Rehellisyys, rakkaus, rajat ja rutiinit

Auringonkukkka

Olen tässä pitkään pohdiskellut mikä olisi tärkeää elämässä (ja myös toki lapsenkin kasvatuksessa) ja tulin siihen tulokseen, että tärkeää yleensä olisi rehellisyys, rakkaus, rajat ja rutiinit.4 ärrää :)

Itse olen ajelehtinut masennuksen ym. ongelmien keskellä, mutta päätin että tärkeää on oppia elämään rehellisesti.. rakastaen itseään ja läheisiään (rakkaus sisältää huolenpidon). Tietyt rajat on myös oltava, esim. että ei salli lapsen löydä itseään. Mielestäni rutiinit tukevat tasapainoista ja tervettä elämää. :)

Halusin vaan jakaa näkemyksiä kanssanne, oletteko samaa vai eri mieltä? :)

1

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2vtytönäiti

      Kyllä olet kutakuinkin oikeilla jäljillä :). Lapsiakin on niin erilaisia ja heihin pitää suhtautua yksilönä, niinkuin aikuisissakin. Mutta yleisesti nuo listaamasi asiat pätevät kaikkiin. Äidin on tärkeä huolehtia myös itsestään, mikä joskus unohtuu kun hukutaan pienten lasten arkeen. Jos elämä tuntuu suorittamisesta, kannattaa varata aikaa myös niihin asioihin mistä nauttii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6304
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5368
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      60
      4245
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4112
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      65
      3870
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1167
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      53
      972
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      281
      908
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      29
      807
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      801
    Aihe