Rehellisyys, rakkaus, rajat ja rutiinit

Auringonkukkka

Olen tässä pitkään pohdiskellut mikä olisi tärkeää elämässä (ja myös toki lapsenkin kasvatuksessa) ja tulin siihen tulokseen, että tärkeää yleensä olisi rehellisyys, rakkaus, rajat ja rutiinit.4 ärrää :)

Itse olen ajelehtinut masennuksen ym. ongelmien keskellä, mutta päätin että tärkeää on oppia elämään rehellisesti.. rakastaen itseään ja läheisiään (rakkaus sisältää huolenpidon). Tietyt rajat on myös oltava, esim. että ei salli lapsen löydä itseään. Mielestäni rutiinit tukevat tasapainoista ja tervettä elämää. :)

Halusin vaan jakaa näkemyksiä kanssanne, oletteko samaa vai eri mieltä? :)

1

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2vtytönäiti

      Kyllä olet kutakuinkin oikeilla jäljillä :). Lapsiakin on niin erilaisia ja heihin pitää suhtautua yksilönä, niinkuin aikuisissakin. Mutta yleisesti nuo listaamasi asiat pätevät kaikkiin. Äidin on tärkeä huolehtia myös itsestään, mikä joskus unohtuu kun hukutaan pienten lasten arkeen. Jos elämä tuntuu suorittamisesta, kannattaa varata aikaa myös niihin asioihin mistä nauttii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      176
      1219
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      644
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      305
      562
    7. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      557
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      510
    Aihe