Mietinnässä kaksi Canonin laajaa zoom-linssiä:
Canon EF 16-35mm f/2.8 L USM II vs Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM.
Kokemusta ei kummastakaan. Toisessa olisi suurempi aukko, mutta ei vakaajaa ja toisessa olisi vakaaja ja ehkä terävämpi piirto... Vertailua noista en mistään löytänyt.
Mielelläni kuulisin perusteltuja kannanottoja valintaan ja ennenkaikkea käyttökokemuksia.
Objektiivin valinta
7
228
Vastaukset 7
- tuolla testit
- Canonisti minäkin
Mihin käyttöön ja minkälaiseen runkoon objektiivi tulee?
Kumpikaan ei ole oikein huippulasi Photozonen testien mukaan. F/4.0 versio on ehkä vähän parempi, mutta pienein aukko alkaa olla jo sitä luokkaa, ettei syväterävyyttä enää oikein hallitse. Vakaajajsta ei ole hirveästi haittaa, sen saa kytkettyä pois.
Canonilla laajakulmapää on huonompi kuin Nikonilla ja telepää taas parempi mutulla. Paras laajakulma Canoniin lienee Zeissin 21 mm Distagon. Hinta on vähän noita zoomeja halvempi. Se voisi olla harkinnan arvoinen.- Linssi
Sepä se, kun kumpikaan noista ei aivan ihanteelliselta vaikuta.
Runkona on Canonin 5D MK III. Pääasiassa tuo linssi tulisi maisemakuvaukseen, mutta toki myös esim. tapahtumakuvauksiin. Ensimmäisessä terävämpi vakaajalla varustettu lienee parempi ja jälkimmäisessä tarkoituksessa liikkuvien maalien kanssa suurempi valovoima... - Aijaa....
Vai yrität sinä hallita syväterävyyttä pienimmällä aukolla? Siinä sitä onkin tekemistä. Vakaajasta ei ole haittaa? Kyllä siitä on tarkoituskin olla hyötyä.
- Linssi
Laatu linssi toki tuo Zeissin 21 mm, mutta vieläkin laajempaa haen ja toki automaattitarkennuksellekkin näen joissain tilanteissa arvon.
- Canonisti minäkin
Automaattitarkennus ei ole välttämätön laajakulmaobjektiivissa. Käsitarkennuksellakin pärjää. En nuo hullun halvat Samyangit tai Zenitar? Itse käytin Zenitaria pitkään se oli croppirungossa omine ongelmineenkin ihan hyvä peli.
http://www.photozone.de/canon_eos_ff/532-samyang14f28eosff
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591230
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571158Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1331122Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7990- 96950
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5805- 46761
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27751Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it192696- 71669