Mitä mieltä olette? Olemme nuoripari ja etsimme kolmiota, n.70m2, Espoosta (Kilo, Grani, Lepuski, Tapiola, Mankkaa), mieluiten pikkurivaripätkää, mutta kerrostalokin kelvannee.. Kysymykseen: Jos romahdus on aluillaan kohtapuolin, niin eikö nyt olisi paras hetki tarjota "sikahintaa", koska myyjät eivät voi tietää kuinka paljon romahdus tulee olemaan, niin voisivat hädissään vain yrittää päästä asunnoista eroon? Toisaalta meillä ei ole mikään kiire..opiskelija-asunnosta meidät heitetään ulos aik. 2,5 vuoden kuluttua..olisi kuitenkin kivempi maksaa lainan korkoja opintotuilla kuin 690euroa/kk nykyisestä vuokraa..
Ensiasunto Espoosta
vielä opiskelija
91107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä maltti on nyt valttia. Odotelkaa nyt pari kuukautta vielä niin tiedetään enemmän missä mennään. Alaspäin kuitenkin ollaan menossa ja aika jyrkästikin vielä.
Jos muuten ostat esim. Tapiolasta rivitalokolmion joudut maksamaan yli 200 donaa. Tällöin jo korkojen ja vastikkeiden osuus on yli tonnin. Eli et siis maksa omaan pussiisi käytännössä mitään. Tämän päälle pitää vielä riittää lyhennyksiin (joka on siis omaan pussiisi säästöä). Kokonaisasumiskustannus nousisi melkein 1500 euroon eli suunnilleen kaksinkertaistuisi nykykustannuksiinne nähden riippuen toki laina-ajasta. Ette voittaisi käytännössä mitään. Ostakaa vaikka Kivenlahdesta, Iivisniemestä tai Kilosta, säästätte 50 tonnia, sitten pääsisitte voiton puolelle. Halvalla vuokralla asuminen on tällä hetkellä erittäin hyvä vaihtoehto.
Hyvää jatkoa
Näin se on. Mutta silti kannattaa olla tarkkana. Liikkeelle kannattaa lähteä ennen muita vuokrallakyttääjiä, sillä sitten kun kaikki ostajat lähtevät liikkeelle, on jälleen myyjän markkinat.
Varsinaisen hintojen laskun alkamiseen menee vielä helposti 2-4 kk. Myyjät roikkuvat yllättävänkin pitkään menneen markkinatilanteen hinnoissa. Tämän jälkeen markkinat tyypillisesti ylireagoivat. Ensi vuoden lopulla olemme jo aivan eri lukemissa, joskin yli 20%:n notkahdus on erittäin epätodennäköinen. Kuitenkin tältä hintatasolta lähdettäessä 10-15%:kin on erittäin iso kasa rahaa.
Nyt todella kannattaa odottaa.
oli minua kiinnostaneilla markkinoilla hiljaista. Näytöissä kulki väkeä hyvin laiskasti, myynnissä olevat kämpät kuten omani eivät tuntuneet kiinnostavan ketään. Samoin ostokiikarissani ollut asunto näytti kypsyvän sopivasti tarjoustani varten. Välittäjänretku tullessaan arvioimaan minun asuntoani kertoi minulle avoimesti tästä seuraamastani kämpästä aiemmin tehdyn hintatarjouksen ja ilmoitti omana kantanaan, että asukkaan olisi kannattanut se hyväksyä.
Kunnes koitti tammikuu. Omasta kämpästäni tupsahti kohtuullinen tarjous, jonka saimme ostajan kanssa nopeasti hierotuksi molemmille sopivalle tasolle. Ei kun myytävän kämpän tyhjyyttään kumisevaan näyttöön tekemään se oma tarjous. Mutta mitä, mitä ? Jo rapussa näki, että porukkaa oli liikkeellä niin keleesti ja asunto oli täynnä kiinnostuneita katsojia. Eihän tämän näin pitänyt mennä ? Mutta meni vain ja kuukausia myymättömänä seisonut asunto hävisikin myynnistä tuon viikonlopun jälkeen.
Mitä opimme tästä. Tuskin mitään.
Viime syksyllä oli todellakin pientä hiljentymistä, mutta tunnelma oli kuitenkin aivan toista kuin eilen. Tammikuussahan Kasso & Kumppanit saivat vielä provikansa juoksemaan maalailemalla kansan mieliin kuluvalle vuodelle kovia hinnannousuodotuksia, ja kansahan osti päämärkänä vielä kun "halvalla" saa.
Itseään toteuttanut ennustus voidaan näin jälkeenpäin sanoa. Enää näillä hinnoilla ei taida sama temppu toimia toista kertaa.
Jos äskeisestä viestistä jotakin jää opiksi, niin se että valitsijalle jää luu käteen!
Aika harvassa on sellaiset asunnot jossa kaikki asiat miellyttävät, joten jos sellaisen löytää niin kannattaa pitää kiinni. Jos taas asunto on ok muttei aivan niin mieleinen niin silloin voi seurata tilannetta. Hintaneuvotteluja kannattaa kyllä käydä ;o)
Ai niin, mistä muuten löytää kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja??
Vuokra-asunto etsit? Oletko myynyt ja odottelet romahdusta? Sama juttu täällä näet.
Kukaan ei osaa varmasti sanoa miten hintojen käy, mutta se on varmaa että ainakin nuo vuokrarahanne haihtuvat savuna ilmaan. Samalla hinnalla maksaisi jo hyvinkin omaa asuntoa.
Hinnat eivät romahda vaan korkeintaan laskevat muutaman prosentin eikä sekään ole varmaa. Kannattaa ehkä laskea montako prosenttia asunnon hinnan pitää laskea että tulee edullisemmaksi olla se aika vuokralla.
Tässä tapauksessa kämpän arvon pitäisi parissa vuodessa tippua vain pari prosenttia. Jos siis osto kokonaan lainalla noin 160 tonnia ja vastike noin parisataa.
Korkoon ja vastikkeeseen ne vuokrarahat aika tarkkaan hukkuvat.
Laskettu on joka suunnasta