Raamatulliseksi menee

Ateismi on passé

Kansaa eroaa kirkosta, mutta samaan aikaan kirjallisuuden Finlandia-palkinnot näyttävät tulevaisuuden suuntaa.

Tänä vuonna voittaneen teoksen otsikko on suoraan Raamatusta: He eivät tiedä mitä tekevät.

Viime vuoden palkittu kirja oli nimeltään Jokapäiväinen elämämme, mikä tietysti tulee Isä meidän -rukouksen sanoista.

Toissavuonna Raamattua ei ollut otsikossa. Muuten kyllä paljonkin Jää-romaanissa.

Aika raamatulliseksi menee meidän kulttuurimme. Kansalta tämän huomaaminen vie vielä vähän aikaa, ehkä viisi vuotta.

Moni luulee, että Dawkinsin ja kumppaneiden ateismi on jotain huippua, vaikka fiksuimmat ateistitkin jo tunnustavat, että perin juurin väsynyttä menoa se on. Finlandia-palkinnot näyttävät suuntaa.

Ateismi on passé.

2

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toivotaan että

      Aika hatusta vedettyjä päätelmiä, mutta toivotaan, että ensi vuonna ovat ehdolla: Jeesuksen nenäpäivä, Mooseksen hytti nro 6, Sinuhe nasaretilainen.

    • Viisi vuotta? Siinä ajassa kirkonjäsenmäärä on kerennyt tippua ainakin alle 67%:iin, lapsikasteet alle 70%:iin ja yli puolet kansasta ei enää usko jumalaan. nyt Jumalaan uskomattomuusprosentti on jossain 25-50% välillä, tarkasti on vaikea sanoa kun ihmiset pyrkivät välttelemään kysymystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      88
      8042
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      91
      7998
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      172
      6151
    4. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      11
      5375
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5158
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      22
      4231
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3980
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      39
      3850
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3769
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      48
      3620
    Aihe