamattua ei ollut otsikossa. Muuten kyllä paljonkin Jää-romaanissa.

Aika raamatulliseksi menee meidän kulttuurimme. Kansalta tämän huomaaminen vie vielä vähän aikaa, ehkä viisi vuotta.

Moni luulee, että Dawkinsin ja kumppaneiden ateismi on jotain huippua, vaikka fiksuimmat ateistitkin jo tunnustavat, että perin juurin väsynyttä menoa se on. Finlandia-palkinnot näyttävät suuntaa.

Ateismi on passé.

2

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toivotaan että

      Aika hatusta vedettyjä päätelmiä, mutta toivotaan, että ensi vuonna ovat ehdolla: Jeesuksen nenäpäivä, Mooseksen hytti nro 6, Sinuhe nasaretilainen.

    • Viisi vuotta? Siinä ajassa kirkonjäsenmäärä on kerennyt tippua ainakin alle 67%:iin, lapsikasteet alle 70%:iin ja yli puolet kansasta ei enää usko jumalaan. nyt Jumalaan uskomattomuusprosentti on jossain 25-50% välillä, tarkasti on vaikea sanoa kun ihmiset pyrkivät välttelemään kysymystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2444
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1619
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      109
      1539
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1507
    5. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      45
      1376
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1347
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1336
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1204
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1107
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1076
    Aihe