Hämeenlinna asuinpaikkana?

hakee paikkaansa

Terve. Olen 25-vuotias ja mietin muuttoa uudelle paikkakunnalle. Minkälainen paikka Hämeenlinna on asuinpaikkana? Olen asunut Jyväskylässä ja nyt Turussa kohta kaksi vuotta.

- Onko ihmiset minkälaisia?

- Onko työllisyystilanne minkälainen muuhun Suomeen verrattuna? Kuinka helposti nuori löytää töitä?

- Onko yleinen ilmapiiri ummehtunut, energia pysähtynyt tai toivoton? :)

19

1502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6v asunut

      Moi. Ihan jees kaupunki Hämeenlinna on. Turussa on parasta muuttokuorman tilaaminen. Duunissa voi tehdä tiukkaa mutta jos kaikkia kelpaa niin odotamalla ainaki löytyy. Tää on pikkukaupunki hyvässä ja vain vähän pahassa.

      • Anonyymi

        Eihän hämeenlinnaan muuta nykyisin kuin mamut. Isis äitikin tuli huhhh minkä näköinen ilmestys. Ihan puistattaa tollaset postilaatikot. Herättää pelkoa. Tulee mamujen kaupunki.


    • Jaertus Paertus

      Ihmiset täällä on toivottomia ja erikoisia erakkoja, ei kiinnostu uusista humanoideista. Työllisyystilanne on todella huono, päädyt kelan ja sosiaalitoimiston luukulle. Töitä siis et löydä ja sinulle tarjotaan 2 päivän kursseja, jos niitäkään on. Yleinen ilmapiiri on aivan pohjalla, ihmiset kiukkuaa ja tönii, jopa varastavat heti sinulta kaiken. Piri porukoissa on energiaa vaikka muille jakaa, kunhan pysyvät jauhoissa. Todennäköisesti sinun ensimmäiset kuukaudet siis olisivat, työttömyys, pari-kolme kertaa turpaan yöelämässä, pari kertaa sinut ryöstetään, eksyt todennäköiseti piri jatkoille ja sinusta tulee ritsari. Ja varmaan keväällä 2017 kuolet yliannostukseen tai paskaan kamaan, ellei joku ole sua jo hengiltä ottanut. Eli, suosittelisin katsomaan jotain muuta paikkaa kun Hämeenlinna. Tästä ei kannata mennä kuin ohi ja lujaa.

    • hakee paikkaansa

      Mä tuossa katselin Iltasanomien jutusta eri kuntien työttömyysprosenttia.

      - Jyväskylä ........ 14,3 % Työttömien osuus työvoimasta v. 2013
      - Tampere .......... 15,6
      - Turku ............... 13,9
      - Helsinki ............. 9,6
      - Hämeenlinna ... 10,2

      Ei Hämeenlinna yhtään huonosti sijoitu. Vai onko siellä suurinosa vanhuksia eläkkeellä jotka ei näy tilastossa? :)

      http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-1288612245650.html

      • Aadin avoimuuta

        Täällä on yks kauhea valittaja !


      • Anonyymi
        Aadin avoimuuta kirjoitti:

        Täällä on yks kauhea valittaja !

        Kaikkihan täällä vaan valittaa tai raivoaa kaikesta. Ainakin se tulee selväksi että kaikki on päin vittua näillä. Kun katsoo kylää. Järvet on kauniita. Mutta siihen se jääkin.


    • Helsinkiin

      Enpä usko, että noin nuori on Hämeenlinnaan muuttamassa. Muuta Helsinkiin. Siellä on sinulle vaikka mitä!

      • Anonyymi

        Samaa mieltä. Elämä on stadsis.


    • Pois pois

      Jos Sinulla on elämää muullakin, älä ihmeessä muuta Hämeenlinnaan. Aivan pimeää meininkiä. Paljon parempiakin paikkoja on olemassa.

    • HML tauti

      Mene terapiaan. Ryhmä on eroon Hämeenlinnasta henkisesti. Siellä on Hämeenlinnasta pois päässeitä ihmisiä. He voivat varoitella sinua tulevasta.

      Jos haluat elää, älä nyt helvetissä muuta tänne!

      • Takapajuinen taajama

        Juurinäin - varsinkaan Turusta.


    • auska

      Kannattaa muuttaa mieluummin Hämeenlinnan naapurikuntiin Hattulaan tai Janakkalaan jotka menettelivät oikein kun eivät lähteneet kuntaliitokseen mukaan

      • aksua

        Joo ja ovat konkurssin partaalla.


      • Järjetön kouluhanke
        aksua kirjoitti:

        Joo ja ovat konkurssin partaalla.

        Tervemenoa Hattulaan makseleen uutta keskustakoulua seuraavat 10 vuotta.


      • Oikea H:linna
        Järjetön kouluhanke kirjoitti:

        Tervemenoa Hattulaan makseleen uutta keskustakoulua seuraavat 10 vuotta.

        on ihan muuta kuin tämä palsta.

        Suosittelen ottamaan selvää, onko täällä harrastusmahdollisuuksia tai muita kiinnostuksen kohteita juuri sinulle sopiviksi.

        Yhteydet H:kiin ja Treelle erittäin hyvät joten näitten suurkaupunkien riennoista pääsee helposti illaksi kotiin julkisillakin niin halutessaan.


      • ♥♥♥♥♥♥♥♥♥
        Oikea H:linna kirjoitti:

        on ihan muuta kuin tämä palsta.

        Suosittelen ottamaan selvää, onko täällä harrastusmahdollisuuksia tai muita kiinnostuksen kohteita juuri sinulle sopiviksi.

        Yhteydet H:kiin ja Treelle erittäin hyvät joten näitten suurkaupunkien riennoista pääsee helposti illaksi kotiin julkisillakin niin halutessaan.

        Ihan ok kaupunki mut menettänyt taloudellisesti paljon


      • Muille ei mitään.
        ♥♥♥♥♥♥♥♥♥ kirjoitti:

        Ihan ok kaupunki mut menettänyt taloudellisesti paljon

        Hyvä kaupunki niille, jotka pelaavat jääkiekkoa tai lentopalloa.


    • Anonyymi

      Upea asuinpaikka, ei Helsingin hulinaa eikä Turun pystyynkuollutta historiaa. Moni nuori on muuttanut perheineen Helsingistä takaisin nuoruutensa maisemiin: HÄMEENLINNAAN.

      • Anonyymi

        Aivan oikein. Muutama ikuinen valittaja häiriköi mutta ne vaan säälittää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      634
      2784
    2. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      23
      2220
    3. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      430
      2179
    4. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      89
      1986
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      20
      1809
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      67
      1590
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      128
      1362
    8. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1290
    9. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      27
      1221
    10. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      66
      1164
    Aihe