Mulla on paljon videoita ja haluan luoda varmuuskopion. Löysin yrityksen, jossa voi tallentaa kopion LTO kasetille http://www.varkko.fi. Mikä on paras vaihtoehto kovalevy vai LTO kasetti?
Kovalevy vs LTO kasetti
8
251
Vastaukset
Kovalevy parempi. Saa itselle varmuuskopiot.
Ja miksei sitä nauhaa saisi itselleen? Kyllä se LTO- nauha on paljon parempi kuin kovalevy pitkäaikaiseen arkistointiin.
Noh, ethän sinä edes tiedä mikä tuo on, etkä ole noita käyttänytkään.timekillerx kirjoitti:
Ja miksei sitä nauhaa saisi itselleen? Kyllä se LTO- nauha on paljon parempi kuin kovalevy pitkäaikaiseen arkistointiin.
Noh, ethän sinä edes tiedä mikä tuo on, etkä ole noita käyttänytkään.Niin ja millä luet sitä kasettia? Ja miten edes toimitat materiaalin ko. firmaan? Varmuuskopion tulee olla käytettävissä mahdollisimman helposti. Tekemällä varmuuskopioinnista jotain mystistä, jossa käytetään jonkun firman palveluita kerjää suorastaan ongelmia. Ko. firmalla ei edes vielä ole palautuspalvelua. Tuskin sitä edes tuleekaan.
Varmuuskopioinnissa määrä on laatua. Kriittiselle tiedolle kolme kopiota (kaksi vakuuskopiota) on aikalailla minimi. Kovalevyjen hinnat tulevat laskemaan ensi vuonna, kun hyvitysmaksu poistuu.- upå
okaro kirjoitti:
Niin ja millä luet sitä kasettia? Ja miten edes toimitat materiaalin ko. firmaan? Varmuuskopion tulee olla käytettävissä mahdollisimman helposti. Tekemällä varmuuskopioinnista jotain mystistä, jossa käytetään jonkun firman palveluita kerjää suorastaan ongelmia. Ko. firmalla ei edes vielä ole palautuspalvelua. Tuskin sitä edes tuleekaan.
Varmuuskopioinnissa määrä on laatua. Kriittiselle tiedolle kolme kopiota (kaksi vakuuskopiota) on aikalailla minimi. Kovalevyjen hinnat tulevat laskemaan ensi vuonna, kun hyvitysmaksu poistuu.Jos 2 kopiota on 2 kovalevyllä, voi tehdä kolmosen nauhalla tai toisenpäin. Niin se vakuuttaa parempi)
Oma kovalevy on aina oma. Siihen voi tehdä ilmaiseksi tuhansia varmuuskopioita.
- 18+4
Itsellenen tuli tuosta ap:n tekstistä mieleen, että pitäisi olla oma nauha-asema ja siihen nauhakasetteja, joille itse voisi tehdä varmistuskopiot. Mitä maksaisi, ei ole aavistustakaan.
Yleensäkin varmuuskopioiden säilyminen ehkä vuosikymmeniä eteenpäin ja laitteiden saatavuus, joilla datat saa ulos, voi olla ongelma. Pitäisi aika ajoin tarkastaa varmuuskopioden oikeellisuus ja tehdä niistä uudempaan mediaan kopiot. Pitävän systeemin aikaansaaminen on varmasti vaatvaa, jos haluaa datan säilyvän tulevienkin sukupolvien käytössä. - upå
Jos kovalevy on rikki äkiä, sit maksat enemmän, kuin varmuuskopiosta
18+4 kirjoitti:
Itsellenen tuli tuosta ap:n tekstistä mieleen, että pitäisi olla oma nauha-asema ja siihen nauhakasetteja, joille itse voisi tehdä varmistuskopiot. Mitä maksaisi, ei ole aavistustakaan.
Yleensäkin varmuuskopioiden säilyminen ehkä vuosikymmeniä eteenpäin ja laitteiden saatavuus, joilla datat saa ulos, voi olla ongelma. Pitäisi aika ajoin tarkastaa varmuuskopioden oikeellisuus ja tehdä niistä uudempaan mediaan kopiot. Pitävän systeemin aikaansaaminen on varmasti vaatvaa, jos haluaa datan säilyvän tulevienkin sukupolvien käytössä.Sinulla menee varmuuskopiointi ja arkistointi sekaisin. Varmuuskopio on kopio aktiivisesti käytössä olevasta datasta. Sen ikää ei tarvitse mitata vuosikymmenissä. Tekniikka vaihtuu koko ajan ja varmuuskopiot sitä myötä. Minun tällä hetkellä vanhin varmuuskopio on muutaman vuoden vanha. Arkistoinnissakin kannattaa miettiä onko mielekästä tallentaa vuosikymmeniksi johonkin kaappiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1351412
- 1091150
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede261013Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89964Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat313861- 99813
- 38712
- 109666
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56658Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144634